Çeyiz parası nasıl alınır miktarı nedir

Çeyiz parası evlilik yardımı evlenme parası olarak da anılır. Çeyiz parası 2018 de ne kadar olacak. Burada tarihin önemi yoktur. Sorgulama yapacağınız ayda  yetim maaşınızın ne kadar olduğudur.

Yeni torba yasaya göre herkes bankada çeyiz hesabı açabilecek . 27 yaşından önce evlenme şartıyla açılan hesabın %20 si ödenecek . Bu rakam 5.000 Tl yi geçemeyecek . Hesap yaparsak 25.000 TL para biriktiren 5.000 Tl yi alacak . banka ayrıca yatırdığınız paranın faizini de verecek .  Verilecek tutar her yıl yeniden değerleme oranın da artırılacak . Bakanlar kurulu miktarı 3 katına kadar artırabilecek .

Ayrıca anne veya babadan maaş alanlar aşağıdaki çeyiz yardımını alabilecekler.

Bağkurdan yetim maaşı alan kız çocukları ssk dan yetim maaşı alan kız çocukları emekli sandığından yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz yardımından yararlanır.

Çeyiz parasının şartı  evlenme tarihinizde yetim maaşı  alıyor olmanızdır.Yani yetim aylığınız kesilmemiş olmalıdır.Hakedipde yetim maaşı almayanlarda başvurabilir.  Sadece kız çocukları  yararlanır.Ne kadar çeyiz yardımı alacaksınız.SSK ve Bağkur için aldığınız yetim maaşının 24 katı .Emekli sandığı için ise 12 katı .Çeyiz parası sorgulama yapamazsınız .nereye başvuracaksınız .Eğer ssk ve  bağkurdan (4-a-veya 4-b)  yetim maaşı alıyorsanız  bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne yada sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne eğer emekli sandığından yetim aylığı alıyorsanız Kamu görevlileri emeklilik İşlemleri  Daire Başkanlığına müracatınızı yapmanız gerekir.Adresi Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara dır Çeyiz parasında  Zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır.

Çeyiz parası ile ilgili mevzuat aşağıdaki gibidir.

5510 sayılı kanunun 37.maddesi nde (Değişik fıkra: 17/04/2008-5754 S.K./23.mad)

‘’Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir.’’ Denilmektedir.

SGk tarafından çıkarılan  2008/96 sayılı genelgede evlenme yardımı ile ilgili aşağıdaki hükümler yer almaktadır.

Evlenme Ödeneği Verilmesi

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesi gereğince evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta oldukları gelir ve aylıklarının iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenecektir.Evlenme ödeneği verilen kız çocukların gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulacak, gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilecektir. Diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, gelir ve aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilecektir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin gelir ve aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, bu süre içinde tekrar gelir ve aylık bağlanmayacak, bu gibi durumlarda kız çocuklarına bağlanacak ölüm gelir ve aylıklarının başlangıcı, iki yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden aybaşı olacaktır. Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kurumun ilgili ünitesine başvurması şarttır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.Bağ-kur sigortalılarından ölüm tarihi Kanunun yürürlük tarihinden önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanunun 37 nci maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.

Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar (geçici iş göremezlik ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri ile ölüm toptan ödemeleri), hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşmektedir. Burada hak düşürücü süre işlediğinden, söz konusu haklar beş yıl içinde istenilmezse, bir daha ödenmeyecektir.

Çeyiz parası olan sgk devlet yardımı halk arasında nikah parası olarak da adlandırılır.

112 thoughts on “Çeyiz parası nasıl alınır miktarı nedir

 1. Merhaba çeyiz parası ile ilgili müracatta bulundun öyle bir hakkım var fakat nerdeyse 3 ay dolacak alo 170 üzerinden bilgi alamıyorum suriyeli olsak daha çok değer görücez sanırım bu ne biçim sistem söyleyin madem 1 yıl sonra yatacak diyin böyle gereksiz yere bekletiyorsunuz

 2. 03 11.2015 tarihinde ceyiz parası için başvuru yaptım acaba ne zaman sonuçlanır. Bilgi verirseniz sevinirim

 3. Sevgili dostlarım çeyiz parası için nereye başvuruyoruz ve yaş sınırı nedir tam anlayamadım ben. Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 4. eylülde evlendim hemen müracat ettim fakat hala çeyiz param gelmedi 170 i arıyorum sgk ya gıdıyorum bir bilgiye ulaşamıyorum neden ödenmiyor olabilir bilgisi olan var mı ?

 5. başvuru yaparken dosyanızı iadeli tahaütlü gönderin bir ay içinde cevabı gelmek zorunda

 6. kimse burda adam akıllı net bir cevap veremiyor.çünkü bizim devlet adamlarımız oturdukları koltuklarının hakkını çok güzel veriyorlar.insanlarımızın başvurularına ya cevap gelmiyor yada haksızlıklar yapılıyor.başka ülkeler ilerlesin bizim devlet hep yerinde saysın.bir evrak olayına bile aylar sürüyor cevap gelmesi.

 7. bende babmdan yetım aylıgı alıordum 2hafta oldu evlendım sımdı muracat edecegım ceyız yardımı alabılmek ıcın babmdan maaas alan annnem ve ablamın maası kesılecek mı bu yardımı alırsam.
  Hayır kesilmez.

 8. merhaba babam vefat edeli 2 yıl oldu . sgk lı çalıştıgım için bana maaş bağlanmadı anneme ve kardeşime bağlandı bu durumda ben çeyiz parası alabilecekmiyim.
  İşden ayrıl maaşa başvur. Daha sonra evlenirken alabilirsin

 9. çeyiz parası bankamatik aracılığıyla ödenmiyor haberiniz olsun size bilgi bile verimiyor tc kimliğinizle en yakınınızdaki ziraat bankasından sorgulayın belkide yatmıştır.

 10. temmuz 2012 de evlendim.temmuz 2012 de dilekçe verdim.suan 25 ocak 2013.hala yatırılmadı ceyiz param..

 11. ben yetim aylığı için 21 ocakta başvuruda bulundum parayı nekadar sürede öderler acaba alanların ya da bilenlerin bilgilendirmesini rica ederim teş.ler şimdiden..

 12. evlenme parasını almak için bulunduğumuz sgm yemi baş vuralım el cevap acil selamlar
  evet

 13. slm arkadaslar ben daha yeni evliyim 4 kasımda evlendım 2012 acaba çeyiz yardımı kaç günde belli olur nasıl yatırırlar

 14. Çalışmadığım dönemlerde babamdan dolayı yetim maaşı aldım. Annemide kaybettiğimden tek çocuk olarak maaş bana bağlandı. Şimdi SSK lı olarak özel sektörde çalışmaktayım.Yakın bi tarihde evleneceğim. Çalışıyor olsamda çeyiz parası alabiliyormuyum.

 15. merhaba.ben iki yılımı doldurdum.çeyiz parasını alalalı 2 yıl’ı 4 ay geçti.( evleneli )eskide aldığım maaşımın kardeşlerime eşit şekilde dağıtılması için ne yapmalıyım.ankaraya dilekçe deniyor.dilekçe örneğine nasıl ulaşabilirim.ve ne gibi evrakları dilekçeye eklemeliyim.malül maaşım.şimdiden teşekür ederim.

 16. benım babam 3 yıl once vefat ettı.babamdan 260 lıra maas alıyorum..5 nısanda ewlendım, evraklarımı ankaraya gonderdım ama daha bı cevap gelmedı..bılgılendırme kagıdını eve mı gonderıyolar acaba..ne kadar zamanda cvap alabılırız..bılgılendırırsenız sevınırım..şimdiden tşkler.
  En çok sorulan soru bu. Maalesef bu konuda süre veremeyiz.Standardı yok.

 17. yanı boyle bır site acıldıysa neden cevaplandırılmıyorkı anlayamadım.
  Buket hanım bu site bilgilendirme amaçlıdır ve resmi kurumlarla ilgisi yoktur.yüzlerce soru geliyor.Sorulara cevap verme gibi bir durumumuz yok.biz yinede arada bir kaçına cevap veriyoruz. Soru sor cevabı öğren gibi bir şey görüyormusunuz. Sadece yorum kısmı var

 18. merhabalar ben 2001 ocak 15,tarıhınde ssklı olarak ıse basladım .daha oncesınde babamdan vefatı nedenıyle bagkurdan maas alıyordum ssklı olunca kesıldı .ablam alıyor su anda babamın maasını ancak ben bu ay evlenıyorum .evlılık parası alabılırmıyım .. saygılar.

 19. allahını seven bi cevap yazsın ben 2010 da eşim vefat edince emekli oldum kızım var çeyiz parasını istedik gelmedi hiç. ama çeyiz parası adıyla şimdi maaşımdan kesinti yapılıyo ama ben veya kızım almadık eger aldıysak zehir zıkkım olsun.bi yardımcı olursanız sevınırım bu haksızlık ortadan kalksın.bu yazıyıda sıze allahını seven bırı yazdı
  sevim hanım bu durumu internet sitelerine yazmayın. Resmi başvuru yapın. Öncelikle bulunduğunuz ilde ki SGK ya resmi dilekçe yazın.Bulunduğunuz ilçede sgm varsa oraya yazın . Olmadı bilgi isteme hakkını kullanınız.
  burada gerçek kişi formunu doldurarak cevap isteyiniz http://app2.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruDevamForm.do

 20. bende 1 aylık evlıyım 1 ay önce de ceyız parası ıcın muracaat ettım ve bana hıc bı sekılde gerı dönulmedı sızce ne yapmalıyım ? her hangı bı kagıt yada bılgı nasıl gelıyor ne kadar surede bana bılgı gelır sgk bilgi isteme bölümünden bilgi isteyin.

 21. bende basvurucam ama kaç günde sonuçlanıyo,kaç günde ödeniyor bilmiorum.sizin kaç günde sonuçlandı.maaşı aldığınız hesaba yatıyor zannediyordum bn.

 22. sigortalı bir işe başladığınızda yetim aylığınızın kesilmesi gerekir, hatta sizin sigortalı olarak çalışmaya başladığınızı hemen bildirmeniz gerekirdi. Sigortalı olduktan sonra aldığınız yetim aylıkları devlete bunu bildirmediğiniz için sizden geri alınacaktır.

 23. merhaba,
  sgk lı olarak çalışanlarda evlenme ödeneğini almaya hak kazanıyor mu?

 24. aynı durum benimde basıma geldi sgk ya gidiyorum ödendi diyorlar postaneye gidiyorum böyle bi para yok diyorlar nasıl bir hizmet anlayısı var anlamadım gitti

 25. normalde bir ay veya en fazla 45 gun içerisinde sana para gelmesi lazım gelmediyse sgk birdaha muracat et belki ilk muracadın ankaraya ulaşmamıştır maaşın kesildiyse o parayı sana vermek zorundalar sgk çozum bulması lazım emekli sandıgı yani olmasa savcılıga dilekçe vermen lazım olamazsa05415295194 yardımcı olurum

 26. bağkur emeklisi olan babam 2010 haziran ayında vefat etti.2011 eylül ayında evlendim. bu süre zarfında almam gereken yetim aylığımı bağkur çalışanları tarafından yenlış bilgilendirmem sonucu almadım. bu süre zarfındaki yetim aylığımı bağkurdan şimdi talep edebilirmiyim.saygılar

 27. kızımı evlendiriyorum ceyiz parası almak istiyorum bu hak,mı yoksa maaşımdanmı kesilecek ve nasıl baş vurabilirim?
  belli bir süre kesilir merkez müdürlüğüne başvuracaksınız.

 28. Yetim aylığı alıyorum, bir buçuk yıl önce toplam 3 yıl süreli kredi çekmiştim. 1 ay sonra da evleniyorum. maaşın 24 katı hesaplanırken krediye ödendikten sonra kalan maaşımın mı 24 katı ödenecek bana.çeyiz parası ödendikten sonra maaş kesilecek mi.. teşekkür ederim..

 29. babam öldüğü için maaş bağlandı daha sonra evlendim çeyiz yardımı talep ettim sonuçlandı çeyiz yardımını 26.02.2012 tariginde çekebilirsiniz die kağıt geldi ancak üzerinden 10 gün geçti postaneye gidiyorum böyle bi yardım gözükmemektedir parayı veremeyiz diyorlar ne yapmam gerekiyor

 30. iyi günler.babadan ssk.lı yetim aylığı almaktayım.1976 doğumlıyum.babam sagken bir evlilik yaptım.ve ayrıldım.17 yaşında bir oğlum var.şimdi evleneceğim.ceyiz yardımı almak için müracaatta bulunsam ceyiz yardımı alabilirmiyim.saygılar iyi çalışmalar.cevaplarsanız beni aydılatmış olacaksınız.

 31. dul maası alıyordum. 31 ekim 2011 tarihinde evlendim . 17 kasımda çeyiz parası için istenilen tüm evrakları Ankaraya gönderdim, fakat hala bir cevap alamadım, bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ederim.
  Maalesef bilgiyi gönderdiğiniz adresden alacaksınız.

 32. merhaba biz bu ceyiz parası için ablama başvuracagız dilekçeyi indirdim baştaki …. il müdürlüğüne olan yere bulundugumuz ili yazdım altındaki …. sosyal güvenlik merkezine olan kısma ne yazıyoruz? ablam babamdan 4/a yetim maaşı alıyodu.vede tahsis numarasını bilmiyoruz nasıl öğrenebiliriz saygılar..

 33. mrb.ben ssk lı bı ıs yerınden calısıyordum ısten cıkıs tarıhım 14.02.11 evlılık tarıhımde aynı ceyız parası alabılırmıyım suan hala ıssızım lutfen bana yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurler

 34. ben suan babamdan maaş alıyorum ama ssk lı bır ıse girmek ıstyorum maasım bu durumda kesılecek bılıyorum ama tekrar bu ısden cıksam babamın maasını alabıleckmıyım ve ssk lı ıse girsem evleneceğim zaman ceyız parasnı alabıleckmıyım sorularıma cevap verırsenız sevırım tskler…

 35. merhaba. Ben babamin halasinin uzerindeyim yani ona evlatlik verildim bilerek ve isteyerek. Buyuk halam emekli bashemsire ve sosyal guvencesi emekli sandigi. Bu halam hic evlenmemis. Ben ceyizparasi alabiliyor muyum acaba.?

 36. merhaba bende 19 yaşındayım babam ssklıydı 2 sene önce vefat etti ve devlet tarafından mlülen emekli oldu diye anneme bana ve kardeşime bağlandı maaşı. şimdi ben sigortalı işe grdim ve maaşım kesildi evlenmeyi düşünüyorum ama bu yetim maaşı kafamı çok karıştırıyor basvuruyu evlendkten sonramı yapmamız gerekiyor işten çıkınca maaş bana tekrr bağlanıcak ne yapmam lazım yardımcı olabilecek biri varmı?

 37. ben 2005 yılından beri emekli sandığından yetim maaşı almaktayım.annem de vefat etti kardeşlerde evli.nişanlıyım ve düğün ihtiyaçlarımı kendim almak zorundayım.dilekçeyi verdikten sonra ne kadar sürede bu para ödenir?ankarada yaşıorum.teşekkürler

 38. babam vefat ettiğinden dolayı yetim maaşı alıyorum bağkurdan.. evlenirsem çayiz parasına başvurursam maaşım kesilecekmi
  evet kesilecek

 39. merhaba ben 28.12.2011 de evlendim,her ayın 25’de maas alırdım.28.12.2011 de evlendım benım maası hesaplamam aralık ayınımı kapsar yada ocak ayınımı, ocakta malum azda olsa fark oluyor maasta.bagkurdan maas alıyorum bu arada.bılgı verırsenız sevınırırm.

 40. bi senelik ssk liyim bir ay önce nikah oldum ceyiz parasi alabilirmiyim.
  aileden anne veya babadan maaş alıyormuydunuz.

 41. çeyiz parasını almak için başvurduğumuzda ne zaman alabiliyoruz. kaç gün yada ayda bize geri dönüş oluyor.
  müdürlüğün durumuna bağlı maalesef

 42. sgk dan emekli iken vefat eden eşimden dul maaşı almaktayım. yine vefat etmiş bağkur emeklisi babamdan yetim maaaşı alabilirmiyim?

 43. 1 kez nıkah yapıp ayrılmıs ceyız parası almamış 2 . kez evlenecegı zaman ceyız paraı alabılırmı. Ceyız parası alırken annenın maası dusuyormu .

 44. merhaba benim nişanlımın hem annesi hemde babası vefat etti annesinden daha önceden tam maaş alıyordu, babasından su an almıyor üvey annesi alıyor müracaat ettiğimizde hem anneden hemde babadan çeyiz parası alınıyor mu yoksa sadece birinden mı alınıyor bilgi verirseniz çok sevinirim

  şu an aldığı yerden yararlanarak alabilir.

 45. iyi günler 3 ay önce evlendim ceyiz parasına başvrdum bana doldurmam için bir evrak gönderdiler doldurup hemen yolladım ama hala parayla ilgili bi bilgi vermediler biraz beklemelimiyim yoksa ankara ile mi görüşeyim muğla bu konuda biraz yavaş ilerliyor

 46. dul aylığı alıyordum tekrar eski eşimle evlendim çeyiz parası alabilirmiyim

 47. merhaba ben babamdan yetim aylığı almaktaydım 23.09.2011 tarihinde evlendım ceyiz parasına bas vuralı 2 ay oldu ne zaman yatar ve nasıl yattığını öğrenebilirim cvp atarsanız sevinirim

 48. merhaba emekli sandığından yetim aylığı almaktayım ve beraberinde sigortalı bir işte çalışıyorum hem emekli sandığından aylığımın 12 katı çeyiz parası alıp hemde sigortadan evlilik yardımı alabiliyormuyum?

 49. slm yetim aylığı başvuru süresi kaç yıldır ben evleneli 11 yıl oluyor hala başvurabilirmiyim. anneme devretmek için dilekçe vermiştim ama annemin maaşında bi değişiklik olmamıştı.

 50. mrb ben 27 kasım 2011 de evlendim babam emekli sandığı emeklisi sgk emekli sandığı bölümünden dilekçe alarak ankaraya postaladım fakat henüz bir dönüş olmadı eve bir kağıtmı gelecek ben çeyiz parasının yattığını nereden öğreneciğim ve nereye yatacak sorumu yanıtlarsanız sevinirim ilginiz için şimdiden tşk ederim.

 51. merhaba ben babam vefat ettiğinden emekli maaşını alıyorum ama evleniyorum çeyiz parası alabilirmiyim ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.
  başvuru yapacaksınız.alabilirsiniz

 52. iyi akşamlar. ben 1993 de evlendiğimde babamdan çeyiz parası almıştım. eşimden 2003 yılında boşandım. şimdi tekrar bir evlilik söz konusu olursa tekrar çeyiz parası alabiliyormuyum ? teşekkürler

 53. ben 1992 de babamı kaybettim 18 yasımdan itibaren bende babamdan maaş almaya başladım daha sonra annemin babasıda vefat edince annemde babasından maaş almaya başladı ve annemin maaşı benmkisine eklendi şimdi eski maaşım üzerinden mi 24 katı alıcam annemin maaşı bana eklendikten sonraki haliylemi 24 katı alıcam ? ayrıca annem suan evlense oda babasından ceyiz parası alabilecekmi ? şimdiden teşekkürler .

 54. Merhaba 21.12.1011tarihinde evlendim.çeyiz yardımı için dilekçe yazdım acaba ne zaman sonuçlanır,başvuru yapmam gereken biryer var mı?

 55. iyi günler ben yetim aylığı alıyorum yeni nikah kıydık evlendim çeyiz parası alırsam maaşım anneme geri aktarılırmı…

 56. Babam ssk emeklisiydi vefatından sonra maaşa bağlandım 3 ay bir maaş aldım, şimdi evlendiğim için ceyiz parası alabilecekmiyim ve alabiliyorsam eğer bu maaş 12 mi yoksa 24 le mi çarpılıyor.

 57. ben 25 temmuz 2009 da babamdan dolayı 24 aylık çeyız parası aldım benım 2 yıl geçtıgı için alalı maaşımın tekrar anneme donmus olması gerekıyodu fakat 6 ay geçmesıne ragmen henuz aileme kendı maaşım donmedı yardımcı olabılecenız bı konuysa lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

  dilekçe yazınız.ssk lılar bağkurlular sgk müdürlüklerine verecek .emekli sandığından dolayı bu parayı alanlar ankaraya dilekçe verecek

 58. merhaba babam ssk emeklisi idi.2003 yılında vefat etti.annem ve ben maaş almaya başladık fakat ben 2005 yılında ssk’lı bir işe girince maaşım kesildi anneme aktarıldı.25.02.2011 tarihinde evlendim ceyiz parası alabilirmiyim şuan çalışmıyorum.

 59. merhaba.ben de babamdan emekli maaşı almaktayım.evlendiğim zaman çeyiz parası almadığım taktir da benim maaşım diirekt olarak annemin maaşına eklenir mi?yardımcı olursanız çok memnun olurum.iyi çalışmalar.
  eklenir.Yani kesinti olmaz

 60. babam ssk emeklisiydi 2008 vefat etti annem ve erkek kardeşlerim babamın maaşından yaralandılar ben ssk işçisi olduğum için yararlanamadım doğal olarak.benim öğrenmek istediğim ben babamdan ceyiz parası alabilirmiyim

 61. mrb bız yedı aylık evlıyız dılekcemızı verelı 9ay oldu nıkahı once kıydık hala ceyız parası yatmadı nezaman yatar yoksa odeme yapılmayacakmı cvplar ıcın tesekkurler

 62. ii calısmalar babam ssk emeklisi vefatından sonra 10 yıl kadar maas aldım calıstıgm için sonra maas anneme devredildi simdi tekrar maasımı üzerime aldım 7 ay kadar oluyo su an evlensem ceyiz parası alabiliyormuyum

  alabilirsiniz

 63. ben babamdan maaş alıyorum mart ayında sigortalı olmam lazım emekli olabilmem için evlenirsem çeyiz parası alabilirmiyim

 64. 2 aylık evliyim hanımım çeyiz parasını almak istiyor yardımcı olursanız seviniriz ….

  dilekçe ile en yakın sgk müdürlüğüne başvuru yapınız

 65. yetim maaşını tekrar bağlatmak için dilekçe bulundum skksız oldugundan tarihten bu yana 8 ay gecdı.
  8 aylık ucret ıcın 65.80 tl dedıler bu nasıl oluyor.benm aylıgım 8 lıramı olcak baska hıc brsey yazmıyorum ankaradan gelen yazıda

  8 lira olamaz. yada 8 aylık ücret değildir.

 66. 2000 yılında evlendim dilekçe yazıp evlilik parasını istemediğimi anneme devretmek istediğimi beyan edersem annemin maaşının düşmeyeceğini söylediler bende dilekçeyi yazdım ama annemin maaşından yine kesinti yapıldı benim evlenmeden önce aldığım para anneme ilave edilmedi ben şuan başvursam bu evlilik parasını alabilirmiyim?

 67. merhaba eşim evlenmeden önce işden çıkarıldı yetim değil.işsizlik maaşı alıyor.1 ay oldu evlenelı acaba bızde yararlana bılırmıyız?

  yetim olmayanlar çeyiz parasından yararlanamaz

 68. merhaba çeyiz parası alabilmek için evlilikte verilen aile cüzdanı şart. her ay aldığınız maaşla 24 ü çarpıyorsunuz. Yani aldığınız maaşı size 2 yıllık nakit veriyorlar

 69. eğer evlenmeden önce baba yada anne tarafından dul yada yetim aylığı alıyor iseniz çeyiz parası için hala vaktiniz var . hemen başvuruda bulunun zor bişi değil iyi geceler

 70. merhaba babamdan dolayı bağkurdan yetim maaşı talebinde bulunup maaş bağlatıcam ve çeyiz parasına da başvuru yapacağım. kabul edildiği takdirde benim ve annemin maaşından herhangi bir kesinti oluyor mu acaba? bazıları hiç bir şekilde maaştan kesilmediğini,bazıları da kesildiğini ifade ediyor. Acaba kesinti yapılıyor mu?

 71. Babam 2004 yılında vefat etti yetim aylıgı alıyodum ancak daha sonra kendım sıgortalı oldugum ıcın maas kesıldı ve suan halen calısıyorum.yakında nıkahım olucak ben basvurdugum taktırde bu paradan faydalanabılecekmıyım ve nikahtan sonra nezaman alabılırım.

 72. ben ıkı ay once bas vurdum ama bir sonuc cıkmadı acıklarsanız sevnırım

 73. iyi günler,
  yaklaşık 6 ay önce evlendik ve bugün duyduğum çeyiz yardımından bizde faydalanabilir miyiz?
  eşim yabancı ülke vatandaşı ben türk vatandaşıyım.
  sigortalıyım.bu yardımdan faydalana biliyor muyum yardımcı olabilir misiniz?

  çeyiz parasından faydalanabilirsiniz..sigortalı olmanız etkilemez

 74. Merhaba arkadaşlar babam emekli sandığından emekli idi. Ben 1450 tl üç aylık maaş alıyorum. Bende çeyiz parası alabilirmiyim. Birde bu aylığınmı yoksa bir aylık tutar üzerindenmi hesaplanır.

  1 aylık üzerinden çeyiz parası hesabı yapılır

 75. Merhaba,

  Babam bağkur emeklisiydi.2008 yılında vefat etti. Ben SSK’li olarak çalıştığım için bana maaş bağlamadilar ve gelecek sene evleneceğim için ve eşimle aynı şirkette çalıştığım için ise işten çıkaracaklar. Çeyiz parasından faydalanabilirmiyim o zaman? Ayrıca üvey annem de alıyor babamın maaşını.

  Şimdiden yanıtınız için çok teşekkür ediyorum

  yararlanabilirsiniz

 76. ben bagkurdan yetim aylığı alıyorum. merak ettigim şeyler var benim maaşım kesildiginde o paranın anneye devroldugunu duymuştum eger böyleyse çeyiz parası alındıgında devrolacak para kesilecek mi? anneme devrolmayacak mı?

 77. ben de babamdan yetim aylığı alıyordum. Evlenmem sebebiyle çeyiz parasına başvurdum, dilekçe gönderdm. Benm kafamı kurcalayan şey şu: 2 sene önce geçici süreyle çalıştığım için aylığımı kestrmştm 8 ay boyunca. işten çıkınca yetim aylığımı tekrardan bağlattrmştm. Şimdi çeyiz yardımı için başvurdum. Kabul edilip edilmediğini nereden öğrenebilrim???

 78. ıyı calışmalar. ben babamdan dolayı ssk yetim aylığı almaktaydım fakat sigortalı olarak çalıstığım için benim aylığım belli bir kesinti yapılarak anneme devredildi.tekrar üzerime aldım maasımı 7 ay gibi bi süredir evlilik ödeneği alabiliyorum sanırım

 79. iyi çalışmalar ben 14 08 2008de evlendim ve çeyiz parası için başvurdum ama alamadım ankaraya dilekçe gönderdim paranız yattı dediler ama banka paranın yatmadıgını söylüyor şimdi neyapmam gerek tiğini söylermisiniz sayğılarımla

 80. babam ssk emeklisi idi.2003 yılında vefat etti annem ve ben maaş almaya başladık.2005 yılında ben ssk lı işe başlayınca maaşım kesildi anneme aktarıldı.25 şubat 2011 yılında evlenmem nedeniye ceyiz parası alabilir miyim.ŞUan çalışmıyorum.

 81. kız kardeşim yetim aylığı alırken evlendi adına çeyiz parası veya evlenme parası diye bir para çıkartıldı ancak daha sonra annem aylığını az alınca nedenini merak edip sorduğumuzda evlenme parası olarak verilen paranın tekrar kesildiğini söylediler yani evlenme parasını veriyor sonra gerimi kesiyorlar aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar

 82. mrb iyi çalışmalar babam malülen ssk emeklisiydi,21.12.2006 tarihinde vefat etti,bu ay içerisinde evlenicem çeyiz parası için bayşuru yapmam gerekiyor mu? çeyiz parası olarak 12mi?yoksa 24 katını mı çekicem… şimdiden cevabınız için tşk ederim…

 83. ben 2002 de emekli oldum fakat maaş yetmediğinden dolayı iş yeri actım 2005te sonradan işlerin yokluğundan dolayı 2011 3.ayında kapatmak zorunda kaldım .ayrıca yüzde 40 engelliyim raporumda var.kapatıktan sonra aylığımdan 200 tl kesilmeye başlandı. neymiş efendim sgdp kesintisi borcu cezasıyla beraber 5220tl.ben mağdur durumdayım.özürlü olduğumdan dolayı her hangi bir işlem yapabilirmiyim aylığımın kesilmemesi için.tşkrler.

 84. ii calısmalar babam ssk emeklisi vefatından sonra 10 yıl kadar maas aldım calıstıgm için sonra maas anneme devredildi simdi tekrar maasımı üzerime aldım 7 ay kadar oluyo ceyiz parası alabiliyormuyum

 85. ıyı calışmalar. ben babamdan dolayı bağkur yetim aylığı almaktayadım fakat sigortalı olarak çalıstığım için benim aylığım belli bir kesinti yapılarak anneme devredildi. yine de evlilik ödeneği alabilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim.
  +1
  alamazsınız

 86. iyi calsmalar. babam ssk emeklısı babamı 20 05 2011 tarıhınde kaybettm. 31 05 2011 tarıhınde evlendım 08 06 2011 tarıhınde ceyız parası ıcın basvuru yaptm daha cevap gelmedı sızce ceyız parası alabılırmıyım

 87. merhaba Babam emekli sandığı emeklisiydi. 2008den beri maaş alıyorum. 2012 Ağustosta öğretenlik görevine başlayabilirim. Sanırım çeyiz parası evlendikten 3 ay sonra falan veriliyomuş. Eğer 2012 haziranda evlenip başvurumu yaparsam eylül gibi para gelecek Ama ağustosta öğretmenliğe başlayabilirim Acaba çeyiz param verirlir mi bana?

 88. ben ve annem babamdan dolayı sskdan maaş alıyoruz.nişanlıyım evlenince kesilecek ve ben çeyiz ödeneği başvurusunda bulunucağım.benim merak ettiğim çeyiz parası alınca bu para annemin maaşından kesilecekmi şimdiden teşekkürler…

 89. merhaba babam ssk emeklisiydi.vefatından sonra yetim maaşı alıyordum çalışmaya başlayınca bu maaş kesildi ve anneme devredildi.nişanlıyım evlenince çeyiz parasından yararlanabilirmiyim bilgilerinizi arz ederimm

 90. iyi günler ben emekli sandığından 14 ekim 1998 den beri yetim aylığı alıyorum ne kadar çeyiz parası alacağım

 91. slm babamdan yetim aylığı almaktaydım kendim çalışmaya başlayınca ssk ya girişim yapıldı ve aylığım anneme aktarıldı.şuan ssk dan çıkışm gerçekleşti.evlenme yardımı almam için başvurumadan ne kadar süre önce giriş çıkş yapılmamış olması gerekli? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 92. mrb.babam 2004 yılında vefat etti. ben evlenme parasını alabilirmiyim kendim nişanlıyım.bunun için ne yapmam gerekiyo bilgi verirseiz sevinirim.teşekkrler.

 93. slm ben annemden maaş alırken 01,06,2011 tarihinde evlendim.evlilik parası için baş vurmama rağmen henüz bir cevap gelmedi nedenini öğrenebilirmiyim.

 94. babamı kaybettikten 5 ay sonra evlendim.çeyiz parasından haberim yoktu bu yüzden ssk başvuramadım.Aradan 10 sene geçti acaba şimdi başvurursam yararlanabilirmiyim.teşekkürler…

 95. slm evlilik yardımı için yaklaşık 1,5 ay önce emekli sandığı olduğum için bakanlığa resmi müracaatta bulundum. fakat henüz adıma bir işlem yapılmadı. yaptığım müracaat ile ilgili kimden nasıl bilgi alabilirim. ii çalışmalar

 96. ben 31eylül2007 de evlendim babamdan bağkurdan yetim aylığı alıyordum o zaman bize verilen çeyiz yardımı yoktu bu yeni kanundan bende yararlana biliyormuyum

 97. ben 380 tl maaş alıyordum elenmeden önceki son ay 420 tl oldu maaşım evlendikten sonra başvuru yaptım 8375 tl evlenme yardımı alacaksınız diyerek yazı geldi bir yanlışlık yokmu benim maaşım 348 tl den hesaplanmış oluyor o zaman kesinti nereye yapılmış oluyor o zaman?

 98. alırsınız şuanki aldığınız aylığın 24 katını evlenirken resmi evlilik cüzdanı ile ssk yaa müracaat e
  din

 99. babam bağkur emeklisiydi ve vefat etti.2010 kasım ayında evlendim bağkura çeyiz yardımı için müracaat ettim ve hala şu çeyiz yardımını alamadım galiba böyle giderse alamayacagım.üstüne birde bana düşen maaşı anneme aktarmadılar kardeşinin maaşı aktarılır dediler.. kardeşimde iki gün önce sigortalı işe girdigi için bağkurunu iptal ettirdik ama kardeşimin maaşınıda vermediler anneme. iki sene sonra vereceklermiş..anneme kaldı 300 tl para. ya bu bağkurdaki memurlar bilgilendirilmiyor yada bu işin içinde başka bir iş var…biz çıkamadık bu işin içinden.. çıkan varsa lütfen bize ulaşsın…

 100. ıyı calışmalar. ben babamdan dolayı bağkur yetim aylığı almaktayadım fakat sigortalı olarak çalıstığım için benim aylığım belli bir kesinti yapılarak anneme devredildi. yine de evlilik ödeneği alabilirmiyim.
  bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir