isteğe bağlı ssk bağkur sigorta primi 2019 ne kadar sorgulama

2019 isteğe bağlı sigorta primleri belli oldu .  Asgari ücretin yayınlanması ile birlikte sitemizde açıklanmıştır. İsteğe bağlı ssk sigorta primi 2019 yılı için ne kadar oldu ne kadar ödenecek sorusuna cevap verelim. Öncelikle uygulama 1 yıl olacak. 

01.01.2019 -31.12.2019 dönemi  birinci ve ikinci 6 ay ay için isteğe bağlı sigorta en düşük prim  aylık 818,56 TL  , en  yüksek isteğe bağlı sigorta primi ise   6139,20   TL dir. Siz asgari ve azami miktarlardan istediğinizi seçerek ödeme yapabilirsiniz. İsteğe bağlı ssk bağkur sigorta primi eşitlenmiştir . Aynı miktarlar ödenecektir. Düzenli ödeyenler için %5 parasal indirim yapılmaktadır. Sigorta priminizi kendiniz  yatırıyorsunuz. 

isteğe bağlı prim hesaplama formunu ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi sorgulama yapmak istiyorsanız  bağkur ve ssk  prim sorgulama kapasamında olacağındane devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulamayı  burdan sorgulayınız eski isteğe bağlı primler ssk kapsamında değerlendirildiği için 2008 öncesi isteğe bağlı ssk primlerini buradan sorgulayınız.

İsteğe bağlı prim hesaplaması 2019 yılı için  nasıl yapılır. Prim oranı asgari ücretin %32 sidir. 2019 yılında asgari ücret ile prime esas kazancın alt sınırı eşittir Bu oranın  %20 si uzun vadeli sigorta kolları primi , %12 si ise Genel Sağlık sigortası primidir.

İsteğe bağlı sigortalılar için emeklilik şartları ve yaşı : Bu sigortaya tabi ödemeler  Bağkur primi (4b) li gibi değerlendirilir. Tavsiyemiz emekliliğinize  3,5 yılı kala  bu sigortayı kesip  SSK ya tabi (4a) çalışın . Emeklilik şartları daha kolay olur ve daha az primle emekli olabilirsiniz. Eğer  sadece isteğe bağlı ödemeden emekli olacaksanız bağkur emeklilik hesaplama tablolarına bakacaksınız. Yukarda söylediğimiz şekilde ssk ya geçerseniz ssk emeklilik tablosuna bakacaksınız. Sitemizin üst tarafında bulunan hesaplama sayfasından tablolara ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ? Emekliliğe ihtiyacınız kadar ödeme yapabilirsiniz süre bulunmamaktadır.
İsteğe bağlı sigortalı sağlıktan yararlanabilir mi ? Yararlanır . isteğe bağlı sigortalının eşi de sağlıktan yararlanır.
İsteğe bağlı sigortalı ne kadar maaş alır ? Prim miktarını kendiniz belirliyorsunuz. ne kadar çok prim öderseniz o kadar maaş alırsınız.

Kıst günler için isteğe bağlı ssk da ödeyebiliyorsunuz.

Kendi sigortamı nasıl öderim diyenler için SGK müdürlüklerine başvuruyorsunuz . Size verilen formu dolduruyorsunuz . Ödemeye başlıyorsunuz.