Kategoriler

işsizlik ödeneği şartları miktarı

İşsizlik maaşı (ödeneği ) 2019 miktarları

01.01.2019 den sonra  en az 1023,20  en fazla 2046,40 TL olmuştur. Bu miktarlardan Damga vergisi düşülecektir.

Miktarı maaşınızın %40 dır. Ama asgari ücretin brütünün %80 ini geçemez.

İşsizlik maaşı sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulama işlemini 2019 yılı için  e devlet şifresi ile  yapabilirsiniz. işsizlik maaşı parası ve ödeneği aynı anlama gelmektedir. Paranın yatıp yatmadığını verilip verilmediğini ve ödeme miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Sorgu  buradan yapılır (şifre şarttır)

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik ödeneğini kimler alır.Öncelikle 1.şart İşten çıkarılmadan önce yani Hizmet akdinin feshinden önce  120 gün sürekli prim ödenmiş olunmalı yani son dört ay sürekli çalışılmış olmalı 2.şart ise son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olmalıdır.3.şart işçi kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalınmalıdır.

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak ne demektir.Bunu maddeler halinde yazalım

 1. Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilmesi
 2. Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilmesi
 3. Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilmesi ,
 4. Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalınması
 5. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olması
 6. Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona ermiş olması

Yukardaki şartları sağlamadan maaşa hak kazanamazsınız.

 işsizlik ödeneği verilme zamanı ve hesabı

Son 3 yıl içinde

600 gün prim ödemiş olanlara  180 gün,

900 gün prim ödemiş olanlara  240 gün,

1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

Eğer işsizlik ödeneği alınırken tekrar işe girilirse işsizlik ödeneği kesilecek ve tekrar işsiz kalınırsa ve ödenek almak için süreler ve şartlar kanuna uygun değilse daha önceki hakedilenler alınacaktır. Süreler ve şartlar yerine getirilmişse yeni hak sahipliğinden doğan işsizlik ödeneği alınacaktır.

işsizlik ödeneği  sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.

işsizlik ödeneği alma süresini süresini gün sayısını girerek işsizlik süre hesaplama formu sayfasına gidin

ne kadar işsizlik maaşı alırım öğrenmek istiyorum diyorsanız işsizlik parası hesaplama formu sayfasına gidiniz

 işsizlik maaşı başvurusu

işsizlik ödeneği yada işsizlik parası başvurusunu iş kur müdürlüklerine yapabildiğiniz gibi internetten e devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile yapabilmektesiniz.Alttaki linkte bulunan işsizlik ödeneği başvurusu ulaştığınızda sizden şifre istenecektir. e devlet şifresi almak için yapılması gerekenler vardır. En kısa yol Postaneye gidip 1 TL karşılığında şifre alıp aşağıdaki linkleri tıklayarak şifre ile girmektir . e devlet şifresi kullanılmadan  T C kimlik no  sicil no  veya başka bir şekilde işsizlik ödeneği başvurusu   artık yapılamıyor.

Adrese tıkladığınızda sizden şifre isteyecektir.Bu hizmetten faydalanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gereklidir denecektir. Bu yazının altında sisteme gir tuşu bulunmaktadır.Buraya tıklayın yeni bir sayfa açılacak kimlik doğrulama sistemi önünüze gelecektir.Burada üst tarafta bulunan e devlet şifresine tıklayın .Açılan sayfada  e devlet şifrenizi ve T.C Kimlik numaranızı kullanarak  işsizlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz. işsizlik ödeneği başvurusu artık e devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

işsizlik başvurusu yapmak için  burayı tıklayınız

işsizlik maaşı başvuru  kılavuzu ve talep dilekçesi nasıl doldurulur buradadır ilgili sayfada açıklama mevcuttur.

İşsizlik maaşı alırken asgari ücrete gelen zamdan yararlanılır mı ?

İşsizlik maaşı alırken asgari ücrete zam gelirse işsizlik ödeneği alanlar yararlanır.Şu an için yılda bir artış yapıldığı için  aralık ayında maaş alanlar ocak zammından sonra yeni rakamlar üzerinden maaş alacaklardır. Hesaplama yeni asgari ücretin %40 ı ve 80 inine göre olacaktır.

İşsizlik maaşı için eksik günler dışardan yatırılarak tamamlanır mı ?

İşsizlik maaşı için ihtiyaç olan gün sayısı eksiği dışardan prim yatırılark tamamlanamaz. Kesinlikle hizmet akdine göre çalışılacaktır. Yeni ismi ile 4 a eski ismi ile  ssk lı olunmak zorundadır.


162 Replies to “işsizlik ödeneği şartları miktarı”

 1. Kadir

  Merhaba ben eski iş yerimden ayrıldım yeni bir iş de çalışmaya başladım fakat eski iş yeri çıkışını bir ay geç yapmış yeni işimde de yüz gün çalıştım ilk bir ay iki sigorta birden yatmış buna göre işsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Cevap: Birden fazla iş yerinden bildirilebilirsiniz. Fakat her ay 30 gün sayılır. 120 güm kesintisiz çalışmış olmalısınız.

 2. Cenk

  Merhabalar şuan iş sürem 575 ama bu sayı çıkacağım bir ay öncesi (e devlette sigortalar bir ay geriden geliyor )
  Çıktığım ay sonu resmiyette 605 gün oluyor e devlete bir ay geç yansıdığı için ben bir ay sonra mı işsizlik maaşı alacağım ?
  Cevap: Hayır hemen başvuru yapınız. İşverenin dolduracağı bir belge var . SGK ya aylık prim hizmet belgesi verilmemiş ise işverenin dolduracağı form ile başvuru yapınız.

 3. Aylin

  Merhaba,2018 mayıs-ekim ayları arasında işsizlik maaşı aldım..2019 mart ayında aynı iş yerinde tekrar işe başladım.Geriye dönük baktığımda kesintisiz 120 gün sigortam var ve son 3 yılda 600 gün primi sağlıyorum.ikinci kez işsizlik maaşı alabilir miyim?
  Cevap: Tüm işsizlik parasını aldıysanız. Süreler işsizlik maaşının bittiği veya işe başladığınız tarihten itibaren yeniden başlar. Sizin durumunuzda 2019 mart tarihinden itibaren primleri hesaplayacaksınız.

 4. ALİ

  merhaba kolay gelsin 4 – 5 yıldır düzenli olarak çalıştığım ve düzenli olarak sigortamın tam yattığı bir firmada çalışıyordum. fakat firma kapanıyor ve 28/08/2019 tarihinde çıkışımı verdi. ben ise işsizlik maaşı için herhangi bir başvuru yapmadım. 03/09/2019 tarihi itibariyle tekrardan bir işe başladım. ve bu işyerinde umduğumu bulamayacağımı düşünüyorum sadece 3 gündür sigortalı olduğum bu şirketten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim ? nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.
  Cevap: son dört ay kesintisiz olmalı 120 gün prim ödemeden olmaz. Herhangi bir işyerinde dört ay çalışacaksınız ve işveren tarafından işten çıkarılmış olacaksınız.

 5. Kamil

  Merhaba. Ben 2017 yılının 10.ayında sigortalı oldum 450 gün primim ödendi sonra işten çıkarıldım şimdi başka bir iş yerinde sigortalı çalışıp 600 güne tamamlasam primi işsizlik maaşı alabiliyor muyum ?
  Cevap:Prim açısından sorun olmaz. işten çıkma ile ilgili diğer şartları sağladığınızda işsizlik maaşına hak kazanırsınız.

 6. ayhan

  Ben halen 805 TL issizlik parası alıyorum niye artış olmadı açıklar mısınız.
  Cevap: İşkur Müdürlüğüne başvurmalısınız.

 7. Çğty

  Son 3 yılda 750 günüm var farklı iş yerlerinde toplam. suan daha farklı iş yerinde 4.ayımı doldurdum kesintisiz. sormak istediğim. 600 gün aynı iş yerine ait olmak zorunda mı ?
  Cevap : Hayır 600 gün aynı iş yerine ait olması zorunluluğu yok.

 8. Muammer

  Mrblar. Ben iki işyerinde sgklı olarak çalışıyorum. İşyerinin birinde sözleşmem bitti.. Sorum şu olacak hocam. Ayrıldığım işyerinden işsizlik ödeneğinden faydalanabilir miyim? Tşkrler şimdiden…
  Cevap :Hayır hala bildiriminiz devam ediyor.Bir işyerinden hizmet akdiniz bitmesine rağmen diğerinde devam etmesi işsizlik maaşına engeldir.

 9. Buse

  Merhaba. Son üç yıl içinde 571 günlük sigortam var. On bir aydır aynı iş yerinde çalışıyorum ve sigortam düzenli olarak yattı fakat son dört aydır doğum izni olarak raporluyum. Isverenim sigortami yatırıp 600 güne tamamladıktan sonra işsizlik maaşı alabilir miyim. Ve dört aydır doğum izni olarak raporlu olmam işsizlik maaşı almama engel mıdır?
  Cevap : İşsizlik maaşı almak için iş akdinizin fesh edilmesi gerekiyor. işgöremezlik ödeneği ile işsizlik maaşı çakışırsa işsizlik maaşı durur. İş göremezlik ödeneği bitince almaya başlarsınız. Kısaca ikisini aynı anda alamazsınız.

 10. Yasar

  2 aydır işsizlik maaşı alıyorum asgari ücret arttı benim alacağım yoksa aynı bakiyeden mi devam eder
  Cevap sizin işsizlik maaşınız da asgari ücret zammı kadar artacak.

 11. Omer Dilek

  Eşim öğretmen. Ataması olduğu için onunla gitmem gerekiyor. İşimdan istifa edersem işsizlik maaşı için başvurabilir miyim ?
  Cevap : istifa ederseniz yararlanamazsınız.

 12. Mra

  Merhaba benim son 3 yılda 550 günüm var işsizlik maaşı alamıyorum kendi imkanlarımla 2 ay sigortamı yatırsam işsizlik maaşı alabilir miyim acaba.
  Cevap : Maalesef alamazsınız . 600 günü işyerinde çalışarak tamamlamanız gerekiyor.Ayrıca siz ara verdiğiniz için kesintisiz 120 gün kuralına göre 2 ay değil 4 ay çalışmanız gerekiyor.

 13. Ozan

  Öncelikle kolay gelsin. 2016=356gün / 2017=290gün / 2018=222gün ödenmiş primim var. Son girdiğim işe 18.06.2018 tarihinde başladım. Şirket malesef battı ve başka bir şahıs tarafından yeni bir ad ile devam ettiriliyor. 18.11.2018 tarihinde bu şirkete devrolduk. Yıl başında işten çıkartılacağım. İşsizlik parasını böyle bir durumda hak ediyor muyum?
  Cevap : İşveren sizi çıkartmadan devretti ise yada çıkartsa bile boşluk bırakmadan devam ettiyseniz. İşten çıkartıldığınız da hemen başvuru yapınız.

 14. Salih

  Merhaba benim son 3 yılda 630 günüm var işsizlik maaşını alabilir miyim acaba ?
  Cevap: Son dört ayda eksiğiniz yoksa diğer şartları sağlamanız durumunda alabilirsiniz.

 15. Ali

  Şuan 503 günüm var 9 aydan beride aynı yerde çalışıyorum. işsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Cevap: 600 günü doldurduğunuzda diğer şartları sağlarsanız gün konusunda sorun yaşamadan alırsınız.

 16. Yilmaz

  Selam iki yıl önce 10 ay issizlik maaşına hak kazandım o zaman 450 tl idi 1 veya 2 maaş almışımdır ise tekrar başladım su an yani aralık 1 2018 de çıkışım verilecek tekrar 450 yemi devam ederim yoksa bu yıl 850 tl olan maaşımı alırım. Lütfen yetkin kişilerden bilgi.
  Cevap :Yeni güncel rakamlar üzerinden alırsınız.

 17. Tolga

  Kolay gelsin issizlik maaşı için son 3 ay hiç devamsızlığın olmaması mı lazım yoksa 3 yılda 600 prim olunca yetiyor mu ?
  Cevap :Son dört ay içinde 120 gün tam prim ödenmiş olmalı ve 3 yılda toplam 600 gün prim ödenmiş olmalı . İkisi de şart

 18. Kaan

  Iyi günler, 18 aydır ayni firmada çalışıyorum. Ekim ayı boyunca da bedelli askerlik sebebiyle işte bulunamadım. Yazıya göre son 120 günün 90 ında primim yatmıs oluyor. İsten çıkarılırsam issizlik maaşı alabilir miyim?
  Cevap: Askerlik de geçen süreler sigortalılığınız için önemi yok. Son 120 gün hesabına katılmaz. İşten çıkarılırsanız işsizlik maaşı alırsınız.

 19. İsil

  Merhaba ben ocak 2017 de sigortalı olarak ise başladım ve 2018 Kasım ayında işten çıkarıldım 600 günlük prim ok işsizlik maaşı olabilir miyim.
  cevap: hemen İşkura başvuru yapınız. İşsizlik maaşı alabilirsiniz.

 20. Mami

  Merhaba sigorta girişim 2006 son 2 yıldır sigortalı işte çalışıyorum çıkarılırsam işsizlik parası alabilir miyim ve kaç ay alabilirim.
  Cevap:180 gün brüt ücretinizin %40 ını alabilirsiniz.Üst Limit yazıda var.Asgari ücretin %80 idir.

 21. Muharrem

  01.01.2015 ten bu yana 600 günü aşkın sigortam var ve son 10 aydır kesintisiz sigortam var işsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Cevap. Alabilirsiniz.

 22. Oktay

  Benim 3280,günüm var işsizlik maaşı aldım 2015,te 2016,da tekrar işe başladım bugün işten ayrıldım ve işkura başvurumu yaptım 612,günümü tamamladım ne kadar işsizlik maaşı alabilirim ? saygılarımla.
  Cevap Brüt maaşınızın %40 ını hesaplayın. Ama bu rakam asgari ücretin brütünün %80 ini geçemez. Tutarlar ve hesaplama linkleri yazıda mevcut.

 23. Musa arslam

  Merhaba 10.07.2014 ise giriş tarihim sigortadan çıkış yapmadım hiç ama 68 oranında engelli raporum is verenim çıkarmak istiyor şuan son dört ay için 120 gün tamam ama 3 yıl içinde 510 gün primim var gecen sure içerisinde bir çok kez kısa süreli hastane yatışlarım oldu ve istirahat raporu aldığım aylar oldu bu günlerde prim ödemem olmadı bu şekilde issizlik maaşı alabilir miyim ?
  Cevap: İstirahatleriniz kesintiden sayılmaz. Fakat son en az 600 gün priminiz olmadan işsizlik maaşı alamazsınız.

 24. mehmet

  Selam işe en son başladığımda 419 gün ssk primim vardi isten ayrıldığım zaman ise son ayin primi yatıp toplam 651 gün oldu issizlik maaşı alabilir miyim ? saygılar.
  Cevap: Alabilirsiniz . Başvuru yapabilirsiniz.

 25. Ercan

  İyi günler ben 24.09.2018 de isten çıkarıldım 25.09.2018 de işsizliğe başvurdum yalnız daha 9 uncu ayin sigorta primi yatmadığı için 600 gün dolmuyor olumsuz cevap gelir 9 uncu ayin 12. İnde 600 gün doluyordu bir sıkıntı çıkar mı bilgi verirseniz sevinirim.
  Cevap : Bildirilmeyen ve çalışılan son ay için işverenin düzenlemesi gereken belge var. İşkura sormanız gerekir. Bu belgeyi isteyebilir yada 1 ay bekleyebilir.

 26. kemal

  28 aydır aynı işyerinde çalıştım ve beni işten çıkardılar işsizlik ödeneğinden ne kadar faydalanabilirim ve ne zaman genel sağlık sigortası ödemek zorunda kalırım teşekkürler.
  Cevap: Brüt maaşınızın %40 ını alabilirsiniz. Yazıda belirtildiği gibi üst limit asgari ücretin %80′ idir . 100 gün daha GSS primi ödemenize gerek yoktur.

 27. Hilal

  2 yıl çalışma geçmısım var 530 günlük sigorta dan günüm yattı işsizlik maaşı alabiliyor muyum ?
  Cevap: Maalesef 600 gün prim ödenmiş olmalı . Bu nedenle alamazsınız.

