işsizlik ödeneği şartları miktarı

İşsizlik maaşı (ödeneği ) 2019 miktarları

01.01.2019 den sonra  en az 1023,20  en fazla 2046,40 TL olmuştur. Bu miktarlardan Damga vergisi düşülecektir.

Miktarı maaşınızın %40 dır. Ama asgari ücretin brütünün %80 ini geçemez.

İşsizlik maaşı sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulama işlemini 2019 yılı için  e devlet şifresi ile  yapabilirsiniz. işsizlik maaşı parası ve ödeneği aynı anlama gelmektedir. Paranın yatıp yatmadığını verilip verilmediğini ve ödeme miktarlarını öğrenebilirsiniz.
Sorgu  buradan yapılır (şifre şarttır)

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik ödeneğini kimler alır.Öncelikle 1.şart İşten çıkarılmadan önce yani Hizmet akdinin feshinden önce  120 gün sürekli prim ödenmiş olunmalı yani son dört ay sürekli çalışılmış olmalı 2.şart ise son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olmalıdır.3.şart işçi kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalınmalıdır.
Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak ne demektir.Bunu maddeler halinde yazalım

  1. Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilmesi
  2. Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilmesi
  3. Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilmesi ,
  4. Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalınması
  5. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olması
  6. Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona ermiş olması

Yukardaki şartları sağlamadan maaşa hak kazanamazsınız.

 işsizlik ödeneği verilme zamanı ve hesabı

Son 3 yıl içinde
600 gün prim ödemiş olanlara  180 gün,
900 gün prim ödemiş olanlara  240 gün,
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün,
süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.
Eğer işsizlik ödeneği alınırken tekrar işe girilirse işsizlik ödeneği kesilecek ve tekrar işsiz kalınırsa ve ödenek almak için süreler ve şartlar kanuna uygun değilse daha önceki hakedilenler alınacaktır. Süreler ve şartlar yerine getirilmişse yeni hak sahipliğinden doğan işsizlik ödeneği alınacaktır.
işsizlik ödeneği  sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.
işsizlik ödeneği alma süresini süresini gün sayısını girerek işsizlik süre hesaplama formu sayfasına gidin
ne kadar işsizlik maaşı alırım öğrenmek istiyorum diyorsanız işsizlik parası hesaplama formu sayfasına gidiniz

 işsizlik maaşı başvurusu

işsizlik ödeneği yada işsizlik parası başvurusunu iş kur müdürlüklerine yapabildiğiniz gibi internetten e devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile yapabilmektesiniz.Alttaki linkte bulunan işsizlik ödeneği başvurusu ulaştığınızda sizden şifre istenecektir. e devlet şifresi almak için yapılması gerekenler vardır. En kısa yol Postaneye gidip 1 TL karşılığında şifre alıp aşağıdaki linkleri tıklayarak şifre ile girmektir . e devlet şifresi kullanılmadan  T C kimlik no  sicil no  veya başka bir şekilde işsizlik ödeneği başvurusu   artık yapılamıyor.
Adrese tıkladığınızda sizden şifre isteyecektir.Bu hizmetten faydalanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gereklidir denecektir. Bu yazının altında sisteme gir tuşu bulunmaktadır.Buraya tıklayın yeni bir sayfa açılacak kimlik doğrulama sistemi önünüze gelecektir.Burada üst tarafta bulunan e devlet şifresine tıklayın .Açılan sayfada  e devlet şifrenizi ve T.C Kimlik numaranızı kullanarak  işsizlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz. işsizlik ödeneği başvurusu artık e devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.
işsizlik başvurusu yapmak için  burayı tıklayınız
işsizlik maaşı başvuru  kılavuzu ve talep dilekçesi nasıl doldurulur buradadır ilgili sayfada açıklama mevcuttur.

İşsizlik maaşı alırken asgari ücrete gelen zamdan yararlanılır mı ?

İşsizlik maaşı alırken asgari ücrete zam gelirse işsizlik ödeneği alanlar yararlanır.Şu an için yılda bir artış yapıldığı için  aralık ayında maaş alanlar ocak zammından sonra yeni rakamlar üzerinden maaş alacaklardır. Hesaplama yeni asgari ücretin %40 ı ve 80 inine göre olacaktır.

İşsizlik maaşı için eksik günler dışardan yatırılarak tamamlanır mı ?

İşsizlik maaşı için ihtiyaç olan gün sayısı eksiği dışardan prim yatırılark tamamlanamaz. Kesinlikle hizmet akdine göre çalışılacaktır. Yeni ismi ile 4 a eski ismi ile  ssk lı olunmak zorundadır.