Harcırahlar

Yol harcırahı hesaplama

yurt içinde yer değiştirme harcırahı aşağıdaki formülle hesaplanır

Memur kendisi için =Yurt içi gündelik X 20

Harcıraha müstehak aile fertleri her biri için =Yurt içi gündelik X 10 (üst sınır 40 kat)

Her kilometre veya denizmili için =Yurt içi gündelik X %5 x kilometre veya denizmili

Formülde kullanılacak 2012 yılı h cetveli memur denetim elemanı harcırah ve konaklama bedelleri buradadır
6245 sayılı Harcırah Kanunu metni buradadır.
6245 sayılı Kanun ile ilgili soru cevaplar buradadır

Mevzuat aşağıdaki şekildedir

Yurt içinde yer değiştirme masrafı başlığı altında 6245  sayılı Harcırah Kanunun 45.maddesinde  (Değişik madde: 11/12/1981 – 2562/19 md.)

Yurtiçinde yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin;
a. Kendisi için yurtiçi gündeliğinin yirmi katı,
b. Harcıraha müstehak aile fertlerinin her biri için yurtiçi gündeliğinin on katı (Bu miktar yurtiçi gündeliğinin kırk katını aşamaz),
c. Her kilometre veya denizmili başına, yalnız kendisi için yurtiçi gündeliğinin yüzde beşi,
Olarak hesaplanır.
 

…,13, 15, 16 ve 17 nci maddelerde yazılı olup aile fertlerinin memur veya hizmetli ile birlikte olmaksızın başka bir mahalle gitmeleri veya bu mahalden dönüşleri dolayısıyla harcırah verilmesi kabul edilen hallerde, aile fertlerine verilecek yer değiştirme masrafı, bunlardan birisinin memur veya hizmetli olarak nazarı itibara alınması suretiyle hesaplanır.

 

(Ek fıkra: 16/06/1983 – 2851/4 md.) Bu maddeye göre harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine (c) bendi uyarınca hesaplanacak miktarın yarısı ödenir.

 
 

HARCIRAH HESABINDA ESAS TUTULACAK YOL başlıklı6245 sayılı Kanun madde  6 (Değişik madde: 11/12/1981 – 2562/3 md.)

 

Harcırah, bu kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutat olan yol ve taşıt araçları üzerinden verilir.
Gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutat olan bu yolda hem muayyen, hem gayrimuayyen tarifeli taşıt işletilmekte ise harcırah hesabında muayyen tarifeli taşıt esas alınır.
Bu yol ve taşıt, yolculukta geçen süreye göre memur veya hizmetli ile ailesi için ödenmesi gereken gündelik ve taşıt ücretleri toplamı dikkate alınarak memur veya hizmetlinin mensup bulunduğu dairece tespit olunur.
Birinci fıkraya göre takip edilmesi gereken yolun dışında bir yoldan veya kullanılması gereken taşıt aracından başka bir araçla yolculuk yapılmasının işin gereğine göre zorunlu olması halinde, bu yol ve taşıt aracına ilişkin masrafların kabulü merkezde ita amiri veya bu durumda olan amirlerin, taşrada memur veya hizmetlinin mensup olduğu kurumun ita amiri durumunda olan kimsenin veya mahallin en büyük askeri ve mülki amirinin önceden verilmiş yazılı bir emri bulunmasına bağlıdır.
 
 

(Ek fıkra: 14/01/1988 – KHK-311/12. md.) Ancak, işin veya hizmetin gerekli kıldığı durumlarda uçak kiralamak suretiyle seyahat edilebilmesi, seyahatin yurtiçinde olması ve bu seyahatle ilgili Bakanın veya misafiri yabancı Bakanın bizzat katılması hallerinde mümkündür.

 

HARCIRAH HESABINDA ESAS TUTULACAK AYLIKLAR başlıklı 6245 sayılı Kanun Madde 7 – (Değişik madde: 11/12/1981 – 2562/4 md.)

 

Harcırahın verilmesinde memurun fiilen almakta olduğu aylık (Kurumların 1-4 üncü derecelerdeki kadrolarında bulunanlardan kazanılmış hak aylık dereceleri daha düşük olanların işgal etmekte oldukları kadro) derecesi esas alınır.

Hizmetlilerin harcırahı, aldıkları aylık ücret veya ödeneklerine; gündelik ile çalışanların harcırahı da gündeliklerinin 30 katına en yakın memur aylık tutarı üzerinden hesaplanır. Şu kadar ki (Ödenek mukabili çalışanlar hariç) bunların harcırahları hiçbir suretle 4 üncü derecedeki memurlara verilen miktarı geçemez.

Terfi suretiyle atananların harcırahı, terfi ettikleri aylık derecesi üzerinden ödenir.

 
 
 

Yorumunuz

20 comments on “Yol harcırahı hesaplama

Murat Topal

Meclis kararı ile yurtiçi işle ilgili geçici görev için giden meclis üyelerine verilecek harcırah nasıl hesaplanır? bilgisi olan mailime yollarsa sevinirim. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim..

Fatih Kancalı

Merhaba arkadaşlar; Polis memuru olarak görev yapmaktayım. derecem 8/1. Ben İstanbul’dan Samsun’a eş durumundan tayin istedim ve çıktı.İstanbul-Samsun arası da yaklaşık 733 km. Eşim de çalışıyor. Anne ve babama da bakmakla yükümlüyüm bu sgk da da mevcut. Yaklaşık olarak ne kadar ödenir tarafıma bilgisi olan varsa mail ya da burdan cevap yazarsa çok minnetar olurum.

Saygılarımla…

ismail

mmerhaba.kamuda çalışmaktayım..giresundan izmire nakil işleminde bulunacağım.2 çocuk babasıyım.eşim çalışmıyor.yaklaşık olarak 1350 km.dir…derecem.8/3.nekadar yolluk alırım..bilgisi olan mailime yollarsa sevinirim….

adil

istanbul silivriden kahramanmaraşa ikm olarak tayınım çıktı eğitimden dolayı bekarım ne kadar yol harcılatı alırım yardımlarınızı beklıyorum

KUFACI

Merhaba; ben İstanbul’dan Samsun’a polis memuru olarak eş durumundan tayinimi istedim. Bakmakla yükümlü olduğum annem ve babam var. Kadro derecem de 8/1i. İstanbul Samsun arası da km olarak 773 km. Ben bu durumda harcırah olarak ne kadar alabailirim bilgisi olan veya hesaplayabilen olursa çok sevinirim.

admin

geçmiş olsun refakatci parası için http://www.calismadunyasi.com/refakatci-giderleri bu yazıyı okuyun

furkan can doğan

Kanser hastasıyım tedavi için il dışına gittim.Refakatlı olarak dört gün ayakta tedavi gördüm geldiğimde evraklarımı teslim ettim bir süre sonra yolluk ücretimi aldım sorduğumda sadece yol ücreti ödediklerini başka bi üçret ödemediklerini söğlediler

orhan

arkadaşlar hesaplama doğrumudur bilmiyorum yazıya göre yaptım
sait bey ek göstegeniz kaç 3000 ve üzeri ise aşağıdaki hesaplamaya bakın
2/6 için
Memur kendisi için =Yurt içi gündelik X 20 26,5×20 530 TL
Harcıraha müstehak aile fertleri her biri için =Yurt içi gündelik X 10 (üst sınır 40 kat) 26,5×40 1060 TL
Her kilometre veya denizmili için =Yurt içi gündelik X %5 x kilometre veya denizmili 26,5×0,05×72 95,4 TL
1685,4 TL

ek göstege 3000 ise

Memur kendisi için =Yurt içi gündelik X 20 29×20 580 TL
Harcıraha müstehak aile fertleri her biri için =Yurt içi gündelik X 10 (üst sınır 40 kat) 29×40 1160 TL
Her kilometre veya denizmili için =Yurt içi gündelik X %5 x kilometre veya denizmili 29×0,05×72 104,4 TL
Toplam 1844,4

sait

arkadaşlar ben Elazığ tedaştan özelleşme nedeniyle elazığ tarım il müdürlüğü palu ilçer işletme müdürlüğün görevlendirildim 3 çocuk ben ve birde eşim var elazığ palu arası 72 km dir bana yolluk olarak 1827 tl ödendi acaba bu miktar doğrumu tarafıma bilgi verirseniz sevşinirim derecem 2/6 sı tşk

çağlayan demir

bursa ….. da teknisyen olarak görevliyim 9 ay geçici olarak ……. ilçesine görevlendirildim. harcırah olarak yanlızca 26.500 veriliyor ikametim bursada bu konuda mağdur oldum yardımlarınızı beklerim saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler