Genel Sağlık Sigortası Sorgulama GSS primi sorgulama

Genel Sağlık sigortası için ödenecek miktar 60,89 olmuştur.

Genel sağlık sigortası primi ne kadar ödeyeceğim?  GSS sorgulama  buradan yapınız. Ne kadar prim ödeyeceksiniz prim yükümlülüğünüz varmı hepsini verilen bu sayfadan öğrenebilirsiniz .GSS Yeşil kart yerine getirilmiş bir uygulamadır. Genel Sağlık Sigortası sorgulama ekranından durumunuzu öğrenebilirsiniz.

genel sağlık sigortası primi aylık ne kadar ödenir. Artık gelir seviyesine bakılmayacak sabit ödeme yapılacaktır.

GSS primi teke indirildi. Hana halkı geliri asgari ücretin 1/3 ünden düşük olanlar prim ödemeyecekler . Yüksek olanlar ise Asgari ücretin %3 ü prim ödeyecekler .Bunu rakamlara çevirirsek

01.01.2018-31.12.2018  GSS primi gelir testinde hane halkı geliri 676,50 TL den az olanlar ödeme yapmayacaklar .

676,50 TL den yüksek olanlar  arasında olanlar 60,89  TL ödeyecekler .

 Kademeli artış 6824 sayılı Kanun ile kaldırılmıştır. 

Gelir testine hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ünden düşükse başvurunuz. Test yaptırmazsanız sadece 60,89 TL ödeyeceksiniz. 

Eski yazılar.

GSS primi ödenmezse muayene olamazsınız adınıza borç faizi ile birlikte birikir.

Ödenen  prim karşılığı  sigortalı  ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlandırılacaktır

hesaplamalar asgari ücretin değişimine göre güncellenecektir.

Genel Sağlık sigortası için gelir testi yapılacak ve ödenecek genel sağlık primi tespit edilecek. Gelir Testi nasıl yapılacak . Bu testi sgk yapmıyor.Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuracaksınız.Vakıf adresleri aşağıda verilmiştir.  Burada aile içi gelir tespiti yapılacak ayrıca sahip olduğunuz ev araba menkul gayrimenkuller ve tapulara bakılacak . Ek olarak harcamalarınız kontrol edilecek 1.500 Tl ev kirası ödeyen benim gelirim yok diyemeyecek.Kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşükse prim ödenmeyecek .Büyük ise 2018 yılında 68,89 TL  kadar gss primi ödeyecekler. Bu en yüksek son primi gelir testi yaptırmayanlar da ödeyecek .

GSS primi hesaplanması ve tutarları ne kadar olacağı aşağıda açıklanmıştır. 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesine göre genel sağlık sigortalılarının prime esas günlük ve aylık kazançları ile 5510 sayılı  Kanunun  60  ıncı  maddesinin  birinci  fıkrasının  (g)  bendi  kapsamında olanların ödeyecekleri genel sağlık sigortası primi;

Genel sağlık sigortası gelir testini nerede yaptıracağım : Başvuru yapılacak   Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının adres telefon ve iletişim bilgileri aşağıdadır . Devamı yazan sayfaya tıkladığınızda vakıfların ilçede bulunan adreslerini göreceksiniz.

Genel sağlık sigortası primi sorgulama öğrenme hesaplama 2018

102 thoughts on “Genel Sağlık Sigortası Sorgulama GSS primi sorgulama

 1. merhaba üniversite ogrencisiyken yaz dönemleri calısıyordum o dönemlerden bana borc geldi yapılandırdım ve kalan borcu ödedim ama şimdi ise bagkurluyum ve düzenli ödeyemesemde borcum oluyor yine peki bana genel saglık sigortasından borc gelirmi bagkurlu oldugum halde
  25 yaşın altında iseniz borç gelmemesi lazım . Öğrenci belgesi ile başvuru yapınız.

 2. Ben 2012 kasım ayından beri memurum ama çalıştığım günlere gss borcu çıkıyor ne yapmam gerekir?
  Cvp :SGK ya dilekçe ver . Çalıştığın kurum ve sicil numaranı TC kimlik numaranı dilekçede belirt. Düzeltme yapılacaktır.

 3. 20 yasında üniversite öğrencisiyim. Babamin bağ kur borcundan dolayı ondan yararlanamıyorum şimdi borcuma baktım 408 lira borcum var ben bunu ödemek zorunda miyim?
  Cvp senin yapacağın şu . Öğrenci belgesini SGK ya götür itiraz edeceksin. Borcun silinecek . Babanın bağkur borcu varsa hemen sosyal yardımlaşma dayanışma vakfına git gelir testi yaptır. babandan yararlanamzsan da test sonucuna göre sağlıktan yararlanırsın.

 4. merhaba dün genel sağlık sigortası borç sorgulamaya baktım ve 01 01 2012 den beridir borcum çıktı 4227 lira.ama ben 16 09 2009 dan beridir MEB de kadrolu öğretmenim.sizce bunu nasıl düzeltebilirim borcumu nasıl sildiririm,yardımınız için teşekkürler.
  Cvp :Hemen bir dilekçe yazın bilgilerinizide ekleyin başvuru yapın borç silinecektir

 5. merhaba ben suan ssk ozel sektorde calısmaktayım gss borcumu calısmıs oldugum donemlere aıt olarak cıkarmıslar buna ıtıraz ettıgımde borcum sılınırmı? o donemlerde elımde belgelerımde var ama ona ragmen suan hala borclu gorunmekteyım bunu sıldırmek ıcın nasıl bır yol ızlemem gerekıyor bılenler yardımcı olmasını rıca edıyorum .
  Cevap . Hemen br dilekçe yazın TC no sgk sicil no ve işyeri unvanı ve adres bilgilerini yazarak itiraz edin . sigortalı çalıştığınız döneme ait borçlar silinecektir .

 6. Merhabalar
  23 yasindayim 2011-2012 ogretim yilinda acik ogretim fakultesine, 2012-2013 ogretim yilinda ise nku saray myo kazanip geldim. Bugun bir arkadas soyledi gss sorguladim borcum 3100 kusur faiz 410tl gelmis. Sigorta baslangicim yok ve hic bir yerde calismadim bana nasil bu kadar borc cikabiliyor?
  SGK Müdürlüğüne öğrenci belgesini götürmelisin.

 7. merhaba ben çalıştığım yerden sigortalıyım ama gss prim borcu ödermiyim.
  Hayır ödemezsiniz . Sigortanız ödenirken sağlık primleri de ödenmiş oluyor.

 8. Arkadaslar benim 2500 lira GSS borcum var. Ödemek gibi bir imkanımda yok. Doktor yüzü görmedim bunu ödemediğim sürecede göremeyecegim . Gelir bildiriminde bulunmamışım diye en yüksekten hesaplamıslar. Gidemediğim doktor için bu parayı benden istemelerini kınıyorum.

  Siz sigortalı değilseniz gidin ve gelir testi isteyin Aksi takdirde borç katlanarak büyür

 9. Ya bunlarin dini imani yok….Ben 3 kardeşim 100 dönüm arazimiz var…Antep fistigi oldugundan bir yil fistik var bir yil çok az ALLAH bilir yani ne kadar verecegini….Ben geçen sene 1500 kg fistik kaldirdim….Fiyatlar yüksek oldugundan bu sene 32.500 tl para etti….Geçen sene bu fiyat ayni kg baz alirsam 17.000 tl şimdi devletimiz bize gelir testi yapin dediler gittik gelir testi yaptirmaya bana en yüksek limitten prim ödeyeceksiniz demezlermi buda günümüzün fiyat 250 tl herbirimiz için şimdi 3*250=750 tl her ay yillikda 9000 tl benden prim alacakmiş üstelik kardeşlerim 2012 de ögrenci iken 🙁 Başvuru yapıyoruz hala borcu silme yok daha beter her ay ekliyorlar….Ben yillik 32.500 kazanicam masraflari 7000 tl kaldi 25000 tl sonrada primi yatiricam devletime sagolsun 9000 tl onuda düşelimm 16000tl 3 kardeşede bölelim bunu 5300 tl güzel devletim bana 250 tl prim diyor bununda açiklamasini asgari ücretin 2 katindan fazla diyor bide aylik gelirin 5300 tl yillik gelirim var oda en yüksek fistik fiyatlarini hesaplayarak diyelim fistik tutmadi bende iş bulamadim çalişmiyorum…Karnimi doyurmadan mi ugraşicam devlete prim yatirmadan mi ALLAH çok şükür doktora daha gitmedim sagligim yerimde gitmedigim görmedigim hasteneye para ödücem…Allah bildigi gibi yapsin sizleriii…….Benim malim var rezilim anliyacagim yani köylerde yaşayan insanlarin haberi yok dagda çobanin haberi yok ama devlete borçlaniyor paso babana rahmet bunu kimler vesile olduysa….

 10. merhaba ben gss borcum 2624 lira yeni baktim bende .. 27 yaşindayim unvste ögrencilerine 25 yaş sınırı koyuldu ama ben 25 yaşindayken bile ögrenciydim neden bana ve haa ögrenciyim neden bana bu kadar borc geldi …
  ödemek zorumlugum neden acaba …birde askeri öcret ile calişan kişi nasil olurda bukadar borcu olur olsada bunu nasil ödeyecem tek seferde…
  Maalesef kanunen 25 yaşın üzerindekiler GSS ödemeli eğer gelir testine gitmez iseniz tavandan ödeme yapmak zorundasınız.Asgari ücret ile çalışana GSS borcu çıkmaz. Sağlık sigortası zaten prim şeklinde ödeniyor. Eğer asgari ücretle çalışan kişinin çocuğu iseniz ya gelir testine gitmemiş yada diğer gelirler hesaba katılarak borç çıkarılmış olabilir.

 11. bedavadan para oduyoruz haberimiz olmadan otomatikmen cezali oluyoruz sosyal hizmetler memurlari basvuruda bulunsak bile gelir testine gelmiyor gelmis gibi bildirim kagidi gonderiyor, ayip ya ben gss istemiyorum gss olmasada yesil kartta talep etmedim etmiyorumda ben calisirsam sgk’m olur calismazsam sgkmi birakinda ben dusuniyim. illa parami haracmi vatandas zaten cokmu gecinebiliyo bide bunumu dusunecegiz yeter.

 12. arkadas ben anlamiyorum devlet nasil bir sistem cikartmis yani yasiyosan muhakkak bu devlete bi sekilde muhakkak para odemelisinmi deniliyor? Yani simdi calisiyorsan sgk vardir anladim ama calismiyorsanda zaten gelirin yoktur bu issizlik moral bozuklugu derken birde gssye prim borcun cikiyor ve hatta faize bile giriyor insaf ya istemiyorum ben gss yararlanmak serbest odemesiz faizsiz bir yasamdami surduremeyecegiz moral bozuklugundan baska bisey degil sizden yesil kartta istemiyoruz yanı sıra insanlari zorunlu odemelerede maruz birakmayin ise girdigimde sgk mi odemeyen yere zaten girmem insanlari rahat birakin zorunlu borclu cikartmayin. gss kalksin herseferinde gelir testi kalksin insanlari perisan etmeyin gelir testine basvuruyoruz borclu cikmamak icin ama memurlariniz saolsun evine gelip gelir testi yapma zahmetinde bulunmadan otomatik gss ye atilmasina sebep olmasida ayri bir muamma ve ardindan kac ay sonra evrak postaliyorlar geldik aradik yoktunuz pes yani pes bu sisteme tamamem pes diyorum vatandas para odemekten yıldı sesimizi duyun gssyi kaldirin istemiyoruz, duskun vatandas varsa yesil karta devam etsin bizi ugrastirmayin lutfen.

 13. ben gss pırımını kendım oduyom calısmadıgım hqalde ayda 36 tl oduyom sımdı ben neden bunu oduyom ve calısmıyosam neden bıde cezasını odeyeyım lutfen acıklarmısınız ve bı cozum ıstıyorum

 14. Ben daha Kayıtımı gidip yabmadım Şuan Gidip sgk kayd olursam para cezası varmıdır 6 aydır 18 yaşımı doldurmuşum ve ailem daha bana bakıor harclık verior .. bununLan iLgili yorum yaparsanız gerçekden sevinirim..Tşkler

 15. ben gss haracı vermiyorum babasının oğlu olan varsa gelsin tahsil etsin

 16. merhaba ben merve benim babamın iş göremez raporu ve 1800 günü var 180 gün pirm ödemem gerekiyo nenekadar öderimsizce veya bunu nerden ögrenebilirim

 17. merhabalar.vatandaşı bilgilendirmediler borçlu çıkardılar tıpkı benim gibi.ellerinde belli adresler var.şimdi benim yedi aylık borcum var ödeyemiyorum hastaneye gidemiyorum neler yapmam lazım tşk kayseriden selamlar…

 18. yani kısaca sigortam hale başlamamıç sonuçlanmamış .ama benim para odemeğim gerekiyor. saçma değil mi bu arkadaşlar?sinirden öleceğim.ama çarezizim.bir şey de yapamıyoruz.

 19. merhaba.ben de ocağın 26 gelir testi yaptım.hala da sonucu çıkmamış.ssk gittim ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittim dediler sonuçlar çıkmamış.işler yoğunmuş ondan.ama borclarım berikiyor biliyorum.nasıl olabilir ki.faydalanmadığım sığortayı niye ödeyeceğim?adaletsızlik değil mi bu?ocak ayından bana borc yazılıyor.ama şubat ayında hastaneye gitmiştim ve tedavimi paraile yapmıştım.şimdi nasıl oluyor anlamadım.subatta hem ücretli tedavi gördüm hamde şubat ayına borc yazmışlar.nasıl bir yasa.bir şey anlamadım ki.saygılar

 20. ben gelir testi yaptırdım eve kağıt gelecek dediler gelmedi geçen bi arkadaşım doktora gitti ve acil ameliyat olması gerektiği söylendi ve bir sürü para istediler sigortasız görünüyormuş sonra sigortaya toplu bi para ödediler ve ücretsiz ameliyat oldu acaba banada kağıt gelmedi benm haberim olmadan birikiyor mu diye internet üzerinden sorgulama yaptım :
  01.01.2012 tarihi itibariyle resen tescil işleminiz yapılmıştır. Genel sağlık sigortası kapsamında olmadığınız tespit edilmiştir. Bugüne kadar gelir testine başvurmamış ve kendi sigortalılığınız ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmamış iseniz; ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir.
  böyle bi yazı çıktı benm prim ödemem gerekmiyor sanırım?
  hemen kaymakamlıkta bulunan sydv ye gidiniz.Durumunuzu öğrenin adınıza prim borcu birikiyor olabilir. Cezası da var.itirazıda oraya yapacaksınız.

 21. merhabalar.
  ben Ankara da bi markette 1,5 yıl kadar sigortalı olarak çalıştım. ocak 27 de istifa ederek işten çıktım. şimdi benim gelir testi yaptırmam gerekiyormu??teşekkürler…

 22. merhaba ben üniversite öğrencisiyim.25 yaşını geçmedim ancak benim ailemin herhangi bir sigorta güvencesi yok bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?sgk dan gelen kağıtta aylık 35,40 tl ödemeniz gerektiği yazıyor.
  GSS için bu rakamı ödemelisiniz.

 23. GSS gelir testi tekrarlanacak mı?
  Tekrarlanacağı söyleniyor. Ne zaman?
  Tekrar gidip sıra mı bekleyeceğiz?
  Öğrenciyim ve hiç zamanım yok…
  Bu konu hakkında bilgi rica ediyorum…

 24. merhaba ben 2002 yılında bankada staj yaptım sgorta kaydı var ama pirim yok bu emeklilikde işe yararmı?
  eğer zorunlu staj yaptı iseniz uzun vadeli primler ödenmediği için emekliliğe sayılmaz.

 25. ben basvuruda bulundum ve gelir tespiti sonucumu ogrenmek istediğimde ekranda bu yazıyor ne yapmalıyım ?
  01.01.2012 tarihi itibariyle resen tescil işleminiz yapılmıştır. Genel sağlık sigortası kapsamında olmadığınız tespit edilmiştir. Bugüne kadar gelir testine başvurmamış ve kendi sigortalılığınız ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmamış iseniz; ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir.

  Fakat ben basvurdum herşeyim tamam sadece sonucunu ogrenemıyorum.

 26. Merhaba
  Ben ocak ayında gelir tespiti için başvuruda bulundum ve birkaç gün önce genel sağlık sigortalı olduğuma dair bir kağıt geldi. 35 lira ay sonuna kadar ödeme yapınız, yazıyordu. Bankaya gittim 144 lira borçlu görünüyorum. SGK sistem yok sonra gelin deyip gönderdi. Ben şimdi hizmet görmediğim 3 ayında primini yatırmak zorunda mıyım? Atanamamış, sınava hazırlanan bir öğretmenim; şu an böyle toplu bir para yatırma imkanım yok ödemezsem ne olur?
  Teşekkür ederim.
  Maalesef yatırmanız gerekiyor. Aksi takdirde sağlıktan yararlanamazsınız. Borca Faiz işler

 27. merhaba. ben üniversite öğrencisiyim ve aynı zamanda part-time bir işte çalışıyorum. sigortam 16 gün üzerinden yatıyor ne kadar prim ödemem gerekiyor.

