SGK borçlanmalarını aralık ayı sonuna kadar yapınız

       Sosyal Güvenlik Kurumu  prim ödenmeyen bazı günler için borçlanma kolaylığı getirmiştir. Askerlik , doğum, doktora ve tıpta uzmanlık için yurt dışında geçen süreler , avukatlık staj süreleri memurlar için ücretsiz izinde geçen süreler prim ödenmediği için belirli şartlarda borçlanılarak kazanılabilir.  Bir anlamda  prim ödenmeyen bugünler için ödeme yaparak gün  elde edilir.  Bağkur borcunu ödemeyip sildirenler yani emeklilik için ihya talebinde bulunanlar da güncel prim miktarlarıyla gün kazanabilir.

          Bu borçlanma ve ödemeler prime esas kazancın yüzde oranlarıyla hesaplanır. Prime esas kazanç alt sınırı asgari ücrete eşitlenmiştir.  Asgari ücret yılda bir arttığı için 2018 yılında asgari ücrete gelecek zam kadar borçlanma miktarları artacaktır. Örneğin 31 Aralık 2017 ye kadar askerlik borçlanması yapıp öderseniz askerlik borçlanma miktarını 2017 yılı asgari ücretinden ödersiniz. 01.01.2018  tarihinden sonra asgari ücrete %12 zam geldi diyelim . Sizin ödeyeceğiniz miktarlarda bu zam oranı olan %12 kadar artar.

        SGK’ya olan borçlanmaları Aralık ayı sonuna kadar yapıp ödemenizi tavsiye ederiz. Gelecek zam oranından etkilenmezsiniz. Bütcenizi ve ödemelerinizi asgari ücrete gelecek zam tarihine göre ayarlayınız. Şimdilik yılda bir değişiklik oluyor. Eskiden değişim 6 aylık süreler halinde idi.