çalışan emekli kesintisi

2019 yılında kendi adına çalışan emekliler  prim ödemeyecek . İşverenin yanında çalışanlar da prim ödenecek

2016 mart ayından itibaren emekliler bağkura tabi bir iş yaparlarsa artık maaşlarından kesinti yapılmıyor. Bir işverene bağlı çalışırlarsa yine maaşlarından kesinti olmayacak fakat işveren SGDP primi ödemeye devam edecek .

Eski yazılar

Son zamanlarda sık sorulanlardan biri emekliyim çalışırsam SGK maaşımı kesecekmi.Ortalarda dolaşan çok sayıda yazı ve söylemler var.Konuya açıklık getirmek için bu yazıyı yazıyorum.

01.10.2008 tarihi önemli.5510 sayılı Kanun bu tarihte yürürlüğe girdi.Bu tarihe kadar 1 gün dahi sigortalılığınız varsa emekli olduğunuzda çalışırsanız SGK maaşınızı kesmeyecek.01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar emekli olduğunda çalışırlarsa  maaşı kesilecek.Tabiki bu durum 25 30 yıl sonra  gerçekleşecek .Maalesef çocuklarımızı etkileyecek.Mevcut uygulamada emekli olanlar için Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeniyor yada emeklinin istemesi halinde maaşı kesiliyor.

ssk emekli sandığı bağkur dan her nereden emekli olunursa olsun çalışan emeklilerin maaşı kesilecekmidir. ?

Bu üç kurumdan herhangi birisinden emekli olanlar bir işverene tabi çalışırlarsa istemedikleri takdirde emekli  maaşları kesilmeyecek .sadece sosyal güvenlik destek primi ödenecek.Aynı emekli olmayan sigortalılar gibi işlem görecekler ve destek primi ödenecek . Diyeceksinizki neden maaşımın kesilmesini isteyeyimki .Maaşınız kesilmesini istemedeki mantık yeniden prim ödeyerek ve tekrar başvurarak maaşın yeniden hesaplanması ve daha yüksek maaş alınmasıdır.

peki emekliler bağkura tabi bir iş yaparlarsa ne olacak .Yani işveren olurlarsa esnaf olursa vergi kaydı bulunursa ve şirket ortağı olurlarsa maaşı kesilecekmidir.Evet bağkura tabi çalışan emeklilerin maaşının belli bir kısmı kesilecek .peki bu çalışan ssk emekli sandığı ve bağkur emeklilerinin maaşından ne kadar kesilecektir.Bu durumda aldığınız aylığa bakın ssk emekli maaşı  bağkur emekli maaşı  ve memur emekli maaşının %10 u kesilecektir. (Torba kanun ile %10 olmuştur)Buna SGDP kesintisi denir . Bu da sizin ödeyeceğiniz Sosyal güvenlik destek primi oluyor.Aman dikkat edin SGK artık her yerden bilgi alıyor.SGDP ödemiyorsanız yakında tespit edilirsiniz.Bu durum 2004 yılından beri var yeni çıkmadı .Kesinti oranları aldığınız emekli maaşına uygulanıyor .

Yeni torba kanun ile %10 kesinti kaldırılmıştır.

emekli sandığına tabi bir işte çalışan emeklilerin maaşı ise tamamen kesiliyor.