isteğe bağlı ssk bağkur sigorta primi 2019 ne kadar sorgulama

2019 isteğe bağlı sigorta primleri belli oldu .  Asgari ücretin yayınlanması ile birlikte sitemizde açıklanmıştır. İsteğe bağlı ssk sigorta primi 2019 yılı için ne kadar oldu ne kadar ödenecek sorusuna cevap verelim. Öncelikle uygulama 1 yıl olacak. 

01.01.2019 -31.12.2019 dönemi  birinci ve ikinci 6 ay ay için isteğe bağlı sigorta en düşük prim  aylık 818,56 TL  , en  yüksek isteğe bağlı sigorta primi ise   6139,20   TL dir. Siz asgari ve azami miktarlardan istediğinizi seçerek ödeme yapabilirsiniz. İsteğe bağlı ssk bağkur sigorta primi eşitlenmiştir . Aynı miktarlar ödenecektir. Düzenli ödeyenler için %5 parasal indirim yapılmaktadır. Sigorta priminizi kendiniz  yatırıyorsunuz. 

isteğe bağlı prim hesaplama formunu ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi sorgulama yapmak istiyorsanız  bağkur ve ssk  prim sorgulama kapasamında olacağındane devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulamayı  burdan sorgulayınız eski isteğe bağlı primler ssk kapsamında değerlendirildiği için 2008 öncesi isteğe bağlı ssk primlerini buradan sorgulayınız.

İsteğe bağlı prim hesaplaması 2019 yılı için  nasıl yapılır. Prim oranı asgari ücretin %32 sidir. 2019 yılında asgari ücret ile prime esas kazancın alt sınırı eşittir Bu oranın  %20 si uzun vadeli sigorta kolları primi , %12 si ise Genel Sağlık sigortası primidir.

İsteğe bağlı sigortalılar için emeklilik şartları ve yaşı : Bu sigortaya tabi ödemeler  Bağkur primi (4b) li gibi değerlendirilir. Tavsiyemiz emekliliğinize  3,5 yılı kala  bu sigortayı kesip  SSK ya tabi (4a) çalışın . Emeklilik şartları daha kolay olur ve daha az primle emekli olabilirsiniz. Eğer  sadece isteğe bağlı ödemeden emekli olacaksanız bağkur emeklilik hesaplama tablolarına bakacaksınız. Yukarda söylediğimiz şekilde ssk ya geçerseniz ssk emeklilik tablosuna bakacaksınız. Sitemizin üst tarafında bulunan hesaplama sayfasından tablolara ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ? Emekliliğe ihtiyacınız kadar ödeme yapabilirsiniz süre bulunmamaktadır.

İsteğe bağlı sigortalı sağlıktan yararlanabilir mi ? Yararlanır . isteğe bağlı sigortalının eşi de sağlıktan yararlanır.

İsteğe bağlı sigortalı ne kadar maaş alır ? Prim miktarını kendiniz belirliyorsunuz. ne kadar çok prim öderseniz o kadar maaş alırsınız.

Kıst günler için isteğe bağlı ssk da ödeyebiliyorsunuz.

Kendi sigortamı nasıl öderim diyenler için SGK müdürlüklerine başvuruyorsunuz . Size verilen formu dolduruyorsunuz . Ödemeye başlıyorsunuz.

127 thoughts on “isteğe bağlı ssk bağkur sigorta primi 2019 ne kadar sorgulama

 1. iyi günler,

  türkiyede 2800 gün prim ödemem var – 2003 – 2010 arasında çalıştım , son 8 yıldır da ingiltere de çalışıyorum.

  Cevap : Yurtdışında çalıştığım süreye istinaden Türkiye’de ki günlerime ilave yapabilir miyim , yaparsam mantıklı mıdır ve ne ödemem gerekiyor?
  Yurt dışı borçlanma hakkınız var ilave yapabilirsiniz. Şartları var.

 2. Uluslararası bir kurumda çalışmaya başladım. Bu kurum mevzuattan dolayı çalışanlarına SGK yapamıyor. Ben isteğe bağlı sigortalılık dışında çalışan olarak SGK primimi ödeyebilir miyim.
  Cevap : Siz isteğe bağlı dışında ödeyemezsiniz. Yada şirket ortağı vergi kaydı gibi nedenlerle bağkura prim ödeyebilirsiniz. İsteğe bağlı ile bağkur aynı hesaba gelir. Ama başka bir işyerinden de girişiniz olursa oradan SGK ya işveren prim öder.

 3. 95 doğumluyum, SSK’ya giriş tarihim 2014 toplamda 280 gün. Şu an kendi işimi yaparak dışarıdan prim ödemeye devam etmek istiyorum. Emekli olmak için son 3,5 yıl SSK’ ya mı ödemeliyim, bunu nasıl yapmalıyım?
  Cevap : 2008 den sonra işe girenler için son 3,5 yıl olayı kalktı.En çok nereye prim öderseniz. Oradan emekli olursunuz.

 4. Emekli olmam için 330 gün kaldı ssk dan.bunu dısardan isteğe bağlı Ödeyip emekli olabilir miyim ?
  Cevap ödeyip emekli olabilirsiniz. Son 7 yılda 3,5 yıl sigortaya dikkat ediniz.

 5. Merhaba; 15 sene emekli sandığı ödemem mevcut işten ayrılıp ev hanımı olacağım.Prim günümü ve tutarımıdoldoldurmak için dışarıdan isteğe bağlı ödeme yapmayı düşünüyorum.Emekli sandığı primleri yüksek olduğu için sgkya devretsem sürem uzar mı ve illa ki son 3,5 sene bir yerde çalışıyor olmam gerekir mi?
  Cevap son 3,5 yıl önemli . İsteğe bağlı öderseniz bağkur (41b) şartlarına tabi olursunuz. SSK için (41a) çalışmalısınız.

 6. 2017 de en son isteğe bağlı sigorta primi 568,80 TL di 2018 için ne kadar?
  Cvp : 649, 44 TL oldu.

 7. normal birey olarak kendi sigortamı isteğe bağlı olarak yatırmak istiyorum ne kadar acaba ? ve nereye başvurmalıyım bilgisi olan varsa yardım bekliyorum.
  2017 içim 568,80 , 2018 yılında asgari ücret zammı oranı kadar artış olacak.

 8. Merhaba esimin yaklasik 13 yıllık ssk si var fakat su an issiz disaridan ssk ni yatirmak istiyoruz onceki yorumlari okudum bu bahsrdilen asgari ödeme tutari her ay odenmesi gereken tutarmi acaba.
  Evet her ay ödenmesi gereken miktar.

 9. Merhaba
  SSK int hesaplaması göre 5675 gün üzerinden emekli olacağım. 3427 gün ödenmiş primi 2248 odeme günüm var. Dışarıdan odemek istiyorum. Iste bağlı tabandan odersem daha önce yüksek ödenen primlerinin hükmünun olmayacagi ve düşük maaş bağlanmasını sebep olacağını duydum. Doğru mu? Üç çocuğum var. Onlar için borçlanma mi isteğe bağlı odemek mi daha mantıklı.? Şimdi 41 yaşındayım emeklilik yaşım 50.

  3600-3700 TL brüt ücret veya gelir üzerinden ödenen primler maaşı düşürüyor. Borçlansanız daha iyi.

 10. Sn hocam,Son 3,5 yil Istege bagli ssk primi ödemekle bir işyerinde çalışırken ödenen prim arasında emekliliğe etki eden faktör var mı?

  Var.İsteğe bağlılık bağkur gibi kabul ediliyor. Ve emeklilik şartları zorlaşır.

 11. Daha önce SSK,lı isteğe bağlı prim ödemiş 2008 yılında 4/b bağkurlu yapılımış bir mükellefin SSK,dan emekli olması için 3.5 yıl Çalışma zorunluluğu getirilmesi çok büyük haksızlık? Mükellefin çalışma durumu yoksa,zorunlu olarak fazla prim ödemek zorunda bırakılıyor?, (mükellef 4/b,den emekli olması için gün sayısı 4500-7000,den 5400-9000 güne yükseltiliyor?).. Bu haksızlık senelerdir hala düzeltilmedi insanlar isteğe bağlıda sigortada çok mağdurlar?.

  Size katılıyoruz. Düzeltilmeli ve Emeklilik mevzuatı eşitlenmeli

 12. Ev hanımlarına yönelik isteğe bağlı SSK ödemeleri ne kadar 2004ten ssk girişim 1200 küsur günüm var.
  527,04 TL ödemelisiniz

 13. Önceden 11 yıl isteğe bağlı bağkur primi ödedim.(İşe girişim: Mayıs 1996) Şimdi ise son 4,5 yıldır SSK lı bir işyerinde çalışan bir bayanım. 240 gün daha çalışınca SSK dan emekliliği hak ediyorum.
  Şunu öğrenmek istiyorum: işten ayrılsam bu kalan 240 günümü isteğe bağlı ödesem SSK dan emekli olabilir miyim.Sayılarımla…

  Olabilirsiniz.Son 7 yıl içinde 3,5 yıl dan bir gün fazla prim ödediğiniz yer önemli. Dolayısı ile isteğe bağlı prim ödeyip ssk yani 4 1 a lı olarak emekli olabilirsiniz.

 14. Merhaba,
  Eşim özel sektör çalışanı. 9 yıla yakın SSK ödemesi bulunuyor. Ancak doğumdan sonra işi bırakmayı düşünüyor. Biz de dışarıdan ödemeyi düşünüyoruz. Şu anda doğum izninde. Radyoloji teknikeri olduğu için, erken emeklilik gibi imkanları var. Tüm haklar saklı kalacak şekilde dışarıdan ödeme nasıl yapabiliriz? Sanırım son 3,5 yıl tekrar çalışan olması gerekiyor. O zaman tekrar işe başlayabilir. Yaklaşık 6-7 yıl dışarıdan ödemeyi düşünüyoruz. Bize yardımcı olabilir misiniz? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Teşekkürler.

 15. Mrb
  Annem 1961 dogumlu 4 cocuk sahibi bir bayan 1 yil once (2014) SSK li olarak calismaya basladi daha önce disardan da hic prim yatirilmadi. en az ne kadar prim yatirmamiz gerekiyor ve ne zaman emeklii olabilir?

 16. Mrb
  Annem 1961 doğumlu 2014 yılına kadar hiç çalışmadı ve adina disardan da hic prim yatirilmadi.yaklasik 1 yildir calisan (4 cocuk sahibi) bir bayan.en kisa surede nasil emekli olabilir.ne kadar para yatirmamiz gerekecek.

 17. iyi günler. açık öğretimden okumaya devam ediyorum. 25 yaşımı 27.03.2015 tarihinde doldurdum. şu an bir işte çalışıyorum fakat sigortamı yatırmıyorlar. 25 yaşımı doldurduğum için artık babamın üzerinden yararlanamıyorum. gelir tespiti mi yaptırmam gerekli ? gelir tespitini yaptırdım diyelim sonrasında sigortalı bir işe girdiğimde etkisi nedir ? şimdiden teşekkürler.

 18. slm
  1969 doğumluyum.sigorta giriş tarihim 10mart 1990,4652 ssk prim ödemem var.kalan 723 günlük primi isteğe bağlı ödemeye başladım.ssk şartlarında emekli olabilirmiyim?2016 ağustos ayında prim borcum bitiyor 5375 gün oluyor.
  Şimdi isteğe bağlı Bağkur yerine sayıldığından 3,5 yılın üzerine çıkmayınız.

 19. Merhaba böyle bir paylasim için cok tesekkur ederim sorum şu ben 2005 yılından beri ara ara bosluklarla 1800 günum ödenmiş buna askerliği ilave edebilirmiyim kaç yaşında emekli olabilirim ve ne kadar pirim odemem gerekiyor

 20. Hocam ben 02/06/1989 dogumluyum 2012 yilinda sigorta baslangicim var ssk emeklisi olabilmem icin ne yapmam gerek ve kac yasimda emekli olurum?

 21. 2 yıldır kesintisiz isteğe bağlı sigorta primi yatırıyorum ve bu prim bağ-kur kapsamında görünüyor. Eş durumundan devlet memuru olan eşimin yanıma tayinini isteyebilir miyim?
  Bu konu Milli Eğitim Bakanlığı’nın konusu . Fakat isteğe bağlı olanlar fiilen çalışmadıkları için eş durumundan tayinde değerlendirilmediğini biliyoruz.

 22. 1989 doğumluyum bi üniversitede 2 yıllık öğrenim almaktayım fakat 6. senemde olduğum için eğitim hakkım bitmiş ve aileme bağlı olamıyorum . sadece hastahaneye gitmek için yapabilceğim bir sigorta parası var mı ? Mesela”Diş için gitmek istiyorum sadece bunun için yapabılecegım bir sağlık prımı varmı ?
  Hayır öyle bir prim yok . Sizin yapacağınız gelir testi yaptırtmak. Çok düşük prim yada hiç prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz. Bahsettiğim genel sağlık sigortası . Gelir testi yaptırtmazsanız zorunlu çok yüksek primle ve ceza ile karşılaşabilirsiniz.

 23. sorum eşim 2000- ve 2009 yılları arasında 9 yıl bağ kurlu olarak pirim ödedi sağlık nedeni ile iş yerini kapattı şimdi SSK alı olarak isteğe bağlı olarak pirim ödeye pirim ödeyebilir mi ?
  öderse ne zaman emekli olur.
  doğum tarihi 18.09.1960 olup yaş 54
  İsteğe bağlı prim öderseniz bağkura prim ödemiş gibi olursunuz. Belli bir süre isteğe bağlı prim ödeyip emekliliğinize 3,5 yıl kala ssk lı olabilirsiniz.

 24. Merhaba ben Fatma 50 yaşındayım,1990-1996 arasında çalıştım fakat toplam 1003 günüm yatırılmış.Anladığım kadarıyla toplu para yatırmam mümkün değil,şuanda emekli olmam için ne yapmam lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  1990 dan sonra çocuğunuz oldu ise onları borçlanabilirsiniz. En iyisi 3600 gün ile emeklilik .Bu günü tamamlamak için isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Fakat son 3,5 yıl ssk ya prim ödemeniz gerekli .

 25. Merhaba 1998yılı ssk girişim var. Toplam 4025 gün ssk ödemem var. Bunu 5975 güne tamamlamak istiyorum. Fakat sskdan isteğe bağlı ödenmiyor. Bağkurdan isteğe bağlı ödenebiliyormuş. ayrıca ücretli öğretmenlik yapıyorum. Eksik günlerimi ne şekilde tamamlamam uygun olur?
  ücretli öğretmenlik yaptığınızda ssk (4a) lı oluyorsunuz. Sigortalı çalışırken ay içinde eksik günleri isteğe bağlı yatırırsanız bağkur değil isteğe bağlı ssk lı olursunuz.

 26. Merhaba, dayımın ilk sigorta girişi 1974. Toplamda 881 günü var. şu an 62 yaşında. İsteğe bağlı sigortasını ödemek istiyoruz. 881 günü 3600 güne tamamlayacak şekilde mi prim ödememiz gerekiyor?
  Evet . Askerlik borçlanması da yapıp mutlaka 3600 güne tamamlamanız gerekiyor. Unutmayın Son 3,5 yıl ssk lı olmalı . 900 güne mutlaka tamamlama yapın (borçlanmadan ) . Emekli olması için değil vefat olursa eş ve çocuklara maaş bağlanması için

 27. eşim öldü ve ondan dul maaşı almaya başladım.eşim emekli polis.ölüm tarihi 2014.sorum şu:1993 yılında ölen ve toplam 3520 gün bağkur prim günü olan ancak emekli olmadan ölen babamdan maaş alma hakkım olur mu?
  Başvuru yapın babaddanda maaş alabilirsiniz.

 28. ben isteğe bağlı sigorta ödüyorum en alt düzeyde.
  en üst limit 2.227.68 tl. tabi bu miktarı ödeyemem.
  peki limiti kendim belirleyemezmiyim.
  mesela 750 .00 tl gibi
  bunun için yardımcı olur musunuz.
  alt sınır ile üst sınır arasında istediğiniz miktardan ödeyebilirsiniz. Seçme hakkınız var

 29. merhabalar, annemin sadece 1 aylık sigortası var. 1967 doğumlu. emekli olması için ne yapmamız gerekir. toplu bir para yatırılabilir mi. teşekkür ederim.
  Sigortası 1999 eylül öncesi ise isteğe bağlı sigorta olsun . 3600 günün son 3,5 yılı sigortalı bir işte çalışsın . 3600 gün dolduktan sonra yaşı bekleyecek.

 30. eşim (bayan) 1999/2.aydan sigortalılığı var ancak toplamda 30 gün. daha sonradanda çalışmışlığı yok. doğum tarihi 5.KASIM.1980. isteğe bağlı ödeme yapsam (+ torba yasada 2 çocuk 4 yıl hesabını da katarsak) kaç gün üzerinden emekli olabilir. (ssk üzerinden 2035 yılı çıkıyor bu arada) bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.
  Son 7 yıl içinde 3,5 yıl ssk ya prim ödemek şartıyla 3600 gün 58 yaş ile emekli olur.

 31. Babam 1999 öncesinde sigorta ve isteğe bağlı sigortası var toplam1800 yaşı 75sizce toplam ödeme imkanı olabilir mi acil yazar misiniz.
  Maalesef toplu ödeme şimdilik yok . Torba kanunda olabilir mi bilmiyoruz. 3600 ü bulmanız gerekiyor. Askerlik borçlanmasınıda ekleyeceksiniz.

 32. Merhabalar, ilk ise girisim 2003 yilinda olup araliklarla calistim toplamda 1247 günüm var. Emeklilik icin kalan günüm 3253 emeklilik yilimda 2042. İsteğe bağlı sigorta yaptıracağım.önce calışmadığım dönemlerdeki primlerimi ödemeliyim? Ve 2042 yılından önce bi tarihte emekli olma ihtimalim varmı?teşekkürler.
  Cvp : Yapacağınız şudur. Önce ssk ya göre emeklilik hesabını yapın . Kaç güne ihtiyacınız var tespit edin . İsteğe bağlı sigortalı olun . Kalan günlerinizi takip edin ve son 3,5 yıl SSK lı bir işe girin. İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmanız çok zor. Bu yüzden 4 a ssk lı emekli olmanız gerekmektedir.

 33. 2003 yılından itibariyle özel bir şirkette çalışıyorum. Eş durumundan dolayı işimi bırakmak durumundayım işi bıraktığımda dışarıdan primlerimi ödeye bilir miyim. Prim tutarım aşağı yukarı ne kadardır. Emeklilik yılım 2040 ancak günlerimin dolması 2023 bu dışarıdan sigorta primini 2023 yılına kadar mı ödeyeceğim.
  Cvp: Yazıda belirtilen miktarları ödeyeceksiniz.Dışardan primi isteğe bağlı olarak ödeyebilirsiniz.Emeklilik hesabı yaptıracaksınız . Emekliliğe 3,5 yıl kala sigortalı bir işte çalışırsanız 4500 gün ile emekli olabilirsiniz.

 34. Merhaba efendim,

  Annem adına 2007 Eylül’den beri isteğe bağlı prim yatırıyorum. 362,88 tl yatırdım 16 temmuz itibariyle…

  1-Annemin 15 yıldan önce emekli olma şansı var mı? toplu para yatırılamıyor biliyorum ama son 3,5 yıl ssk’ya geçse erken emekli olabiliyor mu?
  2- erken emekli olamasa bile ssk’dan emekli olursa daha mı çok maaş bağlanır?
  3- bu şartlarda emekli olsa aylık ne kadar geliri olacaktır?

  Şimdiden çok teşekkürler

  Cvp son 3,5 yıl ssk ya geçerse toplam 4500 gün ile emekli olur. 15 yıl şartı 1999 eylül ayı öncesi işe girenlerde söz konusudur.

 35. mrb eşimin sigortası yok dışardan isteğe bağlı sigorta yaptırsak ben ve çoçuğumuzda yararlanabiliyor muyuz onun sigortasından
  yada ben yaptırsam eşim benden yararlanabiliyor mu .
  Evet isteğe bağlı sigorta dan sizde çocuğunuzda yararlanır.Yada siz olursanız eşinizde yararlanır. GSS primi ödemenize gerek kalmaz .Sağlıktan yararlanırsınız. Ayrıca emeklilik içinde sigortanız işlemiş olur.

 36. hocam ben eşime istege bahlı sigorta yaptırmak istiyom ama benin sigortadan sağlık dan yararlanıyor bu durumda masıl olur.
  Kendi sağlık sigortasından yararlanır. Sizin sigortanız olmasa eşinizden yararlanırsınız. Ben den yararlanıyorum diye indirim yok. Ödenecek miktar alt sınırı sabit

 37. merhaba ben 15.05 2014 tarihinde isteğe bağlı bağkura başvurdum 5.ayda 194 tl prim ödedim bu ay 536 tl prim çıktı bunun sebebi nedir aylık 343 tl prim ödeyeceğimi söylemişlerdi.
  Bunu SGK ya sormalısınız. Nedenini onlar açıklayacaktır.

 38. Merhabalar ben 9 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum.sigortamız saat ücreti olarak yatırılıyor eylül haziran okul döneminde yanlızca 82 ila 100 günlük sigorta yatmış oluyor.çalıştığım dönem içinde kalan sigotamı tamamlamak için isteğe bağlı ödeme yapabilir miyim? miktarı ne kadar olur? bilgi verirseniz sevinirim.
  Yapabilirsiniz.Aylık Temmuzdan sonra 361,92 TL dir. Günlük için 30 a böleceksiniz.

 39. merhaba annem 1961 doğumlu ve ev hanımı hiç ssk girişi yok. isteğe bağlı sigorta yapmak istiyorum kaç gün pirim ödememiz gerekiyor ve asgari tutar üzeri istediğim bir rakam ödeyebilirmiyim toplu para yatırabilir miyim ?
  Toplu yatıramaz . Hiç sigorta olmasa bile isteğe bağlı prim ödeyebilir. İsteğe bağlı sigortalı Bağkur emeklilik şartlarına tabi olur. 2008 sonrası giriş olacağından emekliliği en çok prim ödediği Kuruma göre olur.

 40. Benim eşim 1.200 maas aliyor sigortasi yok biz kendimiz sigorta yatirmak istiyoruz en az nekadar yatirmamiz gerekir.
  En az 361,92 TL (2014 temmuz aralık arası ) . Sigortasız çaılıştırmak yasak. Tespit edilirse isteğe bağlılığınız iptal olur. Sizin için bir şey farketmez. İşveren öder

 41. merhabalar.benim gün sayım 1050 su an çalışmıyorum eşiminin güvencesindeyim. Sormak istedigim dışarIdan yatırabilir miyim ve ne kadar?teşekkürler.
  Evet 2014 temmuz sonrası için en az 361,92 TL

 42. Merhaba hocam size 2 gün önce mail göndermiştim.Bir soru daha soracam.Annem ve babam öldükten sonra kardeşlerimde bana bakmazsa hayatımı devam ettirebilmem için evlenmem lazım.Hemen şimdi evlenirsem evlendikten sonra isteğe bağlı sigortadan emekli olmak için sigorta ödemelerini 15 yıl yerine bir ayda ödeyebilir miyim?
  Mustafa bey anne veya babanızdan size maaş bağlanır(engellilik durumunuza göre ) Ayrıca toplu ödeme yapamazsınız.

 43. Ben Gemlik’ten Mustafa Özcan.Merhaba babam 960 tl emekli maaşı alıyor,annem benden dolayı evde bakım parası alıyor,ben de özürlü maaşı alıyordum ancak maaşımı kestiler.Maaşımın kesilme nedenini babamın maaşının yüksek olduğu için diyorlar.Birde kişi başına 243 tl düşmesi gerekiyormuş.Evde ise üç kişi oturuyoruz.1997’den beri maaş alıyordum ancak haziran 2013 den beri maaşımı alamıyorum.Bu durumda ise elektrik,su,doğalgaz,telefon faturaları,ilaç masrafları,pazar masrafları,evin harcamaları derken para yetmiyor.Onun için isteğe bağlı sigortadan emekli olabilmek için kaç yıl ödeme yapmam gerekiyor,bunun derecelerine ve basamaklarına göre en düşük kaç tl ödeme ve en yüksek kaç tl ödeme yapmam gerekiyor?Ödemeler bittikten sonra her ay maaşımı en düşük kaç tl ve en yüksek kaç tl alırım?Son olarak isteğe bağlı sigorta ödemelerini 15 yıl yerine bir ayda ödeyebilir miyim?
  Cevap
  1-evde bakım parası için kişi başı gelir 243 TL değil 510,44 Tl http://www.calismadunyasi.com/evde-bakim-parasi-ne-kadar yazısında açıklama var . Muhtemelen engelli maaşınızın kesilmesinden bahsediyorsunuz.
  2- Engellilerin emekliliği için geniş kapsamlı yazı http://www.calismadunyasi.com/engellilerin-emeklilik-sartlari-ve-hesaplama
  3-isteğe bağlı ödemeler yukardaki yazıda var
  4-1 ayda toplu ödeme yapamazsınız .Her ay için ödeme yapmalısınız
  5- İsteğe bağlı ödemeler bağkur kapsamındadır dolayısı ile ssk dan (4 a) emekli olmak için son 3,5 yıl 4 a lı olarak prim ödemelisiniz
  6- Kişi başına düşen ücretlerle ilgili bir kesinti varsa eve bir kişi daha gelirse sorun çözülür

 44. Aylık hiç geliri olmayan bir çiftçi GSS devlet tarafından yatırılırsa Emekli olurmu? maaş alırmı? Ayrıca özürlü bir kişiye bakarak bakım maaşı alan kişinin sigortasını devlet karşılarmı? Karşılarsa emekli olunurmu? saygılar.
  GSS sadece sağlık içindir. İçinde emeklilik primi olmadığı için emeklilik sözkonusu değil. Evde bkım maaşı alana şu an için devlet tarafından sigorta yok . Bir ara söylenti çıktı. belki torba kanun ile gelebilir. Ama şu an için yok

 45. 1999 ssk başlangıcım var isteğe bağlı ssk lı olmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor en düşük prim nekadardan başlıyor.
  342.72 TL ödeyeceksiniz. Fakat isteğe bağlı prim ödediğinizde bağkur emeklilik şatlarına tabi olursunuz . Buna dikkat ediniz. . (son 7 yıl prim içinde 3,5 yıl isteğe bağlı prim öderseniz)

 46. aylık 400 yl sigorta primi yatırsam emekli olduğum zaman ne kadar emekli maaş alırım…?
  Bu veriyle hesap yapılamaz. Önceki yıllar sonraki yıllar yaş prim gün sayısı gibi bir çok veriye ihtiyaç var.

 47. meraba, işyerimde ssk ödeniyor. fakat rahmetli babamda ssk.dan emekli idi. ben hiç evlenmedim. ama babamda bende ssk.dan emekli olunca babamın maaşı bana bağlanmıyor. benim ssk prim ödememe 5 yıl kaldı. 5 yıl sonra isteğe bağlı ödeme yapmak istesem bir müddet ödesem emeklilik hakkım geldiğinde babamın ssk maaşından faydalanabilirmiyim? teşekkürler
  isteğe bağlı sigortalı olduğunuzda babanızdan maaş alabilirsiniz.

 48. üç yıldır aynı işde çalıymaktayım sigortam isteğe bağlı yatıyo iki yüz veya iki yirmi tl kadar pirimim yatıyor. Geçenlerde kredi kartı işsizlik sigortası yaptırdım işden çıkartalma durumunda banka kredi kartı borcumu ödermi?Vede iş kurdan işsizlik maaşı alabilirmiyim?Lütfen soruma cevaplayacak arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim saygılar.

  Şartları sağlarsanız işsizlik maaşı alırsınız. bankanın ödemesi içinde sözleşmenize göre hareket edeceklerdir.

 49. ben öğrencıyım sıgorta baslangıcım var ıstege baglı yapmak ıstıyorum ama bır ay odeyıp ıkıncı ay odemesem olurmu yanı mecbur odenecekmı bu sıgorta ıstedıgımız zaman kese bılıyomusuyuz?
  tabiki istediğiniz zaman kesebilirsiniz.

 50. İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırırsam Emeklilik Hakkım Oluyormu,Ayrıca GSS Ödemek Zorundamıyım Aydınlatırsanız Sevinirim Teşekkürler.
  Tabiki emeklilik hakkınız var ve bağkurlu gibi değerlendirilirsiniz. Ayrıca GSS ödemek zorunda değilsiniz. Bakmakla yükümlü olduüunuz kişilerde sağlıktan yararlanır.İsteğe bağlılık yüksek GSS primi ödeyenler için avantajdır.

 51. Selam benim sigorta girişim 1986 yılı 5 mayıs sorunum şu sigortadan 4790 gün bağkurdan 2.400 günüm var fakat son 7 yıl baz alındığında bağkur fazla olduğu için emekli olamıyorum sigorta günüm fazla olması için 3 ay isteğe bağlı sigorta ödersem emekli olabilirmiyim saygılr

 52. Slm benim sorunum bağkurdan 2.400 sigortadan 4789 gün olması ama son
  son 7 sene baz alındığında bağkur günü fazla bu yüzden emekli olamıyorum.Sigorta günü fazla olması için 3 ay sigorta yaptırmam lazım isteğe bağlı sigorta yaptırıp ödersem 3 ayda emekli olurmuyum.
  Sigorta girişim 05.06.1986 bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

 53. benim annem 42 yasında daha önce ssk lı bir işte hiç calısmadı ben onun sskb primini yatırıp emekli etmek istiyorum kac yıl ve ne kadar yatırmam lazım yada böyle bişey mümkünmü bilir kişilerden cevap bekliyorum tesekkürler

 54. mrb ben elif 1963 doğumluyum 1986 da işe giriş tarihim 1325 prim günüm var dışardan isteğe bağlı ödersem 3600 günden emekli olabilirmiyim yada kaç yaşında emekli olurum. sizden cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 55. Merhabalar isteğe bağlı sigortalı olursam çocuklarım sağlık hizmetlerinden faydalanabilirmi yoksa sadece ben mi faydalanabilirim?
  Bakmakla yükümlü olduğunuz herkes yararlanır eş çocuklar da buna bağlı sağlıktan yararlanırlar.

 56. sorum babamin emekliligi hakkinda kendisi 1949 dogumlu ve 1975 yilinda sigortali iste calismaya baslamis toplamda 1009 gun sigorta gunu var 1998 ile 2005 arasi 2299 gun istege basli sigortasi var yani toplamda 3308 gunu doldurmus durumda geriye 292 gunu yatirirsa hemen emekli olablir mi birde mumkunse elden sogorta odenmesi varmis aylik takriben 196tl bunun hakkinda bilgi verirseninz sevinirim elden sigorta odemede sagliktan yararlanabiliyor mu dezavantaji var mi ? simdiden tesekkurler.

 57. 1961 doğumluyum 1983 yılında bağkurlu oldum. Sanra isteğe bağlıya geçtim. 1911 gün primim var. buna göre ne kadar daha yatırmam gerekli.kaç yılında emekli olabilirim.toplu olarak para yatırsam emekli olabilirmiyim.buna göre yaştan da nasıl emekli olabilirim.
  çalışmalarınızdan dolayı kısa ve öz cevap verdiğiniz için teşekkürler…

 58. merhaba 2 ay once i.b sgorta yaptırdım.bunun nedenı genel saglık sıgortası zorunluluğu cıktıktan sonra bıraz fazla odeyıp hem saglık sıgortasından faydalanıp hemde emeklı olma ısteğimdi.fakat emeklı oluncaya kadar calısmayıp pırımlerımı duzenlı ve eksıksız yatırırsam.nezman emeklı olurum şimdi 21 yasındayım 3 sene once sıgortaya gırısım var 3 4 aylık calıstım.bu bırsey degıstırı mı lutfen yardımcı olurmusunuz.

 59. 1960 doğumluyum.1979-80 yıllarında 1 yıl 10 ay sigortalılığım var.isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.sağlık sigortası hariç sadece yaşlılık için en düşük aylık pirim nekadar ödemem gerekir.teşekkür ederim.

 60. 2925 sayılı kanunda geçen süreksiz tarım işçisi kapsamına giren tarım sigortalıların primleri ne kadardır ve bu şekilde ödeme yapılarak emekli olan bir kişi ssk şartlarındanmı yoksa bağkur şartlarındanmı emekli olur?Ben kendim memurum eşimi bu 2925 sayılı kanunun süreksiz tarım işçisi kapsamına sokup prim yatırsam memur olduğum için aldığım aile yardımı kesilirmi ?
  ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler….

 61. Babam 1958 doğumlu edirnede bir maya fabrikasında çalışmış fakat 120 gün sigorta göstermişler 80 günde çalıştığı başka firma göstermiş toplamda 200 gün sigortası var ve babamın bahçesi var tarımdan destek parası alıyodu tarım sigortasını yapmaları gerektiği halde yapmamışlar 10 yıl lık bir süreyi babamın emekli olması için ne yapmalıyız

 62. Ben 23 12 1980 gorumluyum. 2000 yili ile 2008 yillari arasinda ssk li calistim.Tabi arada is degistirdigim icin primlerimin yatmadigi gunler de oldu. Toplam 1500 gunluk primim yatmis durumda. Su an egitim icin yurt disindayim, istege bagli sigorta yatirmak istiyorum.
  Emeklilik yasi benim durumum icin nedir acaba? Su an istege bagli sigorta primi yatiorabilirmiyim?
  Tesekkurler

 63. merhaba ben 1989 dogumluyum ssk girişim 2006 da oldu acaba ben kaç yaşında emekli olurum ve ödenen günüm ne kadar olacak yani kaç günü doldurmam gerekir
  cevap çok önemli şimdiden çok tşk

 64. 01 04 2002 tarım bağkurlu olan bir kişi kısmı olarak ne zaman emekli olur

  10 02 1957 doğumlu
  01 04 2002 tarım bağkura başlama süresi

 65. babam 1959 dogumlu 1982 işegiriş şuanda istege baglı sigorta yatırıyor toplam gun sayısı 3000 gun civarın gunu var nezaman emekli ola bilir bilgilen dirirsenin sevinirin selam
  son 7 yılda 3,5 yıl ssk ya ödemiş olma şartıyla 3600 gün ile emekli olur (yaş şartınıda sağlamalı). Dikkat edin. Şu an ödenen isteğe bağlılar bağkura tabi gibidir.. 4500 gün ödemiş olmanız gerekir.Bunun istisnası bir yerde ayda 1 gün çalışırsa 29 gün ödenen isteğe bağlı sigorta ssk ya tabi değerlendirilir.

 66. merhabalar kolay gelsin benim abim 5 sene önce trafik kazası geçirdi
  suanda felç geçirdi yüzde 90 özurlu 120 günü bulunuyor 2000 de sigortası var 1972 doğumlu isteğe bağlı yatırsak ne zaman emekli olacak sıgortası yatırsak 3 ayda bir maaş alıyor bu maaş iptal olurmu teşekurler

 67. slm ben iki yıldır isteye bağlı sigortalıyım şimdi bağkura dönüldü prim ödemeleri artık nasıl ve ne şekilde olacaka bilgisi olan varsa bir cvp yazarsa sevinirim

 68. Öncelikle geçmiş olsun.

  Malülen emeklilik için 2/3 oranında malül olduğunu gösteren rapor ve sigortalının en az 1800 gün veya beş yıldan beri sigortalı olup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün prim ödemiş olması gerekir.
  Ayrıca malülen emeklilikte yaş şartı yoktur.

  Not: 1800 günü isteğe bağlı ödemek yerine(askerlik yaptıysanız ve/veya yurtdışında çalıştıysanız) askerlik borçlanması veya yurtdışı borçlanması yaparak daha erken emekli olabilirsiniz.

 69. Benim 2160 günüm var.Önceden sigortalıydım işten çıkarıldım yaklasık 8 yıldır serbes çalısıyorum 2.ayın 29’u 2012 tarihinde sigortalı işe başladım gss na başvurmadım bir sıkıntı olurmu? Cevapalarsanız tesekkür ederim.
  olmaz

 70. sigortadan emekli olabilmem için 44 aya ihtiyacım var.bu yeni çıkan 611 nolu yasadan isteğe bağlı sigorta ödersek bu ödediğimiz isteğe bağlı sigorta normal işçi sigortası yerine geçer mi.
  Geçmez , Bağkurlu gibi değerlendirilirsiniz.

 71. İyi günler benim sorum babamın emekliliği ile ilgili oplacaktı kendisi 1953 doğumlu 1975 ten sigorta girişi var ama bu inşaat ta vb. yerlerden yatırılan prim 1.5. yıllık yurt dışı sigortası var şu anda 1200 prim yurt dışı hariç görünen prim sayısı askerliğide borçalanırsa eğer ne kadar sürede emekli olabilme şansı var son bir sorum daha olacak acaba şu anda ödenecek gün sayılarını toplu olarak ne kadar tutuyorsa ödeyip emekli olma imkanı varmı bilgi verirseniz çok memnun olurum tşk. ederim şimdiden
  3600 günü tamamlasın olur .

 72. merhaba ben 1982 yılında ssk çalıştım daha sonra 1983 yılında doğum yaptığım için işten ayrıldım ben dışardan isteğe bağlı ödeyip emekli olmak istiyorum şu an 392çalışmış iş günüm bulunmakta 720 günde doğum borçlanmasından faydalana biliyorum nekadar daha ödemem gerekiyor birde dışardan isteğe bağlı ödeye biliyormuyum ben kendim 51 yaşındayım ne yapmam gerekiyor acil cevap bekliyorum şimdiden teşekürler sağ olun

 73. ben işe yeni başladım ve sigortam işe başaldığımdan 1 ay sonra pirim gün sayım sistemde görülmesi gerekirmi.

 74. berhaba ben 1963 dogumluyun 1986 işe girdin 1325 gün pirimim var şindi calışmıyorum istege bagli ssk ödesem kac yasında emekli olurum şimdiden tesekkür ederim

 75. Eşim (1968 doğumlu) 1983 Kasım ayında bir ay sigortalı (ssk)görünüyor.
  1-şuan isteğe balı sigortalı olması durumunda ne zaman emekli olur?
  2-aradaki yılları ödeme imkânı var mı?
  3-Üç çocuğumuz var doğum nedeni ile pirim ödeme imkânı var mı? Kaç yıl?
  4-benin sigortam üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. İsteğe bağlı olması durumunda kesilir mi?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkür ederim

 76. merhaba ben 57 yaşındayım bundan 7 yıl önce fel geçirdim sol kol ve bacak tutmuyor oglum çalışan oldugu için ondan yararlanıyordum. ama şimdi gss çıktıgı için sigorta iptal edildi hiç bir sosyal güvencem yok benim 992 gün primim var malülen emekli olabilmem için ne yapmalıyım kaç günü tamamlamam gerekiyor cevap sagolun
  askerlik borçlanması yapıp birazda çalışarak yada isteğe bağlı ile gününüzü 1800 güne tamamlayın .Eğer %60 sakatlığınız oluşmuş ise malulen emekli olursunuz

 77. Babam 4023 prim günü var son 2 sendir sigortasız dışarıdan nasıl sigortalı olabiliriz ve emekli olabilmesi için ne gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 78. kanser hastasıyım ak çiyer kanseri çalışıcak gücüm yok yalaşık bir buçuk yılık pirim gün syım var şuanda isteye bağlı ödüyorum evim yok kadeşim bakıyor iteye bağlıyıda eş dost ödüyor nasıl mağlulen emekli olabilirin isteye bağlıyı ödemek buşekilde zor bi yol gösterin lütfen 45 yaşındayım.
  1800 günü tamamlayınız.Başvuru yapınız.

 79. İyi günler, ben film sektöründe çalıştığım için düzenli olarak sigortam ödenemiyor.Bir film seti genelde 30 gün veye 45 gün sürüyor ve tamamlandığında yeni bir işe kaç ay sonra gireceğim belli olmuyor.Totalde yılda 4-5 ay sigorta prim ödemem yapılıyor.Şuan toplam 650 gün prim ödemem var.
  Ben kalan çalışmadığım günler için isteğe bağlı sigorta ödemesi yapmak istiyorum ama kafam bu noktada karışıyor
  1-ben isteğe bağlı ödememi yaparken çalıştığım bazı aylarda işveren şirketin de sigortamı ödemesi sorun yaratır mı? iki ödeme de total ödenen gün sayısına eklenir değil mi?
  2-Ssk dan emekli olmak için son 3.5 yıl bir işyerinden ödenmesi gereğini sağlamam gerek biliyorum ama pim gün sayım çok az ben isteğe bağlı ödeme yaparsam belli bir yıl sınırlaması var mı? maksimum kaç yıl isteğe bağlı ödeyebilirim.
  cevplarsanız çok sevinirim kafam çok karışık tşekkürler

  isteğe bağlıyı şöyle ödeyeceksiniz. İşveren ne kadar bildirdi ise sadece kalan kısmı ödeyeceksiniz iki kere ödeme olmaz ve bağkura değil ssk ya tabi olacaksınız .Yıl sınırlaması yok emeklilik planlaması yapın ona göre ödeyiniz.

 80. meraba ben 1989 dogumlu 2006 ssk girişim var yaklaşık 65 gün ödenmiş primim var. şu an bir yerde çalışmıyorum gss ye kayıt oldum ama daha sonuçlanmadığı için bekliyorm ssk lı bir işte çalışsam gene gss ye prim öder miyim bilmiyorum şimdiden teşekkür

 81. selam benim şuan sigortam yok çalıştığım işyerinde kendim ödeyip yaptırmak istiyorum yanlız şuan 380 tl ödediklerini söylüyorlar tam olarak bi işyeri sgk ya bi işçi sigorta primini ne kadar ödüyor cevablayan olursa çok memnun olurum şimdiden çok tşk ederim
  kanunen çalışılan işyerinde kendinizin ödeme yapması yasak.Sadece isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Bunun için çalışmamanız gerekiyor. Rakamlarda yukardadır.

 82. merhaba benim oğlum 1986 doğumlu . şu anda üniversitete de okuyor. bundan 5 yıl kadar önce sadece giriş yapmış olmak için 1 aylık bir sigortalılık süresi var.
  en son çıkan zorunlu genel sağlık sigotası kapsamında 222 lira ödemek yerine isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyiz. önce den 3 senelik çalışma şartı aranıyordu . duyduğum kadarıyla bu şart kaldırılmış
  cevap verirseniz çok mennun olurum teşekkür ederim
  artık 3 yıllık süre veya 1080 gün şartı kaldırıldı.Dileyen isteğe bağlı sigorta için başvuru yapabilir.

 83. merhaba ben 13/09/1976 KKTC doğumluyum aslen Türkiye kökenliyim,KKTC de sigorta yatırımım var. Ayrıca Türkiye de isteğe bağlı sigorta yatırımı yaptıra bilirmiyim? Eğer yatırmam mümkün ise kaç yıl yatırmam gerekir? Teşekkürler.Not Türkiye ye ömrüm de bir kez 1998 yılında geldim.

 84. merhaba ben 2011 ekim ayı sonunda işten anlaşmalı olarak çıktım iş yeri tarafından çıkarılmıs gibi görünüyorum işten ve işkur dan işsizlik sigortası maası alıyorum 4 ay daha maas alma hakkım var isteğe bağlı sigortalı olursam işsizlik maasım kesilirmi yoksa işsilik maasımın bitmesinimi beklemeliyim isteğe bağlı sigortalı olmak için bu konuda bilgi verirseniz sevinirim…

 85. bi saattir internette bunu araştırıyorum en güzel ve anlaşılır anlatan tek site bu sitede emeği geçen herkese teşekkürederim.

 86. 1956 doğumluyum. 1978 SSK girişim var (170 gün). 1996 da vergi mükellefi olduğum için BAĞKUR um vardı ama prim ödemiyordum. 01/10/2008 den önceki primleri ödemediğim için bu tarihten önceki borcum silinip bundan sonraki sayıldı. ve şuan BAĞKUR DA ödemediğim 3 buçuk yıl var.
  Şimdi kısacası benim 1978 DE SSK girişim var en kısa yoldan nasıl emekli olurum? Tarım Sigortası da ödeyebilirim. ama Tarımı ödersem sonra SSK ya bu primler geçiş yapılırmı? Benim durumum Tarım Sigortası ödemeye müsait ödersem kaç yıl öderim. primler ne kadar olur teşekkürler bekliyorum çok acil
  son 3,5 yıl ssk ya tabi bie işte çalış 3600 günü tamamla

 87. isteğe bağlı bağkur primi ödüyorum.bir yerde çalışmıyorum.maddi sıkıntılardan dolayı iptal etmek istiyorum.iptal ettirdikten sonra yeni çıkan zorunlu genel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalır mıyım.
  yaptırmalısınız.

 88. bir işyerinde kısmi sigortalı olarak çalışıyorum.sadece çalıştığım gün kadar sigortam yatıyor.(23 gün) geri kalan 7 günü isteğe bağlı sigortalı olarak ödemeye kalksam ne kadar öderim. eşimde sağlıktan yararlanabiliyormu bu arada cevap verirseniz sevinirim.
  http://www.calismadunyasi.com/istege-bagli-prim.html isteğe bağlı sigorta primini hesaplayabilirsiniz. formda gün yerine 7 yazınız sağlıktan yararlanabilirsin

 89. merhaba iyi günler.20.051966 doğumluyum.toplam ssk prim gün sayım 4403’dür.2005 yılından 2010 yılına kadar isteğe bağlı yatırdık.daha öncesinde ise normal ssk primi şeklinde yatıyordu.isteğe bağlının bağkura geçmesi üzerine isteğe bağlıya devam etmedik.şimdi taksicilik yapıyorum.taksiciler için çıkan isteğe bağlı sigortadan olur kalan prim günlerimi doldurursam sigortadan mı emekli olucam yoksa bağkurdan mı?ssk dan emekli olmak için ne yapmam gerekiyor?başka bir yerde çalışıyor göstersek kaç yıl sonra emekli olabilirim? şimdiden okuduğunuz için teşekür ederim.

 90. babam 15.02.1958 doğumlu 01.03.1993 te isteğe balı sigortalı oldu 01.04.2006 tarihine kadar yatırılmışı var 01.04.2008 tarihinde ssk ya devrettik ve burdan da toplam 1214 gün yatmışlığı var ve baban ne kadar daha pirim ödemesi lazım ve ne kadar emekli olması içim beklemesi gerek yardımcı olursanız teşekür ederim

 91. 1- 106,38/30= 3,546*20= 70,92 midir?
  2- 106,38 neyi ifade ediyor ?

  Şimdiden çok teşekkürler…

 92. merhaba ben tarım sigortası yaptırmayı düşünüyorum yanlız kafama takılan bazı şeyler var. tarım sigortasını 3,5 yıl yatırdıktan sonra istege baglı sigorta yaptırırsam veya bir işyerinde çalışip ssklı olursam bu yatırdıgım tarım sigortası prim günlerime eklenirmi aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 93. Eşimin, ayına göre 9 ile 11 gün arası sigorta primi ödeniyor..
  (Eline geçen yaklaşık net ücret 1,300 Tl civarı ve bu ücretin vergi ve primlerini işveren yatırıyor.)
  Zorunlu sağlık sigortası için ödemesi gereken prim yaklaşık ne kadar olacaktır..
  (İşverinin ödediği priminden faydalanma imkanı varmıdır…)
  106,38 i 30 a böleceksiniz çalışmadığı günle çarpacak 20 gün çalışmadı ise 20 ile çarp 30 a böl

 94. merhaba.benim 495 gün sigorta var sonra işten ayrıldım dişardan emeklilik primler ödemeşı varmı.varsa tahmin olarak nekedar ve nerde yatırabilirım.
  yazıda var her ay 283,68 TL ödersen olur

 95. Merhaba,

  Benim 3038 gün prim ödemişliğim var.Doğumdan sonra işten ayrıldım.Yaklaşık 4 yıldır çalışmıyorum.Eşim ile boşanma davamız sürüyor.Eşim davadan dolayı işyerini devretti kendini işsiz gösteriyor.İkiz çocuklarımı Ekim 2011 sonunda 18 yaş altı kaydı yaptırdım ama henüz kaymakamlığa yeşil kart için başvuru yapmadığımdan gelir tespitim yapılamadı .Mahkeme bana 100 tl çocuklara 150 tl den 300 tl toplamda 400 tl nafaka bağladı.Gelir tespiti için başvurmam halinde sadece ben mi sağlık hizmetlerinden faydalanacağım çocuklar için ne yapmalıyım.İsteğe bağlı sigorta yaptırsam çocuklarda sağlık hizmetinden faydalanabilir mi? Şimdidan teşekkürler

 96. yani bu durumda bana zaten yetim aylığım belli olduğu için prim otomatik olarak mı ödetilecek (yetim aylığı gelir sayılarak) yoka ben bu kapsamda yer almıyor muyum? birde isteğe bağlı sigortalı olmak istersem aylığım kesilir mi yoksa aylığımdan otomatik mi kesilir isteğe bağlı sigorta primi? çok teşekkür ederim şimdiden her iki cevap için…

 97. Merhaba,

  bu ay içerisinde zorunlu sağlık sigortası için başvurulması gerektiği belirtildi. ben yetim aylığı alıyorum sgk’dan ve sadece sigortasız part-time gibi küçük çalışmalarım oluyor. şimdi ben başvurduğumda aylığım kesilir mi? ya da zorunlu sigorta yaptırdığımda aylığım kesilir mi? açıklamaları okuyunca kafam karıştı fakat sizin açıklamalarınız oldukça aydınlatıcı. beni de bilgilendirirseniz sevinirim zira süre az kaldı

  çalışmadığınız ve sigortalı olmadığınız zaman aylık alıyor olacaksınız.Bu durumda teste gerek yok. Fakat işe girerseniz. maaşınız kesilir bu seferde işveren priminizi öder.

 98. 01.06.2012 tarihinde isteğe bağlı emeklilik sigortasına başvurdum. Bankada primi yatırırken benden önceki bir vatandaşta aynı şekilde başvurmuş ve prim ödemesini yapıyordu. Bu vatandaştan ilk ay için 57 Tl talep ettiler, ben ödeme yaptığımda 227 tl talep ettiler. Diğer aylar her ikimizde 285’er Tl ödeyeceksek niye ben daha pahalı prim farkı ödedim? cevaplarsanız çok sevinirim.

  diğer kişinin gün sayısı düşüktür.

 99. ben 2000 yılında ssk oldum 2007 yılına kadar ssk pirim ödedim daha sonra 2008 isteğe bağlıya geçtim bu güne kadar ama ssk emekli olmak istiyorum bunu olabilmesi için ne yapmalıyım

  son 3,5 yıl ssklı olmanız gerekiyor yada 1 gün sigortalı çalışıp 29 gün ssk isteğe bağlı olabilirsiniz.

 100. selam ben yaştan emekliligimi bekliyorum 1969 dogumluyum prim gün sayım dolmuştur ancak bu yeni cıkan sgk dan boşanmış oldugum için babamın ssk sından faydalanmaktayım yeni cıkan sgk dan prim ödemem gerekiyormu kaymakamlıga sordugumda gelirim olmadıgı ve boşanmış oldugum için ödeme yapmam gerek olmadıgını belirtilerancak acıkcası tatmin olmadım bu acıklamadan bilgi verirseniz sevinirim.
  doğru söylemişler.

 101. ben ev hanimiyim para karsaligi emekli olabilirmiyim olunursam ne kadar odemem gerek
  toptan ödeme yapamazsınız. ay ay yatırmanız gerekir

 102. arkadaslar bilen arkadaslar cevap verırse sevınırım lutfen
  ben zamanında bırıne kefıl oldum oda odemedı sonrada benım hesaplarıma hacız geldı
  anlıyacagınız hacızlıyım .saglık guvencem yok.dukkanım var ama onuda annemın uzerune yaptım .kendımı bıryerde calısıyormus gıbı gosterıp prım odesem hemen sankı maas alıyormusum gıbı maasımın 4 te bırını kesıntı yapıp ıstıyolar.sımdı ıstege baglı bagkur odesem yınede benden kesıntı ısteyecekler mı yoksa ben o kesıntıden yırtmıs olacakmıyım ???????
  sadece prım odeyecekmıyım yanı

 103. selamünaleyküm, iyi günler iyi calışmalar,
  ben sigortasız olarak bir işyerinde çalışmaktayım haftalık 150 tl bazen 200 tl almaktayım sosyal haklardan yararlanmak istiyorum saglıktan ve pirimden yararlanmak istiyorum ne kadar ödemem gerekmektedir ve ne yapmalıyım; tesekkurler
  sigortanızı işveren yatıracak şikayet etmelisiniz.

 104. iyi gunler ben turizimde calisiyorum sigortam 6 ay yatiyor 6 ay calismadigimiz icin yatirilmiyor ne yapmaliyim tesekkurler

 105. Merhaba yaklaşık bir senedir işsizim sgk sağlık hizmeti alabilmek için ne yapmam lazım? İsteğe bağlı skk lı olup sağlık hizmetinden fadalanabiliyormuyum ve ne kadar prim ödemem gerekiyor.. Beni bilgilendirseniz teşekkürler.
  2012 de GSS geliyor aile de kişi başına gelire göre prim ödeyeceksiniz..Bu miktarlar çok az olabilir .İsteğe bağlı da tek kişi için sağlık masrafları karşılanır

 106. selamlar ben 20.08.2011 tarıhınde ısten ayrıldım..suan hal calısmıyorum…8.aydan bu tarafa sıgorta prımım odenmıyor..ben kasımdan oncekı aylar harıc sadece kasım ayına aıt sıgorta prımımı ıstege baglı odeyebılırmıyım…bunu kasımın kacına kadar odemem gerekıyor..herhangı bır evrak hazırlamam gerekıyormu..cevap ıcın tesekkur eder calısmalarınızda basarılar dılerım…

 107. 1961 doğumlu 1977 sigorta girişliyim 1989 un 12. ayından 2000 nin 4. ayına kadar ssk isteğe bağlı emlak bankasına ssk primi yatırdım 1995 yılından 2000 yılına kadar yatırmış olduğum banka ya yatırmış olduğum ssk prim dekontlarımı kayıp ettim .
  Emlak bankası kapatıldığından dolayı dekontlarımı bulamyorum ssk dan da çıkarmıyorlar ney yapmalıyım lütfen bana yol gösteriniz…

 108. 1961 doğumluyum.SSKya girişim 1987 yılında oldu . 188 gün primim var . İsteğe bağlı sigortayı evden yatırabilirmiyim ? Kaç yılda emekli olurum ? Toplu olarak para yatırsam emekli olabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler…

 109. 1982 yılında isteğe baglı sigorta yaptrdm.2007 yılına kadar parayı yatırdm.2007 yılındn sonra 2015 yılında aylığımı baglıckları soylendi.bu bekleme süresinde saglık güvncesinden yararlanabilrmiyim? teşekkürler
  gelir testi ile gss genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

 110. ben yenı yaptırdım ıstege baglı sıgortamı pırımım dolduktan sonra emeklı olabılıyomuyum

 111. SN Yetkili
  1996 da sigortalı oldum.Toplam 822 gün prim ödenmiş.Şu anda yurtdışnda(Arnavutluk) ta Çalışiyorum.Nasıl İSTEĞE BAĞLI SIGORTALI olabilirim?
  saygılarımla.

 112. 1996 da ssk dan sigortalı oldum şu anda toplam sigortalı hizmet dökumüm 822 gun Şimdi Arnavutlukta bir Türk firması ile çalışıyorum.Nasıl isteğe bağlı sıgortalı olurum?
  sagılarmla

 113. Merhabalar,
  Eşim 27/02/1973 doğumlu İsteğe bağlı prim ödüyoruz(4B).
  SSK giriş tarihi :20/12/1991 SSK’lı çalışma gün sayısı(isteğe bağlı günleri de içeren):3455 gün
  2008 de kanun değişince 4B-kategorisinde İsteğe bağlı ödenen gün sayısı:32 ay =960 gün
  SSK’dan emekli olabilmek için;
  İsteğe bağlı sigortadan(4B) ayrılmalımıyız? ya da hangi tarihte ayrılmalıyız ve eşim hangi tarihte emekli olabilir?
  Emekli olabilmek için kaç yaşında olmalı ve toplam prim ödeme gün sayısı ne olmalıdır?
  Saygılarımla.

 114. Sayın admin isteğe bağlıda ikinci sorum yatırmadığım ayların parası ör=alt tutar 267 lira bu meblağı 2 ay yatırmadım 3 ay yatırdığımda 267*3 şeklinde toplumu yatıracam yoksa 2 ayı atlayıp 3. Ayı yatırabilirmiyim faizi varmıdır birde is. Bağlıdan çıktığımda yatırmadığım aylardan kanunen cezalı duruma düşermiyim yaptırımı varmıdır hayırlı huzurlu günler ne mutlu türküm diyene… coşkun

 115. İyi günler,

  01.01.1972 doğumlu bayanım. Kimya Mühendisiyim.

  1989 yılında 1 aylık SSK başlangıcım var.
  1994 Aralık ayında bilfiil SSK’lı olarak 3 yıl çalıştım.
  Ara vermeden 399 sayılı sözleşmeli olarak MKEK’de(KİT) işe başladım. 6,5 yıl çalıştım.
  Ara vermeden 399 sayılı sözleşmeli olarak DMO’da(KİT) 7 yıl çalıştım.
  Şimdi 16.06.2011 tarihinden itibaren istifaen işten ayrılıyorum.

  Ne kadar prim ödeme sürem var? SSK mı yoksa Emekli sandığından mı emekli olmak daha mantıklı? Ne tavsiye edersiniz.

  Teşekkür ederim.

 116. İbrahim bey isteğe bağlı sigorta priminde genel sağlık sigorta primi zorunlu

 117. merhabalar babam 22.07.1953 doğumlu ilk işe giriş tarihi 1979 yılı ve 1692 sigorta günü vardı ve 2007 yılı aralık ayında isteğe bağlı sigortaya giriş yaptık 300 gün yatırdık şu anda 1992 gün ssklı 1 ekim 2008 den bu yana isteğe bağlı bağkur yatırmaktayız 2 yıl 8 ayda bağkurlu görünüyor 600 gün askerlik borçlanması var ne zaman emekli olur ayrıca bağkurdan mı yoksa sskdan mı

 118. isteğe bağlı sigorta piriminde genel sağlık sigorta pirimi ödemeden sadece %20 lik uzun vadeli sigorta kolları pirimi ödenebiliyormu? Sağlık için çalışan eşden yararlanılamazmı? teşekkürler

 119. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, sigorta işleri ile ilgili olarak internet ortamında birçok siteye girip çıktım hepsi kafamı allak bullak etti, ama burada basit anlatımlar ve hızlı cevapların olduğunu gördüm bu nedenle sizi kutlarım. Benim de emeklilik ile ilgili sorumu cevaplandırırsanız sevinirim.

  Sorum şu:
  Annem 1956 doğumlu. 01.01.1990 tarihi itibariyle başaltıp yaklaşık 7 yıl yani 1260 gün prim ödediği Tarım Sgortalılığı bulunmakta.
  Ama bunu devam ettirmedi. Daha sonra ise 2010 yılı başında başlattığımız ve yaklaşık olarak 18 aydır süregelen ve şu anda devam eden ama hiçbir şekilde primini ödemediğimiz Tarım Bağkuru Sigortalılığı var. Bu da zannedersem yaklaşık 540 prim günü yapmakta.
  Şu haliyle biz bu prim borcunu ödeyip hizmet birleştirmesi de yaparsak hangi şartlarda ne zaman emekli oluruz? Eğer bir işyerinden sigortalı olarak emekli olmak istersek ne zaman emekli oluruz ve burada sağlık primiyle birlikte Prim Ödemek Miktarımız ne kadar olur???
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 120. son 3,5 yıl isteğe bağlı ödemenize gerek yok .isteğe bağlı ödediğinizde bağkurlu olarak değerlendirileceksiniz.25 yılı dolduracaksınız.23,3 üstünü 25 yıla tamamlamanız gerekli.askerlik borçlanmasıda yapabilirsiniz.Ama son 3,5 yıl bir işyerinden sigortalı olursanız ssk dan emekli olursunuz ve ssk mevzuatına tabi olursunuz .

 121. 23 yıl 3 ay bağkurum vardı torba yasasında yapılandırdım ış yerımıde malıyeden kapattım gerı kalan pırımlerımı ısteğe bağlı olarak 3´bucuk yıl odesem sıgortadan emeklı olabılırmıyım ve sağlık kosullarından yaralanabılırmıyım tesekkurler

 122. yasin bey isteğe bağlı ssk yok .isteğe bağlı sigorta var. isteğe bağlı sigortalılar bağkurlu kabul ediliyor.http://www.calismadunyasi.com/istege-bagli-sigortalilik-4-b-bagkur-a-tabi-calismalar-gibi-degerlendirilecek yazısını oku .ayrıca http://www.calismadunyasi.com/istege-bagli-sigortali-ise-giris-bildirgesi buradan indir.
  isteğe bağlı ssk 6111 ile yeniden geldi.1 gün işyerinde çalışan gidip 29 gün isteğe bağlı ssk ödeyebiliyor.Sanatcılar taksiciler belli şartlarda isteğe bağlı ssk primi ödeyebiliyor

 123. arkadaşlar isteğe bağlı ssk varmı varsa herkes yaptırabılıyomu aylık ücreti ne kadar we ne gibi ewraklar gerekıyo teşekkurrler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir