İsteğe bağlı sigortalılık 4-b Bağkur a tabi çalışmalar gibi değerlendirilecek

5510 sayılı Kanun ile isteğe bağlı sigortalılıkta da değişiklikler oldu.Eskiden Bağkur isteğe bağlı sigortalılığında Bağkur  ve SSK isteğe bağlı sigortalılıkta SSK mevzuatına tabi olunuyordu.Emeklilikte yine tabi olunan  mevzuat hükümleri geçerli idi.

İsteğe bağlı sigorta ödeyenler 5510 sayılı Kanunun 4-b maddesi statüsünde (Eski Bağkurlular gibi ) değerlendirilecek  .Bu neyi değiştirir.Tabiki emekli olmak zorlaşacak.Bağkur daki emeklilik şartları geçerli olacak.Emeklilikte son 7 yılda 3,5 yılın geçtiği sigortalılık hesaplanırken isteğe bağlılar 4-b li olarak (Bağkurlu) kabul edilecek. Bununla birlikte 6111 sayılı kanun ile isteğe bağlı ssk primi de ödeyebiliyorsunuz.

İsteğe bağlı sigortalı olmak için belli bir çalışma süresi yok fakat 18 yaşını doldurmuş olmak, T.C. vatandaşı olmak, Türkiyede ikamet etmek veya Türkiyede ikamet etmekte iken sözleşme imzalanmamış ülkelerde bulunmak, zorunlu sigortaya tabi çalışmamak ve kendi sigortalılıklarından gelir/aylık almamış olma şartları aranıyor

İsteğe bağlı prim ödeyenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığı için Genel Sağlık sigortası primide ödemek zorundalar.İsteğe bağlı sigorta prim oranı %32 dir.Bunun % 12 si  Genel Sağlık Sigortası primidir.

Primler  12 ay içinde ödenmezse  sadece 12.ayın dolduğu  aya  ait isteğe bağlı sigortalılık iptal edilecek.Ay içinde 30 günden eksik çalışanlar primlerini 30 güne çıkarmak için isteğe bağlı sigorta primi ödeyebileceklerdir.

otomatik isteğe bağlı prim hesaplama programı sayfasını görebilirsiniz .

http://www.calismadunyasi.com/istege-bagli-sigortalilar-ne-kadar-prim-odeyecekler

ek açıklama . bir işyerinde 4 a lı çalışanlar Ay içinde 30 günden eksik çalışmaları durumunda  eksik kalan günler için yani 30 güne tamamlamak için isteğe bağlı sigorta primi ödeyebiliyorlar 01.10.2008-24.02.2011 tarihleri arası ödedikleri prim 4 b li bağkurlu gibi değerlendirilirken 24.02.2011 tarihinden itibaren 4 a lı ssk lı olarak değerlendirilecek.