Sözleşmeden kadroya geçenlerin emekliliği

Basında sık sık sözleşmeden kadroya geçenlerin emekliliği ile ilgili sorular yer almaktadır.Acaba dahamı geç dahamı erken yoksa 65 yaşındamı emekli olacaklardır  bu kadroya geçenler. Kadroya geçmek emeklilik tarihi açısından iyimi kötümü.

Ben size bu işin ana mantığını anlatayım ve emekliliğinizi kendiniz hesaplayarak karşılaştırma yapın

ssk dan emeklilikte mantık ilk işe giriş ile emeklilik başvuru tarihi arasında erkekler için 25 yıl bayanlar için 25 yıl geçmesidir. Bu sürelerde her zaman prim ödemenize gerek yok işe giriş tarihi ve yaşınıza göre emeklilik tarihi değişmektedir. Bağkur ve emekli sandığında ise bayanlar için 7200  gün yani 20 yıl erkekler için 25 yıl yani  9000 gün   prim ödemeniz gerekmesidir. İşe giriş tarihinden ziyade belli tarihlere kadar ödediğiniz prim önem kazanmaktadır. Kısaca ssk da ilk işe giriş tarihi Emekli sandığı memur ve bağkur için ödenen prim önemli . 1999 2002 ve 01.10.2008 tarihleri önemli tarihlerdir.

Şimdi emeklilik hesaplama sayfasına giderek ilgili linkleri kullanarak otomatik hesabınızı yapın.Hem ssk dan hemde emekli sandığından hesabı kendiniz hesaplayın ve durumunuzu kendiniz görün. Çünkü eski girişlilerin emekliliği değişecektir. Emekli sandığına geçen sözleşmeliler emeklilik hesaplamasında aşağıdaki sayfada ssk lı ve bağkurlu geçen eski günler için 4 a ve 4 b eklemeleri yapmayı unutmayın

Emeklilik hesaplama sayfası buradadır.