 28. 30.04.1995 ssk 510 gün 1999-2011 yılı 12 sene bağkurlu son 360 günde borçum kaldı.Son 7 yıl hizmet süresi 1260 gün ssk ya geçersem ssk 56 yaşında emekli olursun diyor. 5850 gün ssk primi doldurduktan sonra 25 yıl hizmet süresi bitecek ve iş yerimi kapatmayacağım devam edecegim. Bağkur otamatik olarak tekrar borç yazmaya başlar mı ssk dan emekli olamam mı?
  Borç başlarsa 56 yasıma 7 sene kala 1260 gün ssk yatırırsam ve 9 sene( 5 yıldan fazla) bağkur borcumu sildirirsem bir sorun çıkar mı?
  Bu 9 sene bağkura fazla yatırcağıma eşimi tarım bağkurlu yapıp onun üzerinden sağlık yardımı alabilir miyim
  Eşim kaç yaşında emekli olur.

  Hayırlı çalışmalar

 29. ben 18 yaşındayım sigorta primim ödeniyor çalıştığım yerden… benim genel sosyal sigortasına prim ödemem gerekiyormu ?
  Hayır gerek yok

 30. benim normal olarak sigortam prim olarak ödeniyor çalışıyorum zaten… ama ben anlamdım şunu ben neden genel sosyal sigortaya para ödemem gerekiyor…bileniniz varsa yardımcı olurmusunuz lütfen.
  Sigortanız ödeniyorsa içide zaten Genel sağlık sigortası var. Dolayısı ile siz ödeme yapmayacaksınız.

 31. ödenmemiş primler hakkında ne gibi bilgiler edinebiliriz.

 32. yeşilkart emeklilik yapıyormu tşk
  hayır sadece sağlıktan yararlanıyorsunuz

 33. ben yurtdışında okuyorum.Konsolosluga gittim ordan durum bildirdim orda yaşadıgıma dahil tr de herhangi bişe yapmam gerekiyormu! teşekkürler.

 34. merhaba ben 37 yaşında inşaat işçisiyim gss bana g2 106 tl çıkarmış aylık gelirim belli olmuyor ortalama 800 tldir itiraz edersem ne değişir acaba

 35. ben sos. yar.kur. gittim bilgilerimi verdim. 1 hafta sonra bana verdikleri kağıtla beraber sgk ya gitmem söylendi. 1 hafta sonra sgk ya gittim orada primimin 35 ytl olduğunu gösteren bir kağıt verdiler.

 36. arkadaşlar şimdi malum bu genel sigortasından kaçış yok, benim sorum ise şu, zaten hepimiz olacaz sigortalı mecburuz buna, oldukta, ama sorun şu ki muracaat ettiğiimiz sydf sgk da her türlü bilgiyi verirler diyorlar size, ama biz gittiğimiz zaman ne kadar prim ödeyeceğimizi bir türlü öğrenemiyoruz, nasıl iş anlamadım her iki kurumda birbirine yolluyor, ya zaten sigortalı olacaz kurtuluş yok, ama ben anlamyıyorum bu nasıl iş , ne kadar prim ödeyeceğimizi öğrenemiyoruz, bi tek ben öyle dilim bir çok insan da benim gibi öğrenemiyor, adamların dediği şu bide alay eder gibi ne kadar öedemen gerekiyorsa o kadar ödersin, benim bildiğim on beeş gün içinde bize çıkarılan prime itiraz etme hakkımız var eğer yüksekse, ama ne kadar ödeyceğimizi ne hikmekte hiç bir kurum söylemiyor,

 37. Merhaba. Yaşım 31. İşsizim. Doğduğumdan beri görüşmediğim asker emeklisi bir babam var annem ise vefat etti. Dedemin yanında yaşıyorum. Evde 4 kişiyiz. Dedemin emekli maşıyla birlikte 7000 Tl. civarında bir geliri var fakat bunun bana nakit olarak bir faydası yok. Sağlık güvencem de yok. Daha önce çalıştığım dönemden kalma biraz birikmiş param ve bir arabam var. Harcamalarımı bu birikmiş paradan yapıyorum ve başka bir gelirim yok. Benim gss akıbetim ne olur? Sanırım bugün son gün; eğer başvuruyu geciktirirsem neyle karşılaşırım? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygılar.

 38. Merhaba. Yaşım 31. İşsizim. Doğduğumdan beri görüşmediğim asker emeklisi bir babam var annem ise vefat etti. Dedemin yanında yaşıyorum. Sağlık güvencem yok. Daha önce çalıştığım dönemden kalma biraz birikmiş param ve bir arabam var. Harcamalarımı bu birikmiş paradan yapıyorum ve başka bir gelirim yok. Benim gss akıbetim ne olur? Sanırım bugün son gün; eğer başvuruyu geciktirirsem neyle karşılaşırım? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygılar.

 39. Burhanettin bey, ben aralık 2011 ve ocak 2012 ödemesi için ziraat bankasına gittim. Bana 33 + 106 küsür borcunuz var dedi toplamda 139 TL ödedim.

  2011 yılında hep 33-36 arası ödeme yaptık aylık olarak… Ocak 2012 den itibaren gelir tespiti harcamaya göre yapıldığını söylüyor videoda; lakin neden bu kadar arttı aylık ödemem anlayamadım… Hayırlısı olsun inşallah…

 40. Merhaba ben 28 yaşındayım açık öğretim lisesine gidiyorum işsizim annemle beraber kalıyorum annem bağkur emeklisi bu durumda gelr testi yaptıracakmıyım prim ödemek zorundamıyım ?
  evet

 41. 28 yaşındayım şu an işsizim anne ve babamla kalıyorum aynı evde kalan birde 26 yaşında çalışmayan kız kardeşim var gss için ayrı ayrımı başvurucaz yada birimizin başvurusu yetiyormu?

 42. slm ben 04.23 de yaşım 28 olacak ben şuan babamın üzerinden görünüyorum okudugum icin ben 13 yaşından beri calıştım şuan 3 yıl oldu işten cıkalı bunun icin benim bi gss yardım alabilirmiyim acaba yardımınız icin teşekkürler
  çalışmadığınız sürece babanızın üzerinden devam edeceksiniz

 43. Babam Bağkur’a kayıtlı ancak prim borcu var ve primleri ödemiyoruz. Annemin ise Ssk’ya giriş-çıkışı var yani 3,5 yıl sigortası ödendi fakat sonra işten çıktı. Bu durumda babamın ve annemin Gss kapsamında ne yapmaları gerekiyor? Babam Bağkur’u durdurup Gss’ye geçebilir mi? Şimdiden teşekkürler
  anneiz ve siz test yaptırabilirsiniz.babanız ise zorunlu bağkurdan ayrılmak için yapılması gerekenleri yapacak örneğin vergi klaydı varsa vergiden çıkacak birde kız çocukları için http://www.calismadunyasi.com/kiz-cocuklarinin-gss-durumu

 44. ben evliyim ve bir çocuğum var 2011 yılında gss ye 32-33-34 tl arası her ay para yatırıyordum… Şimdi bu miktar 69 tl ye felan çıktı ayrıca ziraat bankası ne zaman gitsem sistem yok diyorlar

  1. bir günlük gecikme yansıması olur mu ?

  2. bankalar bu sistemi henüz kavramış değiller gördüğüm kadarıyla sıkıntı çıkar mı ?

 45. ssk ‘lı olarak 1650 günüm var. 6 ay kadar işsiz kaldım. 1 haftadır ssk lı olarak yeni işe giriş yaptım.
  evliyim 1 çocuğum var. GSS’ye başvurmalımıyım. kendimin,eş ve çocuğumun sağlık hizmetlerinden faydalabilmesi için belli bir sürenin mi geçmesi gerekiyor.
  yardımlarınız için teşekkür ederim.
  işe girdiniz ise gerek yok

 46. merhaba; benim üzerime 2 tane şirket vardı ama gayri faal.hiçbir gelirim yok.sosyal güvencemde yopk. ailemle yaşıyorum.bunun ile ilgili prim ödermiyim.

 47. ya kardesim ben bu isten hic bisey anlamadim gittik formu verdik bitti dediler ama bi söylenti var sanırım form sonucu icin formu verdikten bi hafta sonra mi ne postaneye gitmek gerekiyormus sonuc icin bu konuda bi aydinlatirsaniz sevinirim
  prim ödeme ay sonuna kadar

 48. Merhaba,Ben Üniversite öğrencisiyim,1988 doğumluyum velayeti bende olan 2008 doğumlu bir kızım var (babasının sigortası olmadığı için 18 yaşaltından faydalanıyordu)..başbakanlık bursu ve kızımın nafakasından başka gelirimiz ve adımıza kayıtlı herhangi bir gayrimenkul-taşınmaz da yok..710 tl elimize para geçiyor aylık..acaba herhangi bir prime tabi tutulacakmıyız?

 49. merhaba ben 24 ysindaym 7ay trafk kazasi gecrdm amelyat oldum ama basarisz gecti tekrar olucam gss basvurdum bir ay icinde cvp geleck dediler ama hala gelen gden yok kirada oturuyorum annemle yasyorum tek gelir annemin emekli maasi baska bsey yok maas 980 tl ama kredi cktk suan 700 tl nekadar oderim prim ve nezaman odeyecem vede trafik kazasi oldugu icin prim odynce hemen yararlanacammi sgortadan yrdmci olun lutfn

 50. 25 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim, çalışmıyorum, babam sigortalı işte çalışıyor . Başvuru yapmam gerekli mi.
  25 yaşını doldurduktan sonra yapmalısınız

 51. yeşilkartlıyım adımda araba kayıtlı herhangi bir gelirim yok prim ödermiyim.?

 52. 24 yaşindayım yeşilkartlıyım adımda 30 dönüm arazi kayıtlı belli bir gelirim yok prim ödeme gibi bir durumum olabilirmi cevaplarınız için şimdiden tşkler.

 53. aile doslarımıza kullandırdımız kıredi kartı harcamalarını günü geldinde bize ödüyolar aldıkları eşyanın faturalarıda kendi isimlerinde zaten bunun bize etkisi olucakmı bizim harcama olmadı halde

 54. 20 ARALIK 201’da işten ayrıldım, işsizlik almıyorum,geriye dönük 90 günden fazla prim ödemem var ve işten ayrıldıktan 100 gün sonra daha sağlıktan yararlanabileceğimi biliyorum ancak yeni düzenlenemeye göre gelir testine başvurmam gerekir mi, başvurmadığımda prim borcu ödemek zorunda olacak mıyım, şubat sonuna kadar başvuru hakkım var mı? Yaşım 24, örgün öğretim öğrencisi bayanım. Teşekkürler.

 55. evde 5 kişiyiz birlikte yaşiyoruz fakat annem babam ve bir kız kardesım babam üzerinde sigortalıdır ben ve diger kardesım 25 yaşı geçmişiz bekariz suan çalişmamaktayiz basvuru formunda ben ayrı bir form kardesım ayrı bir form doldurulmasi gerekiyormu yoksa tek basvuru formla mı olunuyor basvuru forumunda aile reisi babam olarakmı yazdiracam bi türlü anlıyamadım yardım edin lütfen cabuk cevap gelmesini istiyorum saygılarımla

 56. eşim serbest meslekte çalışıyo aylık geliri yaklaşık 850 tl hiç bi gelirimiz yok kredi kartlarımız var bankalar süreki limit yukseltiyo o limitleri kullanmıyoruz kullanmadımız halde o yuksek limitlerim bize zararı olurmu
  limit yüksek olmasının bir önemi yok

 57. ikibuçuk ay önce işten çıkarıldım.eylül 2012 ‘ye kadar işsizlik sigortasından maaş alacağım.Eşim ev hanımı gss’ye başvuru yapacakmıyım
  işsizlik maaşı bitinceye kadar başvuru yapmayacaksınız

 58. aralık ayı sonunda işden ayrıldım şuan işsizim aynı zamanda aof öğrenciyim
  ne yapmam lazim gss primi ödeycekmiyim 82liyim
  25 yaşı geçmişsiniz başvuru yapın gelir ve harcama yoksa ödeme yapmayacaksınız

 59. 2 haftadır sabah 4 de gidiyorum önümde 150-200 kişi oluyor ve öglen 11-12 ye kadar işlem sürüyor ve hala bana sıra gelmiyor…. şunları bi düzenleseler 3 gün sonra bitçek ve biz zor duruma düşçez… haftalık 200 tl alann biriyim ve sigortam 10 günlük ödeniyor annem,kızkardeşim ile beraber yaşıyorum, annem ile kızkardeşiminde bundan yararlanması zorunlumu kız kardeşim 03.01.1994 doğumlu bir cevap yazarsanız memnun olurum bıktım artık uğraşmaktan.

 60. ben 28 yaşındayım çalışmıyorum ailemden ayrı yaşıyorum babamın emeklı sandıgından yararlanıyordum ne yapmam gerek

 61. gss li oldum şubat başında pirim yatırmam söylendi prim yatıracağım banka hesabı varmı

 62. ben yeşil kartlıyım 21.02.2012 de doluyor üzerime araba kayıtlı ne yapmalıyım.
  21.02.2012 tarihine kadar süren var. sonra tekrar başvuru yapacaksın

 63. 47 yaşındayım,eşimde bende çalışmıyorum,sigorta günlerim doldu,1 yıl sonra emekli olmak için bekliyorum,gss için başvurdum ,ödeme yapacakmıyım
  geliriniz yoksa harcamalarınıza ve mal varlığınıza göre değerlendirilecek.

 64. eskiden sigortalı işte çalışıyordum şuan çalışmıyorum .evliyim ve ailemle beraber kalıyom ( anne-baba) . ne yapmam lazım ?
  gss için başvuru yapman gerekir

 65. Ben Emekli Sandığı Emeklisiyim:
  1- 18 yaşını geçen lisede okuyan oğlum için bu ay öğrenci belgesi alarak SGK dan müracaat edep 18 yaşını geçen öğrenci olarak kaydını yaptırdım. Ancak bu çocuğum ayrıca Genel sağlık sigortası gelir testi için ilgili kuruma 31.01.2012 tarihine kadar müracaat etmesi gerekiyor mu?
  2- 23 Yaşındaki oğlum Askerlik görevini yapıyor. Bu oğlum için gelir testi için ilgili kuruma 31.01.2012 tarihine kadar müracaat etmesi veya benim etmem gerekiyor mu?
  Bu hususta bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  lisede okuyan öğrenci 20 yaşına kadar askerlik görevini ifa eden de askerlik süresince tabi değil

 66. bağkur luyum ama prim borcum var.eşim ev hanımı .geçen sene böyle bi söylenti vardı sgk ya gittim borcun bunla alakası yok dediler eşimi benim üstüme kaydettiler. şimdi ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  eğer bağkurluluğunuz devam ediyorsa borcunuzda artarak devam edecek. eşinizde sizden yararlandığından sizin herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek yok

 67. ben iki sene önce işten çıkarıldım…geliirm yok ailemden gelen 3 kuruşla geçiniyorum..eşim çalışıyor bu durumda ne yapmalıyım gss başvuracakmıyım..
  eşinizin sigortasından yararlanacaksınız. test yaptırmayacaksınız

 68. SSK dan emekli oğlunun sigortasından yararlanan 65 yaşüstü bir kişinin gelir testi yaptırması gerekli mi
  gerekli değil

 69. babam bağkur a kayıtlıydı ama durdurdu.Prim falan hiç ödenmedi.Şu anda sağlıktan falan yararlanamıyor. GSS başvurması gerekiyor mu .zorunlu bağkur varsa prim ödemesi olmasa dahi başvuru yapmayacaksınız. bağkurluluk bitti ise başvuracaksınız

 70. uzun zamandır sabit ikametim yok ,haliyle muhtarda kaydım yok.şu sıralar geçici olarak bir arkadaşımın dükkanında kalıyorum.sağlık sigortası müracaat formunda istenilen belgeler arasında ikametgah belgesi deniliyor.kayıt olmak için muhtara danıştığımda, nufus müdürlüğüne müracaat etmemi ancak dükkana ikamet verilmediğini söyledi bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 71. Ben emekli memurum. Annem benim bakmakla yükümlü olduğum kişi olarak sağlık hizmeti alıyor. Annemin sadece 400 tl kira geliri var başka geliri yok. Annem başvuru yapacak mı?

 72. 3 ay önce işten çıkarıldım. 8 senedir SSK ya bağlı çalışıyorum. Eşim ev hanımı, çalışmıyor. Bu durumda SGK ya başvuru yapacakmıyım?
  eğer siz sigortalı değilseniz başvuru yapacaksınız

 73. 26 yaşındayım öğrenciyim, ailemle yaşamıyorum üstelik ikametgahımda okuduğum şehirde. 500tl burs alıyorum ailemden para almıyorum. annem babam boşandı. gelir tespitine ailemin gelirleri katılacak mı? babama göre mi anneme göre mi gelir tespiti yapılacak. zaten 270 tl kira ödüyorum gelirim 500tl diye ben 30 tl ödemek zorundamıyım?

 74. Eşim kısa dönem asker. Gelir tesbiti için kaymakamlığa başvurduğumda “size gelir tespitine gerek yok, askerlik şubesine gidip asker eşi için karne çıkartacaksınız” dediler. Ben de onunla ilgili işlemleri yapmaya başladım. Fakat sormak istediğim eşim askerden dönene kadar bu haktan faydalanacağıma göre, sigorta bunun takibini yapacak mı? yani benim asker eşi karnem olduğumu bilecekler mi? Ceza ödemek endişem var bu nedenle, sistemde asker eşi karnem olduğu görünüyor mu? gelir tespiti yapmamışsınız diye yüksek prim isterler mi?

 75. 1991 den 2001 e kadar anadolu hayat bireysel emekliliğe prim ödeyerek emekli oldum hersene sonunda yüzde 99 kar payı ortaklı ama sağlık sigortası olmayan bi sigortadır üç ayda bir 510 lira almaktayım kapitale para eklenmektedir her sene sonu ,bu sene sonu 29.950 lira olacak aylık getirisi 510 liranın tam 170 liradır ,,279 liranın altındadır yeşil kart almamış idim bütün formları kaymakamlıktan alarak doldurdum önümüzdeki perşembe durumum belli olacak sgk göztepe şubeşine uğradım kaymakamlıktan bize yazıyı getirin dedi ,,evet bana yeşil kart verilecek anladığım kadarıyle annemin evinde kalıyorum annem 2006 da vefat etti 3 kardeşe kaldı ev diğer kardeşlerimin evleri var,,tabuyu üzerimize geçirmedik ,,,annemin üzerinde gözükmekte,,bütün bu bilgileri kaymakamlıkta verilen formlara yazdım yalnız tahminimce ilerde gelir testi gene yaptırma durumu olacak çünki anadolu hayat emeklilikte kapitalim az da olsa artmakta ve 3 ayda ödenen pirim değişmekte şu an 510 lira üç ayda gelirim var bunun dışında bi gelir yok sağlık sigortam hiç olmadı,,2012 deki oranlar belli olacak anadolu hayatta şubat ayı sonu tahminimce gene 500 liranın üstünde para alırım 3 ayda bir yalnız ,,,

 76. merhaba,ben şu an çalışmıyorum.Yaşım 35.Eşim çalışıyor ve 4c’li sözleşmeli memur.eşimin maaşından başka herhangi bir gelirimiz yok.babam vefat ettiğinde boş bir dükkan kaldı varisçiler olarak benim iki kardeşimin ve annemin adı geçiyor.oradan herhangi bir gelirim yok.şu an kirada oturuyorum.birde 3 yaşında oğlum var.benimde prim ödemem gerekiyormu?Ne kadar ödemem gerekiyor?Teşekkürler.
  eşinizin üzerinden yararlanacaksınız . sizin prim ödemenize gerek yok

 77. ben su an calismiyorum yani issizim. sigorta prim odeme gunum 5000 is gunu uzerinde ve uzerime kayitli herhangi bir mal mulk yok. fakat esim calisiyor ve sgk’li. buna ragmen sgk’ya basvurmam gerekiyor mu?
  eşinizin üzerinden devam edeceksiniz.zaten sağlık güvenceniz var.

 78. 29 yaşındayım 2 yıl ücretli öğretmenlik yaptım fakat haziran 2011 den beri çalışmıyorum.Babam emekli ve benim 2008 nisan ayından itibaren sigorta başlangıcın var.Gss primi ödemek zorunda mıyım?

 79. babamın üzerine iki ev var bu sıkıntı olur mu?
  Bunun için net bir bilgi yok ama harcama ve mal sahipliği önem arzedecek

 80. merhaba,ben emekliyim ve serbest çalışmaya devam ediyorum , kızım üniversite 1 e gidiyor 20 yaşında , benim veya kızmın gss olarak prim ödemesi hakkında bilgi verirseniz memnun olurum..
  kızım % 50 burslu okuyor… emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ödeme yapmayacak

 81. 87 yaşında ağır özürlüyüm ve küçük kızım evde bakım hizmeti veriyor. diğer kızım emekli ve başka şehirde ve onun üzerinden sağlık hizmeti alıyorum.yeniden gelir tespiti yaptırmak zorundamıyım.
  sosyal güvencesi olanlar gelir testi yaptırmayacak.siz zaten gss ye tabisiniz. ama teyit için verilen adrese gidip sorun.

 82. ben yeşil kartlıyım ve vizesi 01.03.2012 tarhinde bitiyor.Ayrıca ben özürlüyüm. ne yapacam bilgi verirseniz sevinirim.
  vizesi bitinceye kadar devam edeceksiniz.

 83. Oğlum 25 yaşını geçti ve yurtdışında lisansüstü eğitimi alıyor. GSS ile ilgili olarak yapmamız gereken işlemler nelerdir?
  Bununla ilgili olarak herkesin sürekli bir ikameti birde geçici ikameti Oluyor. Sürekli ikametgahı Türkiye geçicini ise yurt dışı gösterirsiniz. Gelir testine tabi olacak. Geliri olmadığından gss ödemeyecek

 84. Merhaba ben 2 ay sonra 25 yaşını dolduracağım. Üniv. mezunuyum şuan işsizim şimdiye kadar hiç çalışmadım yaklaşık 1 senedir sigortam yoktu. Babam emekli ailemle yaşıyorum. Gss için benden prim yatırmam istenebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.
  gelir testi yaptıracaksın fakat gss primi ödemezsin

 85. ben herhangi sabit bir geliri olmayan ve SGK kaydı bulunmayan bir balıkçıyım. balık tutup, bazen satarak geçimimi sağlıyorum. düzenli ve kayıt altına alınabilecek herhangi bir gelirim yoktur. bu durumda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmem gerekiyor mu? vakıf benim gelir düzeyimi nasıl saptayacak? benim GSS primi ödemem gerekecek mi?
  başvuru yapacaksın. gelirin yoksa ve üzerine birden fazla ev araba arazi kayıtlı değilse gss ödemeyeceksin ve sağlık yardımlarından yararlanacaksın

 86. 26 yaşında Üniversite mezunu kızım.Hiç bir yerde çalışmıyorum. Babam emekli sandığı emeklisi ve iş yeri çalıştırıyor.Gelir testi yaptırmalımıyım . GSS primi ödemelimiyim ?

 87. selamlar…30 yaşındayım….daha önceden 45 gün ödenmiş sigortam var….bunu isteğe bağlı yapabilirmiyiz….

 88. Merhaba, ben 31 Mart 2012 tarihi itibarı ile işten ayrılacağım. Sigorta prim ödeme gününü doldurdum. Emekli olmak için yaşımın dolmasını bekliyorum. Bende işten ayrıldıktan sonra GSS ödiyecekmiyim.
  çalışmayacağınıza göre teste tabi tutulacaksınız ama gss ödemeyeceksiniz. Çok malının mülkünüz varsa gss primi istenebilir

 89. şu an 28 yaşındayım bir süre çalıştım şu an çalışmıyorum. bu gün sgk ya gidip tekrar babamın üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğime dair başvuru yaptım.benim bu GSS primiyle ilgili bir durumum var mı.varsa ne yapmalı nereye başvurmalıyım.şimdiden sağolun.
  başka bir şey yaptırmanıza gerek yoktur.

 90. merhaba ben eşimden ayrıldım babamdan dolayı sigortalıyım ve kendime ait evimizde 18 yaşında oğlumla yaşıyoruz o şu an sıtaj görüyor ve hiç bir sağlık sigortası yok şimdi oğlum pirim ödemek zorunda bırakılır mı.
  hayır

 91. merhaba yaşım 28 univ. mezunuyum işsizim şuan annemle kalıyorum yurtdışından emekli kendisi . bana ait bir ev var .sağlık güvencem de yok. durumum sizce ne olur?
  siz gelir testi yaptıracaksınız.Gss ödemeyeceksiniz. ve sağlık yardımlarından yararlanacaksınız.

 92. merhaba ben 22 yaşındayım ve bekarım annemle birlikte aynı evde kalıyorum . Annem emekli bende özel bi şirkette çalışıyorum sağlık güvencem var . bizim genel sağlık sigortasıyla bi alakamız olacakmı . cevap yazarsanız çok memnun olurum şmdiden teşekkürler.
  sizin zaten sağlık güvenceniz var . Sizin ile ilgili bir durum yok

 93. oğlum 20.02 1986 doğumlu.şu anda üniversitede okuyor . ama aynı ikametde oturmuyoruz arkadaslarıyla birlikte oturuyor ve kendi başının çaresine bakıyor. çok azda ben harçlık veriyorum..
  bu durumda oğlumdan sorumlu tutuluyormuyum?
  oğlum işsiz ve asgari ücretin 1/3 den daha az kazanıyor sayılmazmı

  oğlunuz ayrı başvuracak geliri ve üzerine ev araba gibi mallar yoksa prim ödemeyecek

 94. ben yeşil kartlıyım şimdi istediğim yerde gidip tedavi olabilirmiyim hastaneye gittiğimde neyle karşılaşırım bu ara gss ye gidip bizmi geçittirecez yoksa herkes otomatik geçiyormu lütfen cevap yazarmısınız
  sgk ya başvuracaksınız ayrıca gelir tespiti yaptıracaksınız.sonrada istediğiniz yerde muayene olacaksınız.

 95. 18 yaşınşı dolduranların işlmiş oldukları bir suçtan aile kanunen sorumlu tutulamıyor fakat prim ödemeye sorumlu tutuyor.bu yasalar aykırı değil mi?Ozman ticaret kanunlarındada değşiklk yapsınlar aile fertlerinden birinin borcu diğer fertlerden alınabilsin.Üniversite mezunu cocuğum iş bulamıyor harçlarını geriye ben ödiyorum yetmedi devlet bir de benden prim borcu istiyor.Bunun adı ben devletim istediğimi yaparımdan başka bir şey değildir.

 96. Aşağıdaki konuda bilgi verebilirseniz memnun olacağım.

  Kızım 28 Mayıs 2011 yılında 18’na girdi, liseyi de bitirdi. Kendim Emekli sandğından emekliyim.
  Bu ana kadar devletin verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanıyordu. Ancak 23 Haziran’da sağlık hizmeti almaya gittiğinde siz sağlık sigortası kapsamından çıkarıldınız diye bildirimde bulundular.
  Bunun nasıl olduğunu bana izah edebilirmisiniz? Ya da ne yapmamız gerekiyor?
  Oğlum 20 Ağustos 1988 doğumlu ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Şu anda işsiz ve Üniversitede öğrenci.
  Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir