Çalıştıkca bağlanacak emekli maaşının düşmesi kalkacak mı ?

   2008 yılı sonrasında çalışmaya devam edenler ve tahmini asgari ücretin 3 katından az gelire göre prim ödeyenlerin gelecekte bağlanacak emekli maaşları düşüyor.
Bu nasıl oluyor gibi sorulara cevap vermeyeceğim Hesaplama şeklini anlatmayacağım . Konu bölen çarpan meselesi. Yani hesaplamadaki formül . Anlatmak istediğim sakıncaları ve mantıksızlığı .
Ülkemizde bir çok kişi asgari ücret ile çalışıyor yada kayıt dışı şeklinde gerçek maaşları bildirilmeyip asgari ücret üzerinden bildirimler yapılıyor. Çalışanların çok büyük oranı da brüt  asgariücretin 3 katının altında gelir ile çalışıyor.
Çalışan ; eğer emekli maaşım çalıştıkça düşerse diyor gününü tamamladıktan sonra ya kayıt dışılığa yöneliyor yada kendisinin yerine eşini veya çocuğunu sigortalatarak sahte sigortalılığa yöneliyor.
Diyelimki iki kişi var . İkiside toplam (güncelleştirme yapılarak) 30.000 Tl prim ödüyor. 1.şahıs yüksekten 5200 gün diğeri daha düşükten 7000 gün prim ödüyor. İkiside aynı primi ödemesine rağmen 5000 gün çalışana daha yüksek maaş bağlanabiliyor. İkincisi 40000 TL dahi yatırsa dahi bazen birincisine yetişemiyor. Sigortacılığın ana mantığına aykırı bir durum var. Çok çalışan çok ödeyene çok maaş bağlanmalı .
Bazılarının durumu iyi olabilir daha çok çalışayım daha çok maaş bağlansın deme durumu söz konusu değil . Hemen emekliliğe başvuru yapıyor. Hem kendisi hem de SGK zararlı çıkıyor.
Çalışma Bakanlığı ve SGK nın bu formülü değiştireceği ve çok çalışana çok maaş bağlanacağı ve hesaplama formülünün değişeceği söyleniyor. Umarım bu durum ortadan kalkar.