 28. Zahide

  Merhaba ben 10 gün önce işsizlik için başvurdum ay başı başka bir işe başlayacağım işsiz kaldığım 20 günlük süre için işsizlik parası yatar mı?
  Cevap. Yatar

 29. Tolga

  Ben 9 yıldır çalıştığım kurumsal bir şirketten 3600 yazısı alıp ayrıldım.bana mobing uygulanıyordu ve tazminatsız çıkarılma korkusuyla bu yola başvurdum..işsizlik maaşıda alamıyorum ve işte bulamadığim için çok mağdurum ve kızgınım.kıdemimi kurtardım ama bundan sonra ne yapabilirim.dava açma şansım var mı bu firmaya karşı.bundan sonraki işimdir yerde e ne kadar çalışırsam işsizlik maaşı alabilirim.kendimde çıksam aslında ıssizlik maaşini vermesi lazim. Benden kesilen bir para bu..teşekkürler..
  Cevap : Kendiniz çıktığınız için işsizlik maaşı alamazsınız. 4 ay bir yerde çalışıp çıkışınız olursa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 30. güllü

  iyi günler ben doğum iznindeydim 15 temmuzda doğum iznim bitti o günden sonra 7 eylüle kadar ücretsiz izindeydim be 7 eylülde işten çıkarıldım. geriye dönük 4 ayım izinli ve raporlu olarak geçti doğum nedeniyle . 600 günlük primim de var işsizlik maaşı alamaz mıyım ?
  Cevap : Başvuru yapın alabilirsiniz. Rapor ve izinler kesinti sayılmıyor.

 31. Yusuf

  Benim 600 den fazla günüm var ama son uc yil.icinde galiba 600 bulmyo işsizlik maaşı alamazmiyim acaba ?
  Cevap : Maalesef son 3 yıl içinde 600 gününüz olmalı.

 32. Serkan

  Merhabalar,

  Son 3 yılda 600 gün pirim olayında şunu anlamıyorum, ben 24 ay (2 yıl) sürekli olarak SGK olarak çalıştım. 1. Senesinde bir ameliyat geçirerek 45 gün rapor aldım. O raporlu günlerim pirime dahil edilmedi. Yani 24 ay içerisinde ben 600 gün pirim şartını yerine getirdim. Çalıştığım iş yerim beni çıkarırsa işsizlik maaşı alır mıyım? Yoksa en az 3 yıl mı olması gerek ?
  Cevap: Hayır. Son 3 yılda sigortalı olduğunuz gün sayısı 600 gün olmalı. Siz işsizlik maaşını hak etmişsiniz.

 33. Adminy

  Merhaba,
  Kesintisiz 3 yıl aynı işyerinden mi sigortalı olmak gerekiyor, yoksa toplam mı 3 yıl olmalı?
  3.5 yıl aynı yerde sigortalı olduktan sonra, 2 ay farklı bir yerde sigortam oldu. Şimdi de 4 aydır başka bir yerde çalışıyorum. Buradan iş çıkışı olursa işsizlik maaşı hakedilir mi?
  Cvp:3 yıl kesintisiz olmaya gerek yok. Son dört ay kesintisiz olmalı. Başka işe girdiğinizde 4 ay sonra çıkışınız olursa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 34. Ramazan

  Hocam 463 gün pirim var işsizlik maaşı alabilir miyim?
  cvp. maalesef alamazsınız. son 3 yıl içinde 600 gün olmalı.

 35. Yılaaan

  Selamun Aleykum , 24.08.15 tarihinde başladığım isime 12.02.18 tarihinde cikarildim 819 gün primim var fakat ayda en az 2 3 gün devamsızlığı var işsizlik kabul olurmu?
  Cevap : Son 4 ayda kesinti yoksa sorun yok.

 36. Nesrin

  Ben 2018 Şubatın 28 de iş den çıkarılacağım son 3 yıl derken hangi yıldan hesaplamam gerekir.
  Cevap: 28 şubat 2018 den geriye doğru üç yıl.28 Şubat 2015 den itibaren

 37. Samet maral

  Peki bu 120 gunu neden baz aliniyor 119 gun calistik 4 yil kesintisiz sigorta yatmis 1gun eksik yattigi icin alamiyacaz odenegi isi biliyorlar hic hastan olmayacak cenazen olmayak hasta olmayacaksin ki odenek alabilesin bu sartlari 100 calisandan bir yada 3 kisi yerine getirebilir onun icin kolay formul bu 120 gun sarti

 38. Cennet er

  Merhaba Ben 6 aydır bi okulda calisdim ama rahatizlasdim çıkmak zorunda kaldım isizlik maasi ala bilirmisin ve ne yapmam lazim. Kendiniz çıktıysanız alamazsınız. İşveren çıkarmış olacak. Birde son üç yıldaki çalışma sürelerini tamamlamış olmalısınız.

 39. Felek

  Merhaba ben 28 aydın aynı işyerinde çalışıyorum 710 gün prim var ama ben kendi isteğim ile işten çıkmak istiyorum çünkü oğlum 1 sınıfa gidiyor eşimde çalışıyor o yüzden oğlum okula zor götürüyoruz işten çıkmak istiyorum işten çıkarsam işsizlik ücretine hak kazanabilir miyim ? tsk şimdiden

  Cevap: Kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınızdan dolayı işsizlik maaşı alamazsınız.

 40. engin

  5 yıldır bir işte calıştım, 31.07.2017 tarihi itibari ile iş cıkışım verildi.
  İşsizlik maaşına ne zamana kadar başvurmam lazım?
  Cevap: 30 günlük başvuru süreniz var.

 41. Thymus

  Nisan 2015 yılında ise basladım donem donem calıstım. Simdi 2017 aralık sonu isten cıkarılacağım sözleşmem dolduğu için son üç yıl şartını sağlıyor oluyor muyum?
  Cvp. Son 3 yılda kesintili de olsa 600 gün çalıştıysanız , son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız ve işveren sizi işten çıkardıysa işsizlik maaşına hak kazanırsınız.

 42. Serap

  Merhaba 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ve son 1 senedir siğortamda şubeler arası transfer oluyor biraz huzurluklar oldu ve şimdi ayrılmak istiyorum işsizlik maaşından yararlana bilirmiyim ?
  Cevap: Kendiniz ayrılırsanız alamazsınız.Eğer işveren çıkarırsa son dört ay kesinti olmamalı.

 43. Reyyan sultan

  Merhaba 6 ay 10 günlük çalışan olacağım. Eğitim dolayısıyla şirketten iş çıkışı istedim. Onlar beni çıkaracak. Başka iş geçmişim yok. Sigorta filan yattı. İş çıkışı aldığım zaman işsizlik maaşı alabilir miyim? Ne kadar verirler alırsam tabi?? Şimdiden teşekkürler.

  Cevap: Son 3 yıl içinde 600 gün prim ödenmedi ise maalesef alamazsınız.

 44. medine

  merhaba 8 aydır bı iş yerınde calışmaktayım. işten ayrılmak zorundayım. işssizlik maaşını ha ediyomuyum acaba.

  Cevap : Kendiniz çıkarsanız veya son 3 yıl içinde 500 gün prim ödemeniz yoksa işsizlik maaşı alamazsınız.

 45. murat

  işsizlik maaşı alıyorum fakat sağlıktan yararlanamıyorum ne yapmam lazım
  Cvp: İşsizlik maaşı alanlar sağlıktan yararlanır. Primlerinizi işkur ödüyor. Başka bir sorun olmalı . İşkur veya SGK Müdürlüklerine başvurun.

 46. Cemal

  4 yıldır ayni yerde çalışıyorum 4857 sayılı kanuna göre isten çıkarılıyorum issizlik maaşı alabilir miyim.
  Cvp :İşveren çıkardı ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 47. gökmen

  slm benim üzerime ticari taksi var ve sigortalı işte çalışıyorum eğer sigortalı işten çıkışım verilecek 1080 gün oldu işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  Cevap. Vergi kaydınız varsa işten çıkışta otomatik bağkurlu olursunuz . İşsizlik maaşı alamazsınız.

 48. Tuğçe

  Merhabalar ben 13 aydır aynı kurumda çalışıyorum ve işten çıkartıldım işsizlik parasına başvurdum bundan öncesinde 600 gün primim dolmamıştır alabilirmiyim?
  Son 3 yıl içinde 600 gün dolduysa tamam alabilirsiniz.

 49. Hatice

  Merhaba ben 11.08.2015 tarihinden beri sigortalı olarak kurumaal bir şirkette calısıyorum.Fakat fazla calısma saatleri ve bayanlar icin agır işler oluyo bu yuzden dolayı işten ayrılmak istiyorum.Şirket tazminat hakkına sahip oldugum icin beni cıkartmıyor.İstifa etmemi istiyorlar fakat borcum oldugu icin işsizlik maası almam gerekiyor.120 gün aynı iş yerinde mi sigortalı olarak görünmem lazım ? İş yerinden ayrılmadan baska bir iş yerinde sigortam baslatılsa ve daha sonra iş yerinden cıkartılsam işsizlik maası alabilir miyim ? Yani 120 gün aynı iş yerinde olması mı lazım lütfen cevaplarsanız cok sevinirim ameliyat oldugum halde bile iş yerinde suan calsıyorum.Lütfen hemen cevaplayın .

  Cvp:Son dört ay sigortalı olmanız gerekiyor.Başka bir işyerinden sigortalı olup çıkartılırsanız alabilirsiniz. Fakat sahte sigortalı olmayın.Fiili çalışmadığınız yerden sigortalı olmayın. Tespit edilirse aldığınız paralar geri alınır. Başka sıkıntılarla da karşılaşırsınız.

 50. seymen

  2001 ssk girişliyim bugüne kadar aralıksız sigortam ödendi fakat şuan işler yok sanırım çıkaracaklar ne kadar süre ve ne kadar işsizlik alırım.
  cvp : 300 gün brüt ücretinizin % 80 i alırsınız. 2017 için aylık 1422 TL yi geçemez.

 51. zeynep

  merhaba benim 31.08.2014 yılında ilk sigorta girişim oldu ve 2014 yılında 17 günlük sigortam var. Daha sonra 20.08.2015 tarihinde girişim oldu ve toplamda 613 günlük primim var işten çıkışım verilecek işsizlik maaşı alabilir miyim?

  Cevap: Son 3 yılda 600 gününüz olduğu için alabilirsiniz.

 52. Hamza

  Merhaba merak ettiğim bir konu var geriye dönük 3 yıl olayı şu şekil mi oluyor ben 01.06.2017 de işten iş bitimi sebebiyle ayrıldım geriye dönük 3 yİl hesaplanırken 01.06.2014 itibari ile mi hesaplamam gerekiyor.

  Cevap: Doğru hesaplıyorsunuz.

 53. Gokhan

  Öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum size bi sorum olacak
  Işsizlik ödeneği toplu bi şekilde alinabiliyormu?

  Cevap: Hayır aylık alabilirsiniz. Çünkü işe girdiğinizde ödenek kesilir.

 54. Ugur

  Askerden geldim işsizlik maasına başvurdum son 4 ayda 1 gün eksik yatmış diye işsizlik maaşı vermiyorlar.
  maalesef 4 ay tam yatmış olmalı

 55. fatih

  slm benim üzerime ticari taksi var ve sigortalı işte çalışıyorum eğer sigortalı işten çıkışım verilecek 1080 gün oldu işsizlik maaşı alabilirmiyim ve ssk kapatıldıktan sonra otamatik bağkurlumu olurum.

  Cvp: Bağkurlu olursunuz. Zorunludur.

 56. Özlem

  Ben iki yıldır özel bir şirkette çalışıyorum.Daha önce kendi işyerim vardi Bağ-Kur’luydum. İşsizlik maaşı şartlarına bagkurlu olduğum zamanlar da göz önünde bulundurulacak mı?
  Hayır sadece 4 a sigortalı günler hesaba katılır.

 57. Yasin

  Merhabalar efendim benim ustume isyeri vergi borcu var kahvehane vardi ondan oncede sogortaliydim ve 1 sene once kapatip yine sigortali bir iste calisiyorum ama su an vergi borcu ve bagkur borcum var duruyor odeyemedim isten ciksam issizlik alabilirmiyim gunlerim tutuyor vergi borcu engel olur diyolar.
  İşsizlik maaşınızı alırsınız. Vergi ile bağkur borcu engel olmaz.

 58. Selçuk sancaktar

  Merhaba yukarıda okuduğum şartlara uygunum 31 Mart itibariyle işten çıkışım verilecek yanlız 2012 yılında kendi şirketimden dolayı 10 aylık bağkura borcum var işsizlik maaşı için engelmidir?
  Cvp. Herhangi bir engel yoktur. Zaten borçlu olduğunuz kurum sgk para alacağınız kurum işkur

 59. ayşe

  Merhabalar ben 7 aydır bir iş yerinde calistim ve is yeri kuculmeye gittiginden dolayı beni çikardilar.. issizlik maasi alabilme sansim varmi
  Cevap. Tabiki alırsınız. Fakat yazıdaki gün şartlarını sağlamanız gerekiyor.

 60. nrcn

  merhabalar 9 haziran 2015 yılından itibaren şu an ki işimde çalışıyorum bu ay sonunda patronum işler yogun olmadıgından dolayı işten cıkarmayı düşündüğünü söyledi. 1450 tl maaş alıyordum. bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? tazminat hakkım oluyor mu ? Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
  1163 olarak görünüyor.
  cevap Kıdem tazminatı alırsınız
  işsizlik maaşı alırsınız. Brüt maaşınızın %40 ı üzerinden 300 gün yani 10 ay
  3. yukardaki yazıda linki verilen hesaplama sayfalarından yararlanınız.

 61. Emre

  Merhaba ben 22 yıldır demir çelik fabrikasında çalışıyorum kendi isteğimle işi bırakmak istiyorum ama işyeri ihbar tazminatı ve işsizlikten yararlanamayacağımı söylüyor lütfen yardımcı olun artı her ay benim ortalama 50 saat imza attırıp zorla mesaiye bırakılıyoruz işyerinde ölümlü ve yaralanmalı kazalar arttı ne yapmam gerekiyor.

  15 yıl 3600 gün den emekli olabilir yazısını SGK dan alabilirsiniz. Bu durumda işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Fakat işsizlik maaşı ve ihbar tazminatı alamazsınız. Sizi zorla fazla mesaiye bırakamaz bu durumda şikayet etmelisiniz. İspatlamanız gerekiyor. Süreç uzun . Durum ispatlanırsa anca o zaman ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 62. mrwql

  merhaba
  ben 6 ay işsizlik ödeneği aldıktan sonra mayıs 2016da tekrar sigortalı oldum ve işsizlik ödeneğimin 2 ayı kalmıştı. 4 ay sigortalı çalıştıktan sonra doğum sebebi ile 16 hafta rapor kullandım aralık ayında tekrar işbaşı yaptım ancak bulunduğum departman kapatılacağı için tekrar işsiz kalmam söz konusu bu şartlarda yeniden işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  Almadığınız iki ayı kullanabilirsiniz.

 63. ahmet

  Iyi gunler 6 yil 2 ay calistigim is yerinden ihtar cekerek ayrildim,ayrilmak zorundaydim anlaşamiyorduk sirketle ihtar verdikden sonra işsizlik maaşi alabilirmiyim.

  Kendiniz ayrıldığınız için maalesef işsizlik maaşı alamazsınız

 64. ugur demirel

  Mrb ben 8 aydir ayni is yerinde calistim 120 gunu doldurdum cikis verildi son 3 yıl icinde toplam gun sayım 513 gun issizlik maas alabilirmiyim tsk.
  Cvp: 600 gün olmadığı için maalesef alamazsınız.

 65. Ozcan

  Merhaba iyi günler son 4 ay icinde ayni yerde mi calismak lazim yoksa farkli yerlerde de calismak olur mu 3 ay bi yerde 1 ay farkli bi yerde çalışmak gibi cok tesekkurler

 66. Şükran

  Merhaba dogum iznim bitmis fakat bana bitis tarihi ile kimse donmedi sonradan aradilar 2 ay ücretsiz izin gösterdiler sonra 3 gun ulasamadik die isten cikartmislar bu durumda işsizlik maasi alabilirmiyim

 67. FATMA

  merhaba,

  son 4 yıldır çalışıyorum ve işten çıkartıldım son 4 ayımda 2 gün devamsızlığım var diye işsizlik maaşım olumsuz sonuçlanmış. bunun gewriye dönük primde yatırılmadığı için başka bir yol izleyebilirmiyim başkka bir çözümüm varmıdır.

 68. Gönül

  Merhabalar.30.11.2011 yilinda ise girdim ve 30.11 2014 yilinda cikarilmisim. Cocugumun saglik probleminden dolagi iiskura basvurmayi unuttum.aradan 7 bucuk ay gecti.simdi basvursam issizlik parasi alabilirmiyim acaba

 69. Deniz

  Yeni dogum yaptım dogum iznim dolduktan sonra iş yerim iştifa etmiş gösterip işten kendi istegimle cıkardı tüm şartlar yetiyo işsizlik ödenegini almaya fakat kendim cıkmış göründügüm icin alamıyorum işsizlik ödenegini bunu nasıl bir yol izlemem gerekiyor işsizlik maaşı alabilmem icin ?
  Bu söylediklerinizi yazıya döküp işkura başvurun

 70. Gülsün

  Merhabalar
  İşsizlik maaşı almaktayım.Fakat 10 ay haketmem halinde 8 ay ödenek çıktı.Bu konu ile ilgili işkuru aradığımda alınan raporlar etkiler dendi.Yaklaşık olarak 6 yıl sigorta ödemem var.Temmuz 2014 te toplamda 9 günlük raporum var.Nisan 2015 te işten çıkarılmış bulunmaktayım gebelikten dolayı.Ne yapabilirim bu konu ile ilgili.Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 71. Gülsün

  Merhabalar 2014 temmuz ayında 5 gün ve 4 gün gebelikten dolayı rapor almıştım.Nisan 2015 gebelikten dolayı işten çıkartılmış bulunmaktayım.Yaklaşık olarak 6 yıl kesintisiz sigortalılığım bulunmaktadır.İşsizlık ödeneğim 10 ay olması gerekirken 8 ay çıkmıştır.Bu konu ile ilgili işkuru aradığımda raporlu günlerin işsizlik ödeneğini etkilediğini söylediler.Bu konu ile ilgili yardımınızı bekliyorum.

 72. reysin02

  Merhaba.ben 2013 eylülde ise girdim.2014 nisanda çıkışım var.şimdi iş buldum 3 haziranda girişim var.geçmişim 240 gün şimdi devamlı bir sene daha calissam bir sene sonunda işsizlik maaşı alabilirmiyim.son üç yıl kuralı olduğu içiN ben 2016 haziranda çıkışım yılda örnek veriyorum hak etmiş olurmiyum.

 73. Hikmet

  Lütfen yardım.Durum çok karışık.Eşim 10 yıldır sigortalı olarak özel bir iş yerinde çalışıyor.Eşim sigortalı ancak işvereni prim borçlarını ödemiyor ancak eşim sigortalı görünüyordu.2013 12. ayından itibaren bildirgesi işveren tarafından verilmemiş ancak işten çıkışıda yapılmamış.Eşim işsizlik maaşı tazminat vs. gibi hiçbir hakkından faydalanamaz mı?

 74. melike

  Merhaba ,
  Ben 17/04 de isyeri tarafindan cikarilarak isten ayrildim. Issizlige basvurumda cikarilis nedenim evlilik gozukuyordu daha sonra isyeri bunu dilekce ile duzeltti ama bugun bana basvurunuz olumsuz sonuclanmistir diye sms geldi ne yapmaliyim ?

 75. murat

  Merhaba. İsverenim is aktimi sona verdi. İhbar suremdeyim 12 gün sonra çıkartılacam . Şubat ayında ve mart ayında toplam 3 gün devamsizligim var. Arayarak izin aldığım. İs verenim bunları Devamsız olarak SSK ya bildirmiş. İşsizlik maaşı alabilir miyim.

 76. emel

  Slm çağrı merkezi calisaniyim ses tellerinde kist oluştu ameliyat olcam ameliyat sonrası calisamiycam bu işde işsizlik maaşı ve kıdem tazminatını hakketmem için nasıl bir çıkış alman gerekiyor.
  Eğer hastalığınız yaptığınız işten kaynaklandı ise Meslek hastalığı talebinde bulunmanız gerekir.

 77. hüseyin

  Ben iki yil iki aydirli ozel bi sirkette calisiyorum buradan cikartilirsam issizlik maaşı nin yaninda sigortam yatarmi emekli olmama bir bucuk sene var bu sure icinde calismam gerekiyormu yoksa bi sure sigortam yatarmi teşekkürler

 78. Hatice

  Merhaba,
  İşsizlik maaşına başvuracağım, ancak başvuru esnasında ve sonrasında yurt dışında bulunmam gerekiyor. Vekaletle bu işlemleri yaptırabilir miyim? Teşekkürler.

 79. mustyy7

  Merhaba, 05.01.2015 itibariyle işten çıkışım verildi ve son 3 yıl içinde 712 gün sigortalıyım, fakat 31.12.2014 tarihinde çıktı-girdi yapıldı. bu durumda işsizlik sigortası alabilir miyim?(Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak) yani bu kurala uyuyor muyum?

 80. zeynep

  merhaba ben doğum izine ayrılmıştım doğum raporum 3şubata bitiyor bebeime bakan olmadı için işten ayrılmak istiyorum işsizlik ve çıkışımı albilirmiğim

 81. zeynep

  merhabalar benim 1043 günüm var 31.12.2014 te işten cıktım 05.01.2015 te de işsizlik için başvuru yaptım. işkurun sayfasında onaylamış grünüyor ama bana gelen mesajda olumsuz yazıyordu bütün şartları saglamama ragmen acaba neden byle bir mesaj almış olabilirim?

 82. sinan

  meraba ıyı guler ben işe 2014 22 temmuzda başlamıştım ama sigortamı ağustos 1 de başlamış sigortam aralık 31 de iş yerim kapanacaı nedeni ile işten çıkarıldım bir ay oncesinden iş bakmam için haber verildi işsizlik maaşı alabilir miyim şizce. ve bu5 ay sigortalı çalişma süreci icin tazminat alabilirmiyim tesekürler.

 83. belgin

  Merhaba ben 3 yildir bir firmada calisiyorumm dogum iznine ayrilmistim ve raporum 24 kasimda bitti ve isten cikarilirsam issizlik maasi alabilirmiyim.
  Alabilirsiniz.

 84. semra

  merhaba benim 8 ay almam gereken parayı ben altı ay aldım 8 ay almam gerekiyormuş 28 .02. 2014 ve 31.03 2014 ayı işsizlik maaşımı gidip almadığım için işkur geri çekmiş bu ayları ben nasıl geri alabilirim bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  İşkura dilekçe ile başvurup isteyin.

 85. Yiğit Mehmet Aydın

  merhaba askerlik görevim için iş yerimden ayrılıyorum geldikten sonra işsizlik maaşına başvuracağım son 4 aylık ücrete bakılırken son ay 20 gün çalıştım bu ay mı baz alınacak yoksa bunda bi önceki ayı mı baz alacaklar cvplarsınız sevinirim. Son 120 güne bakılacak . Son ay isteseniz bir gün çalışın farketmez.

 86. ŞEKER ŞEKER

  merhaba şirketimiz farklı bir İL’e gidiyor bu yüzden toplu işçi çıkarma gerçekleştirmiş bulunuyoruz.İşçilerimizin bütün haklarını verdik çıkışlarıda işsizlik ödeneği alabilir şeklinde yapıldı.Yalnız işten ayrılan personellerimiz iş kura işsizlik ödeneği için başvurmadan sigortalı bir işte çalışmaya başlamışlar bazıları 1 gün bazıları da bir hafta sigortalı çalışmış bulunuyorlar. Ve yapamadıklarından dolayı kendi istekleri doğrultusunda işten ayrılmışlar.Bu durumda İşsizlik ödeneği alabilirler mi ?
  Son işlerinden çıkarılmış olan ve 4 ay sürekli prim ödemiş olanlar işsizlik maaşı alabilirler. Sizden ayrıldıklarında işsizlik maaşına başvuranlar yeni işden ayrıldıktan sonra kaldıkları yerden alabilirler.Başvuru yapmamış olanlar yeni işten ayrıldıktan sonra alamazlar. Yinede İşkurdan bilgi edinmek en doğrusudur.

 87. ahmet

  slm ben 13yıldır özel şırkette çalıştım çıkarırlarsa ne kedar işsizlik

  maşı almam gerekir.
  son dört aylık brüt ücretinizin ortalamasının %40 ını alabilirsiniz. Asgari ücretin %80 ini aşarsa sadece brüt asgari ücret x %80 ı alabilirsiniz.

 88. Oğuzhan

  İşsizlik maaşı için yaptığım başuru olumsuz sonuçlandı. Son üç yıl içinde 530 prim günüm var. Ancak bu üç yıl içinde askerliğimi tmamladım. forumda geçen yorumda. Askerliğin askıda sayılacağını ve 3 yıldan sonra askerlik süresince de geriye dönük hesaplama yapılacaı yazılmış. İşkura bunu belirttim ancak böyle bir şeyin olmadığını belirttiler. Konuyla ilgili bilginiz varsa dayanağı ile paylaşırsanız sevinirim.

  Olay şu : Askere giderken işsizlik maaşını haketmiş olmalısınız yani askerlik başlangıç tarihiniz 01.01.2014 diyelim . geriye doğru 3 yıl içinde 600 gün priminiz olmalı .kesintisiz 4 ayınız olmalı. Askerden 01.07.2014 tarihinde döndünüz. işverenden askerlik nedeniyle işten çıkarıldığınıza dair belge alacaksınız. 01.08.2014 tarihine kadar kısaca 30 gün içinde işkura başvuracaksınız. Bu şekilde alabilirsiniz.

 89. asli

  Merhaba ben 16 ocakta doğum yaptim işyeri istafa göstermiş beni ama ben dilekçe vermedim işsizlik maasi alabilirmiyim.
  Sizin istirahatiniz bitince işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama istifa etmediğinizi ispat etmelisiniz.

 90. özlem

  merhabalar 600 iş gününü tamamlıyorum fakat 120 gün içinde 7 gün raporlu olduğum için prim yatmadı işsizlik maaşına başvurucam acaba sorun çıkar mı ?
  Raporlu olduğun süre kesinti sayılmaz

 91. ilhantekin

  Merhabalar,

  2,5 yıldır çalışmış olduğum özel sektörde haklarımı ödeyerek çıktı girdi yapacaklarını belirtmiş bulunmaktalar.
  Olurki 1 ay sonra çıkışımı tekrar verirlerse işsizlik maaşı alabilecekmiyim.
  Son 3 yılda çalışma sürem 740 gün
  Konu hakkında yardımcı olmanızı Rica Ediyorum.

  Saygılar,,,

  Cvp. Çıkışınızı verirlerse işsizlik parasından yararlanabilirsiniz. Tazminat alma hakkınızda var.

 92. SALİM

  merhaba ben askere gideceğim seneye geldiğim de işsizlik maaşı alablirmiyim.
  5 senedir sigortalı olarak çalışıyorum.
  Geldiğinizde sizi işe almazlarsa işsizlik parası alabilirsiniz. Askere giderken tazminat alma hakkınız var.

 93. sda

  merhabalar ben 07.02.2012 tarihinde işe girdim. şuan 720 gün yani 2 yıl full ödendi primim. işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  Alabilirsiniz. Fakat kendiniz çıkmamanız gerekiyor. İşveren çıkartmalı .

 94. ozden

  ben 2011 7. ayında işten çıkarıldım 8 aylık işsizlik maaşina hakkazandım.15 gun sonra iş buldum çalıştim kesildi 3 ay çalitım cıktım işsızlık maasını yıne almaya basladım sonra işkurdan bir işe gırdım 2 yıla yakın çalıştım baska bir işe gırdim orada da 7 ay çalıştım çıkmak ıstıyorum yarım kalan işsizlik maaşını alabılırmıyım.
  Kendiniz çıkarsanız alamazsınız.İşten çıkartılırsanız alabilirsiniz.

 95. tuba

  ben bir tekstil firmasında 2 yıldır çalışıyordum panik atak rahatsızlığı sebebiyle istifa ettim 600 gün primim var kesintisiz 120 gün 1 ay önce patronlarım 5 gün devamsızlık olarak ödemişler yani 120 günüm kesintisiz olmamış oluyor bir de sağlık sorunumdan dolayı istifa ettiğim için tereddütteyim işsizlik maaşı alabilir miyim? nasıl ve nereye başvurmam lazım?şimdiden teşekkür ederim..
  cevap .İstifa ettiğiniz için işsizlik maaşı alamazsınız.Ayrıca kesinti olmaması lazım 8istisnaları var. Yani kanunun kesinti saymadığı haller. Devamsızlık ödemesi ile ne anlatmak itediniz. Anlaşılmadı.

 96. emel

  Merhaba son uç yol sarti için 2014 bu ay kadar olan süreyi aliyoruz değil mi. Öyle olduğu taktirde bu süreyi tamamliyorum.
  Doğru

 97. erdal

  mrblar ben isyerinden ikale yolu ile karsilikli anlasarak ve tazminatli olarak ayrildim issizlik maasi alabilirmiyim.
  Alabilirsiniz. İşveren sizi çıkarttı olarak göstermli

 98. rifat diricanli

  eşim 10 ay çalıştı işten çıkarıldı işsizlik ve tazminat alabilirmi .
  Son 3 yıl içinde en az 600 gün primi varsa ve çıkarılmadan önce kesintisiz 4 ay çalıştı ise işsizlik maaşı alabilir. kıdem tazminatı alamaz ihbar tazminatı alabilir.

 99. esra

  Merhaba.
  5 yildir calistigim sirketten evliligim nedeniyle ayrildim. işsizlik maaşı alabiliyormuyum ? tesekkurler .
  Evlilik nedeniyle işten ayrılırsanız sadece kıdem tazminatı alabilirsiniz işsizlik maaşı alamazsınız.

 100. Soner

  Slm ben önceki iş yerimden bütün haklarımı alarak ayrıldım 16günlük işsizlikparası aldım yeni iş buldugumdan ödenegi kestırdim şimdiki iş yerimde 3aydır calısıyorum ama cokmak istıyorum işsizlik ödenegini kaldıgım yerden devam edebilirmiyım.
  Kendiniz çıkarsanız alamazsınız. Çıkartılırsanız kaldığınız yerden devam edersiniz.

 101. Aslan Bey

  Merhaba, baktım hala cevap veriyorsunuz. Soruyorum:
  Son 3 yılda 900 günü sağlıyorum, SSKlıyım. Ancak bundan önce kendi işimi denedim bağkur kaydım var, bagkurda terk etmiş sigortalı görünüyorum şu an. Şu an çalıştığım şantiye bitiyor, işveren bildirimli fesih verdi sağolsun. İşsizlik maaşı alabilir miyim sizce? SSKda boşluk olup bağkur aktif hale geldiği için alamıyor muyum? Teşekkür ederim.
  Bağkur primi ödemek zorunda olacağınızdan dolayı işssizlik ödeneği alamazsınız.

 102. zehra

  merhabalar,
  07.10.2013 yılında işe başladım. 17 aralık 2013 ve 6 şubat 2014 tarihleri arasında ameliyat olduğum için raporlu idim. son 3 yılda 1071 gün sigortalıyım işten çıkartılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim son 120 gün sigortam rapordan dolayı sıkıntı olur mu.
  Rapor sorun olmaz.

 103. ahmet

  merhaba benm son 3 yılda 700 günüm var ancak son çalıştıgım yerden 80 günüm doldu firma francaise oldugu için sözleşme yenilenmedi kurumsal firma aldı bizde işten cıkarıldık 120 gün şartmı alamazmıyım yani ben?
  maalesef 120 gün olması gerekiyor.

 104. halime

  Slm ben 4ay sonra 6 ci senemi dolduracagim ve ben şuanda hamileyim 1 aylik doğumdan sonra tazminatımı alabilirmiyim. yanlız ben 3ooo gun pirimim var 36oo yok ben işsizlik parasını ve tazminatımı nasıl alabilirmiyim. kendiniz işden ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Kıdem ve ihbar tazminatıda alamazsınız. 3600 gün prim olmadığından emeklilikden dolayı tazminat da isteyemezsiniz. İstirahat parasını almayı unutmayınız.

 105. seyhan

  Merhaba ödenek için üç yıllık çalışma arka arkaya mi olmali ve aynı iş yerindemi olmali tsk
  son üç yıl içinde kesintili çalışabilirsin. Son 4 ay kesintisiz olmalı . Aynı işyeri olmasına gerek yoktur.

 106. Mehmet

  Merhaba ben 6 ay işsizlik maaşı alıyordum.son olarak ay dolmadan ayın 23 de iş buldum kuruma bildirdim.peki bu 23 günlük sürenin işsizlik maaşını alabilirmiyim.
  işe başladığınız tarihe kadarki kısmı alırsınız. Yani 23 günlük işsizlik parasını alabilirsiniz.

 107. GÜVENÇ

  Merhaba,
  Son 4 ayda 120 gün kuralı biraz saçma değil mi? 9 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Geçen ay 3 gün rapor aldım. Bugün işsiz kalırsam işsizlik maaşından yararlanamayacak mıyım? Kusursuz olup hastalanmamak mı gerekiyor?

 108. Ugur

  Merhaba ben bagkurdan emekliyim issizlik maasi alabilirmiyim acaba
  emekliler işsizlik maaşı alamazlar.

 109. Ugur

  Merhabalar ben bağkur dan sigortamı ödüyorum. issizlik maası alabilir miyim acaba ? Alırsam da ne kadar?
  Bağ kurlulara işsizlik maaşı verilmemektedir. Yalnızca 4 a ssklılar için iş göremezlik ödeneği bulunmaktadır.

 110. mustafa

  merhaba ben daha önce bir yerde çalışmadım 2012 kasım ayı işe giriş yaptım prim günüm 107 gün 2013 matt 15 de işten çıktım işsizilk maaşı alabilirmiyim. tşkler
  son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemeniz olmadığından alamazsınız.

 111. Hawak

  Benim çalıştığım yer marmaray projesi nedeniyle kapanıyor. Benim tazminat almam mümkünmü mümkünse nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İşyeri kapanırsa işveren tazminat vermek zorunda .

 112. Tolqa

  selam kolay qelsin ben 2010= 11 ayında basladım sgk girsli olarak toplamda 540 gunum sureklli aynı is yerindeyim ve çalısma sartlarımız 26 saat bazen bi kac qunde kaldıqımız oluyor ama prim mesai parası adı altında bisey almıyoruz eger burdan ayrılırsam tazminatımı izin hakkımı alabilirmiyim ve toplamda 540 qunum var issizlik maası alabilirmiyim Lutfen admin cevaplar sanız sevinirim tsk

 113. ali cengiz

  2008 yılında işe girdim 2009 yılında girdi çıktı yapıldı aynı işyerinde çalışıyorum 2010 2011 ve 2012 yılında girdi çıktı yapıldı aynı iş yerinde çalışıyorum ve işten çıkartılıyorum ve bu durumda tazminat talep edebilirmiyim ve işsizlik parası alabilirmiyim şartları nedir cevaplarsanız sevinirim.
  çalışma bölge müdürlüğü ile sgk ya dilekçe verin .Tazminat hakkınız doğduğu gibi işsizlik parasıda alabilirsiniz.İşkurada aynı şekilde dilekçe veriniz

 114. emine

  2011 yılı ocak ayında 3 yıl çalıştığım iş yerimden çıkışım verildi işsizlik maaşımı tam olarak aldım.işsizlik maaşı alma sürem bittikten 1,5 ay sonra yeni bir işe girdim yaklaşık 5 aydır çalışıyırum fakat şuan burda çıkarılma durumum var.tekrar işsizlik maaşı hakkım doğarmı,alabilirmiyim?
  yarıda kesmedi iseniz.belirtilen süreleri tekrar doldurmanız lazım

 115. murat ak

  slm ben son 5 ay sürekli sigortalı olarak çalıştım çalıştığım iş yerinden çıkartıldım bu son çalıştığım yerdeki yerden bir önceki yerde 300 günüm var işsizlik parası alabilirmiyim.
  3 yıl içinde 600 gün olmalı

 116. elmas

  iyi çalışmalar…ben sigrtalı gün sayıma ve primlerime göre işsizlik maaşından faydalanabiliyorum.ama şöyle bir şey var:şuanda çalışmakta olduğum işyerim el değiştirdi.yani patronum işyerini eşine devretti.kendi tamamen kapatıp,eşi yeniden açtı.ben aynı işyerindeyim ancak işverenim değişti.yine de işsizlik maaşından faydalanabilecek miyim?şimdiden teşekkür ederim.

 117. selahattin

  merhaba benim sorum şu ben şuanda çalıştığım yerde son 120 günüm var fakat son 3 yılımda 600 günüm yok işsizlik maaşı alblirmiyim beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim
  600 günü tamamlamanız gerekir

 118. artvinli

  Gökhan son 4 ay full çalıştıktan sonra işten çıkarılmış olman ve son 3 senede 600 gününün olması işsizlik parası alman için yeterli… maaşın asgari ücretten gösterildiği için asgari ücret üzerinden alacaksın işsizlik paranı da. o da yaklaşık 352tl… 600 günün olduğu için de 6 ay alırsın bu parayı

 119. Pınar Özdemir

  İşsizlik maaşına hak kazanmamızın ardından yeni bir işe girmemiz veya işsizlik maaşı alma şartlarını sonradan yitirmemiz halinde ödenen maaşların geri ödememiz gündeme gelir mi acaba? Yani bir şekilde geri ödeme gündeme geliyor mu? Bir diğer sorum da evlilik nedeniyle iş akdinin sona erdirilmesi halinde de bu ödeneğe hak kazanılması mümkün müdür?İlginiz için şimdiden teşekkürler.
  geri ödeme yok .Hatta avantajınız var tekrar işsiz kalırsanız yeterli şartları taşımanız halinde ödemeler devam eder .evlilik şartlar arasında yok .kendiniz ayrılırsanız alamazsınız

 120. gökhan

  son 3 yıl içinde farklı iş yerlerinde çalıştım ama ilk işyerinde kendi istegim ile ayrıldım. başka iş yerinde ise tam 3.5 ay çalıştım iş yerinin kırize girmesiyle işden çıkarıldım. 3,5 aylık tazminatım ödendi. 600 günüm doldu. başka bi iş yerinde 5.5 ay çalıştım ve işden çıkarıldım.çıkarılırken tazminatım ve ihbarım hesaplanıp verildi. fakat şöyle bi konu var 5,5 aylık çalışma süre zarfında 1200 tl net elime maaş geçiyor idi. ama bu paranın asgari ücreti tutarını banka yolu ile alıyorum. geri kalanını elden veriyorlar. sorum işsizlik maaşını alma hakkım varmı. ne kadar ,işsizlik maaşı alabilirim.

 121. Burak tan

  merhaba. ben 1 sene çalıştığım işyerinden istifa ederek ayrıldım. aynı günün akşamı işkurun sitesinden işsizlik maaşı için başvuruda bulunmuştum. Sonra öğrendim ki istifa da işsizlik alınmıyormuş. Fakat benim sonucumda “bildirgesi oluşmuş, onaya girmiş diye bi ibare yazıyor. Yani onaylanmış. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?

 122. İsmet

  İyi günler, işyerimin kapanmasından dolayı işden çıkarıldım. İşsizlik maaşından faydalanacağım. Fakat 3 aylığına eşimin ülkesine gideceğim. İşsizlik maaşını nasıl alabilirim veya vekaleten bir yakınım alabilirmi.
  Teşekkür ederim.

 123. erdinç

  2008 de 360 günüm var 2009 70 günüm var 10/3/2009 tarihinde işten çıktım 05/10/2010 tarinde işe girdim 2010 da 87 günüm oldu 2011 de tam yıl çalıştım aralıksız 360 günüm var işsizlik maaşını nezaman hak ederim işten çıkartıcaklar

  yani 2008——360 gün
  2009—– 70 gün
  2010—– 87 gün
  2011 —- 360 gün
  _______________

  toplam 877 gün bu günlerin nekadarı dikkate alınıyor yardımcı olanlara çok teşekkur ederim

  son 120 gün prim ödemişsiniz son 3 yılda 517 gün ödemiş görünüyorsunuz. işten çıktıktan sonra geriye doğru 3 yıl gidip günlerinize bakın. eğer dolmadı ise bir başka yerde 120 gün kesintisiz çalışmanız gerekir.

 124. selin

  06.01.2012 tarihinde işten çıkarıldım tazminatım hesaplanırken 2012 de açıklanan asgari ücret brütündenmi yoksa 2011 yılınınkimi baz alınarak hasaplayacağım
  tazminatmı işsizlik parasımı hangisini soruyorsunuz

 125. övünç

  30.11.2011 de işten cıkarıldım ve aralık 2011 de 665 tl tavan maaşı aldım 2012-1 de guncellenen yeni maaşdan yararlanabilecekmiyim yoksa 10 ay boyunca ilk hesaplanan tutarımı alıcağım?

 126. yadigar özödemiş

  merhabe benim kızım 21 aydır hastanede taşaron firmadan çılışıyor.
  mart 2012 de evleneceğinden dolayı işten ayrılmak zorunda kalacak.
  işsizlik maaşından yararlanabilirmi? işten ayrılırken tazminatını alabilirmi.
  şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

 127. Hulusi

  Merhaba ben son 3 yil araliksiz calistim ve isten cikarildim arkadaslarim 10 maas alirken ben 8 maas aldim. Niye diye sordum 45 gun raporlu oldugum icinmis. Ancak benim raporum Is KAZASI yani bu benim sucum degil neden 2 ay eksik maas alayim ki

  45 gün işsizlik primi ödenmediği içindir

 128. burcu

  merhaba ben 22 kasım 2011 tarihin de şirketime haklı nedenlerden noterden ihtarname çekerek ayrıldım. 4 senedir aynı firmada çalışıyordum eylül ayında 20 gün rapor kullandım işsizlik maaşı almama engel olur mu bu durum teş.ederim
  engel olmaz

 129. barış

  Merhaba,Benim sorum,son 3 yıl içinde bir işyerinde çalışırken kendi isteğimle ayrıldım orda 180 gün sigortalı çalıştım,6 ay sonra başka bir şirkete geçtim burdanda 540 günlük sigortam yattı ve işten çıkarlıyorum.Benim merak ettiğim önceki işyerimden kendi isteiğimlen çıkmam işsizlik maaşı almamam engel olurmu ?

  engel olmaz önemli olan son işyeri ve 4 ay

 130. mehmet

  işszilik maaşı için son üç yılda 600 günüm mevcut. Son dört ayım da 120 gün ama, son dört ayın 3 ayı bi firmada diğer 1 ay da başka firmada (aralıksız ) bu durumda alabilirmiyim.

 131. cihan

  işsizlik parası kaç gün alırım 1800 günüm var

  işsizlik maaşı süre hesaplama formunu kullanın

 132. aslı

  son 9 ay içinde kesintisiz çalıştım yani kesintisiz sigortam yattı son üç yıl 600 gün primi anlayamadım pek 2010 da işsizdim çünkü ama benim 700 ü geçiyordur (2008den itibaren) yani bugüne kadar. İşten çıkarılıyorum işyerinin şuan sıkıntılı olmasından dolayı çıkarılıyorum ben ve iki kişi daha ayrıca hamile olduğum için önceliğim bunda şikayetim yok ben işsizlik maaşı alabilir miyim onu merak ediyorum…

 133. admin

  ilk işsizlik ödeneğini tamamen aldıysanız gün sayınız sıfırlanır 600 gün yeniden ödemiş olmanız beklenir

 134. admin

  son 3 yılda 600 gün ve işten çıkarılmadan önce sürekli 4 ay çalışmış olmak gerekir

 135. muharrem

  son 4yılda 600 günüm var işten çıkartıldım işten çıkartıldım işsizlik ödeneği alabilirmiyim

 136. muharrem

  işsizlik ödeneğini ikincikez alıyorum son 4yılda600 günüm oldu işten çıkarıldım işsizlik ödeneği alabilirmiyim

 137. a.batuhan yalçın

  slm ben 2011 nisan ayında işten cıkardılar 3.5 yıldır aynı tesisde çlışıyordum fakat işsizlige baş vurdum hak ettim 2 ay aldım sonra iş buldum dondurdum tekrardan kalan ayları alabiliyormuyum prim 1.680 idi beni bilgilendire bilirmisiniz şimdiden teşekürler ama şimdi biyerde bitesisde 2 ay çalıştım sonra ordan başka bi tesise geçtim burdada 20 günden beri çalışıyorum

 138. admin

  asgari ücretin %80 i işsizlik maaşı için üst sınır yazıda hesaplama tablosuna bakın

 139. fahri_birinci@hotmail.com

  15,05,2008 yılından beri özel şirkette çalışıyorum bürüt maaşım sigorta matrağında 3200 bazende 3500 orlarak değişiyor o ayki pirime göre.11,ayda işime son verilirse kaç tl tazminat alırım 30 gün iznimde duruyor 3 yıllıktan

 140. osman

  ben 01.07.2011 tarihinda 1 aylık işsizlık maaşı aldım . 724 tl

  yukarıdaki hesaplamaya uymuyor.. net maaşım 2.500 tl idi.

  bu durumda bana fazla paramı ödediler…

  saygılar…

 141. osman kalay

  selamlar ben 17 mart 2010 da işyerinden haklı nedenle ayrıldım işyerini mahkemeye verdim ve mahkemeyi kazandım mahkeme 20 eylül 2011 de sonuçlandı işten ayrıldığım zaman 3 ay çalışmadım işyeri sgk ya işten kendisi ayrıldı diye bildirmiş ben bu 3 ayın işsizlik maaşını alabilirmiyim.

 142. HÜSEYİN

  1 senelik ssk lıyım işten çıkarılma olayım war bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim.. saygılar

 143. admin

  sadece söylenti.işsizlik maaşının üst sınırı asgari ücretin % 80 idir. sınır kalkarsa o zaman alınan ücrete göre rakam da yükselir

 144. meçhul

  isizlik maaşında yeni kanun taslagı olacakmış tavan ücret 1,500 üstü olacakmış bu kanuna ilişkişkin tarihinden bilgisi olan arkadaşlarımız varmı varsa yazarsa memnun oluruz

 145. mavi

  merhaba 10.08.2007 tarihinde özel bir firmada işe girdim ve 31.10.2010 da işten iş olmaması sebebiyle çıkarıldım ve aynı iş yeri beni 02.09.2011 tarihinde tekrar işe aldı ve hala orada çalışmaktayım ama işimiz yine bu ay sonunda bitecek tekrar işsizlik maaşı alabiliyormuyum?
  Toplam Gün Sayısı 1.162

 146. neşe

  2 yıl çalıştığım iş yerinden çıkarılıyorum.işsizlik ödeneği hak ediyorum fakat bu iş yerine girmeden önce işsizlik sigortası alıyordum 2 ay aldım ve bu işe başladım daha önceki eksik ödenen ödenek bu işsizlik ödeneğine eklenirmi?
  evet eklenir.

 147. mert

  merhabalar yaklaşık 11 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım işsiz kalma durum olasılığım var fakat 120 gün kriteri ile ilgili devamsızlığım var bu benim işsizlik amşı almamı engellermi yapılacak bişey varmıdır
  saygılarımla

  120 gün şart

 148. anonim

  merhabalar,

  iki yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım.pozisyonum müşteri temsilcisi.bulunduğum bölümü kapatıp bizi işe başladığımız bölüme geçirdiler.sosyal haklarımızı değiştirmediler fakat iş yükümüz arttı.şuan çalıştığım bölümdeki kişilerden nerdeyse %30 – %50 daha fazla maaş alıyorum.dolayısıyla yük olarak gözüküyorum.istifaya zorlanırmışcasına müdahele görmekteyim benim gibi 4 arkadaşım daha var.ayrıca aralık 2010 yılından bu yana 11 saat çalışıp az mesai parası alıyoruz haftalık izin günümüz 2 gün iken bu bir güne indiriliyor.maaşım 1500 brüt aylık prim olarakta aynı şekilde yatmaktadır.bu işyerinden istifa edip farklı biryerde çalışmaya başlasam deneme sürecinde başarısız olursam işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim? veya işverene bu şartlarla dava açsam istifa etsem dahi ihbar ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim ?

  şimdiden teşekkürler..

  istifa ederseniz işsizlik maaşı alamazsınız. deneme süresinde başarısız olup çıkartılırsanız son 4 ay prim ödemediğinizden işsizlik maaşı alamazsınız

 149. admin

  son dört ay aldığınız brüt maaşın %40 ını alırsınız. işten çıkarılırsanız asgari ücretli iseniz 316,50 işsizlik maaşı alırsınız. çünkü hesaplamalarda temmuz öncesi asgari ücret geçerli .eğer asgari ücretten fazla maaş alıyorsanız. aldığınız brüt maaşın yüzde 40 ını alacaksınız. bu rakam herhalikarda asgari ücretin % 80 ini geçemez buda 632 ,99 eder işsizlik maaşının tavanı budur .

 150. gizemli

  merhaba ben 2 yıllık sigortalı çalışırken işten ayrıldım şimdi başka bir yerde 9 aydır çalışıyorum işten çıkarılma durumum var bu durumda eğer başvurursam bana ödenencek tutar 332,59 mu yoksa 665,18 mi neye göre değer veriliyor cevaplarsanız sevinirim (asgari ücretli çalışan konumundayım)

 151. selamet

  mayıs ayında işten çıkarılacağım . asgari ücretten yüksek ücret alıyorum fakat asgari ücretten bildiriliyorum işsizlik parası hesaplamasına göre 316,50 TL işsizlik parası alacağım doğrumu .eksik bildirimler için nereye şikayette bulunmam lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir