Soma da maden ocağı iş kazası

Soma da maden ocağında meydana gelen iş kazası sonucu vefat eden işçilere Allahtan  Rahmet diliyoruz yakınlarının ve tüm ulusumuzun başı sağolsun. Yeni işkazalarının olmaması için umarız ki daha kalıcı önlemler alınsın gerekli denetimler ve eğitimler sağlansın . Bu üzüntü verici olay sonucu çok şeyler yazılıp çizildi. Bir daha olmaması için yapılması gerekenlere bakmalıyız. Buradan çağrı yapıyoruz. İş güvenliği okullara ders olarak konulsun ve ilkokuldan itibaren okutulsun . Maalesef yeterli bilinç yok. Anneler eşler çocuklar ağlamasın .

Belki kazanın üzerine yazmak doğru olmayabilir ama  bilgilendrmek amacıyla kaza sonucu vefat edenlerin eş ve çocuklarının hakları nelerdir söyleyelim .

Öncelikle vefat eden 5 yıldan beri sigortalılığı varsa ve 900 gün prim ödemişse dul ve yetim aylığı bağlanır. Kaza da vefat edenin sigortası olsun olmasın prim ödemiş olsun olması farketmez ve gelir bağlanır. Bu gelir ile ölüm maaşı birlikte bağlanacaksa yüksek olanın tamamı düşük olanın yarısı bağlanır. İşveren kusurlu ise iş sağlığı ve güvenliği hükümlerine göre yeterli önlemi almamışsa yada sigortasız çalıştırıyorsa işkazasından dolayı bağlanacak  gelir için SGK işverene rucu eder . Ayrıca  eş ve çocukların maddi ve manevi tazminat hakları vardır. Yaralanmalarda ise geçici veya sürekli işgöremezlik geliri verilir.