Kız çocuklarının GSS durumu

En çok sorulan soru evlenmiş boşanmış (dul )  eşi vefat etmiş ve eşinden sosyal güvencesi olmayan   yahut bekar , ayrıca yaşı 18 20 veya 25 yaşın üzerinde olan kız çocuklarının Genel sağlık sigortası durumu anne veya babanın sağlık güvencesinden yararlanıp yararlanmayacağı test yaptırıp yaptıramayacağı durumudur.

Konunun özü şudur. 5510 sayılı kanun 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girdi.Denildiki bu tarihten sonra kız çocukları 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurduktan sonra anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamayacak  (18 yaşına kadar tüm çocuklar GSS li sayılıyor). Eski kanunda kızlar evleninceye kadar yada işe girinceye kadar   babanın ve annenin üzerinden yaş şartı aranmaksızın sağlık yardımı alabiliyorlardı .Bunlar  bir anda sağlık yardımı alamamya başladı . Sonra 6111 sayılı Kanunla denildiki 01.10.2008 tarihine kadar 18 yaşını doldurmuş ve daha üstü yaşlarda bulunan kızlara kazanılmış hak olduğundan  bu hakkı geri verelim ama 18 yaşını doldurmamış olanlar 01.10.2008 den sonra dolduracak olanlar yeni kanuna tabi olsun artık yukarda belirtilen eğitim yaş şartları hariç  yararlanamasın.

Şimdi 01.10.2008 tarihine kadar 18 yaşını doldurmuş olanlar eğer anne ve babanın sosyal güvencesi varsa bunlar  üzerinden GSS li olacak ve test yaptırmayacak

Eğer anlamadıysanız doğum tarihinize bakın 30.09.1990 tarihinden önce doğmuş iseniz dul kalsanız yada evlenmemiş iseniz anne ve babanın sosyal güvencesi varsa bunların üzerinden gss li olacaksanız test yaptırmayacaksınız anneniz veya babanız bakmakla yükümlü olacak .Durumu sgk ya bildireceksiniz sağlık aktivasyon yaptıracaksınız.30.09.1990 ve sonrası doğmuş iseniz artık bu hakdan yararlanamayacaksınız

Bu nerde yazıyor mevzuatı ne derseniz ; 5510 geçici madde 12 de  Ek cümle: 13/2/2011-6111/49 md.) Kız çocuklarının durum değişikliklerinin ortadan kalkması halinde, bu kişiler tekrar ilgili kanunlarına göre bakmakla yükümlü olunan kişi sayılır.

 

13 thoughts on “Kız çocuklarının GSS durumu

 1. Kızım 21.09.1997 doğumlu. Yani 18 yaşında. Kızımın sağlık sigortası benim üzerimden devam mı edecek yoksa gelir testi yaptırarak prim ödemeli miyim?
  30.09.1990 dan sonra doğduğu için gelir testi yaptırmalı

 2. 42 yasındayım yaştan dolayı emekli olamıyorum,işten çıkma durumum var,eşimden ayrıldım,nafaka alamıyoruz,15 ve 18 yaşında iki kızım var.18 yaşındaki üniversiteye gidiyor,işten çıkma durumumda 18 yaşını dolduran kızım ve benim sağlık primini ödeme durumumuz nedir.
  Babanızdan veya annenizden maaş bağlanmaz ise gelir testi yaptıracaksınız. Maddi durumunuza göre hiç prim ödemeyebilirsiniz

 3. merhaba. benim annem babam ayrı 18 yaşındayım babamın sigortasından yararlanıyordum fakat işten çıktı sigortası yok dolayısıyla benim de yok şu an ve bana gelir tespiti yaptırmam gerektiği söylendi , yaptırdım , hem ödeme çıktı hem de borç. ben üniversite öğrencisiyim devlet yurdunda kalıyorum ödeyecek durumum yok yani ne yapmam gerekiyor bana yol gösterir misiniz ? teşekkür ederim. Üniversite öğrencileri 25 yaşına kadar prim ödemiyor. Öğrenci belgenizi SGK ya ibraz ediniz.

 4. merhabalar,
  28.07.1988 doğumluyum. Çalıştığım işten 23.06.2013 tarihinde çıktım. 07.08.2013 tarihinde eczaneye gittiğimde sigortalı olmadığım söylendi. İşten çıkmış olmamdan dolayı olabileceğini düşünerek vefat etmiş babamın ssk sından yararlanmak istediğimi belirttim. Ancak bunun da geçerli olmadığını söylediler.
  30.09.1990 öncesi doğum tarihi olduğuna göre bekar veya dul iseniz sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüklerinde aktivasyon yaptırarak sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ayrıca maaşda alabilirsiniz.(Babanızdan yetim maaşı alma hakkını kazandınız ise )

 5. ben 43 yaşındayım boşandım iki kızım var 11 ve 8 yaşında velayetleri bende babalarının sigortası yok ben sigartalı çalışıyordum işten ayrıldım babamın sigaortasından aylık alıyorum benım çocuklar için gelir tesbiti yaptırmam lazımmı? çocuklarım sağlık yardımı alabılırmi
  çocuklar için gerek yok

 6. 1986 doğumlu kız kardeşimin daha önceden SSK sı vardı. Şu an çalışmıyor ve bekar. Babamın Bağkur’u dolayısıyla sağlık sigortasından yararlanabilir mi?
  evet 30.09.1990 öncesi doğumlu olduğu için yararlanabilir

 7. merhaba.benim bir sorum olacak.ben 20 yaşındayım 1992doğumluyum. ve üniversite öğrencisiyim.şu an babamın üzrine sigortalıyım.2gün önce sigortalı olarak işe başladım.bu yüzden babamın sigortası üzerinden düştüm.işten ayrıldığım zaman yine babamın üzerine geçebilecek miyim?
  üniversitede okuduğunuz sürece evet

 8. ben 30 yasında dul bir bayanım çalışmıyorum babam emekli sandığından emekli babamın sağlık sigortasından yararlanıyorum gelir saglık sigoartası yaptırmak zorundamıyım yada gelir testi yardımcı olursanız sevinirim

 9. Babam ben ben dogdugumda vefat etmiş.
  Annem 10 yaşımdayken
  İkisininde sosyal güvencesi yok. Ben bekarım gss yaptırmam gerekiyormu.

  Bir de bu durumda olanlar için devletin verdigi bir maaş var mı ?

 10. 27/09/1991 dogumluyum açık ögretimden okuyorum çalışmıyorum gelir tespiti yapmak zorunda mıyım ?
  hayır

 11. benim babam emekli 20 yaşındayım kızım
  genel sağlık sigortasına kayıt olmam gerekiyormu
  okumuyorum
  çalışmıyorum

  evet

 12. babam emekli yaşım 19 okumuyorum gelir tespiti yaptırmamıza gerek var mı?
  evet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir