doğum borçlanması hesapla 2017

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ne kadardır .Bilindiği gibi 5510 sayılı Kanuna göre  ve torba yasa ile yapılan değişikliğe göre doğum yapan bayana en fazla 3 çocuk süresi kadar borçlanabiliyor. Doğum borçlanma süresi en fazla her çocuk için 2 yıl olmak üzere 3 çocukla sınırlandırılmıştır. Toplam doğum borçlanması en fazla  2160 gün  olarak yapılabilir.

 Doğum borçlanması asgari ücrete göre belirlenir . En az asgari ücretin  %32 si en fazla asgari ücretin %32 sinin 7,5 katı kadardır.

Doğum borçlanması hesabını  doğum borcu otomatik hesaplama formundan yapınız

Hesaplama formunda çıkan iki sonuç arasında istediğiniz miktarı seçebilirsiniz.İsterseniz alt limittten isterseniz üst liminden borçlanın.

Ocak 2017 dan itibaren geçerli olmak üzere 01.01.2017-31.12.2017  tarihleri arası doğum günlük borçlanma miktarı en az günlük 18,96 TL aylık  568,80 TL dir.

Çocuk sayısına göre borçlanma tutarları aşağıdadır. Hepsini borçlanmanıza gerek yok . İhtiyaç duyduğunuz gün sayısına göre borçlanabilirsiniz.

1 çocuk 2 yıl 13651,20  TL

2 çocuk 4 yıl 27302,40 “TL

3 çocuk 6 yıl 40953,60 TL dir

19 thoughts on “doğum borçlanması hesapla 2017

 1. Askerlik borçlanması gibi bayanlara sigorta öncesi borçlanma yapılacaktı eski başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamıştı bayanlara bu hakkın erkeklere tanınan hak misali verilmesini talep ediyoruz haksızlığa son verileceğine inanıyoruz selamlar.

 2. sigortalılıktan önce doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabiliyormu yürürlüğe girdimi bazı kaynaklarda sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar içinde borçlanma yapılacağı söyleniyor bilgilendirirseniz seviniriz.
  Şu an için yapılamıyor. Fakat bu konuda çalışmaların olduğu söyleniyor. Henüz mevzuat da sigortalılık öncesi doğan çocuklar için borçlanma yok.

 3. bencede ilk ssk tarihinden önceki doğumlar borçlandırılsın,nasıl erkekler askerlik ödeyip ilk tarihleri öne çekiyorsa bu hak bizede verilsin, en azından çok eskiler olmaz belki ama yıllara göre kademe kademe yapılandırılır belki(inşallah)

 4. benim ilk çocuğum sigorta başlamadan önce doğumlu ve diğer çocuğum sigorta başlangıcı sonrası doğum yaptm ikinci çocuğumda çalışıyordum ve 6 ay boşluğum var ve hala çalışıyorum doğum borçlanması yapabilir miyim ?
  2 yıl içindeki tüm boşlukları borçlanabilirsiniz.

 5. kızken 1200 gün sigortam var evlendim işten ayrıldım şu an 3 çocuğum var ama doğumlarımda ssk lı deyildim şu an doğum borçlanması yapabilirmiyim lütfen cevap verin

 6. askerlik borçlanması hakkında vatan hizmeti diyorsunuz katılıyorum vatana hizmet veren evlatları doguran ve yetiştiren analar bu devletten degilmi lütfen biran önce sskdan önce dogum borçlanmasını istiyoruz yetkilere duyurulur tabi duymak isterseniz

 7. merhaba benim sizlerden öğrenmek istediğim birşey var ben doğum borçlanmasından yararlanamıyorum ilk çocuğumdan dolayı fakat ikinci çocuğumda çalışma hayatında oldu doğumdan sonra enfazla 6 ara verdim ginede bu süre içersinde doğum borçlanmasından yaralanabiliyormuyum yoksa illada iki yılmı çalışmamak için ara vermek gerekiyor teşekürrler şimdidden
  doğumdan sonraki iki yıla bakacaksınız. Yani çocuğun 24 aylık olma süresine kadar.Şimdi bu 24 aylık sürede çalışmadığınız yada prim ödemediğiniz günleri borçlanabilirsiniz.Örneğin iki yıllık sürede 6 ay çalıştı iseniz kalan 18 aylık boşlukları borçlanabilirsiniz.

 8. emekli sandıgından sıgortaya gecıste dogum dusuluyormu yanı erken emeklı olabılıyormuyum emeklı sandıgından sıgortalıya gecıste ? lutfen hemen ogrenmek ıstıyorum…dusuluyorsa gereken parayı yatırıcam

 9. doğum borçlanılması yapılmasındaki amaç doğum süreleri boyunca gün eksikliklerinizin yeniden kazandırılmasıdır.

 10. doğum borçlanması yapabilme şartı işe girdikten sonra yapılan doğumlar için geçerli olan bir borçlanmadır ve en fazla iki çocuk için yapılır bu sürede maksimum 4 yıl 1440 gündür

 11. Erkekler geriye gönük askerlik borçlanması yapabiliyorlar.Neden anneler de geriye dönük doğum borçlanması yapamıyorlar …Yetkillere iletin de çalışan tüm anneler işe girmeden önce yaptıkları doğumlar için geriye dönük borçlanma yapabilsinler.

 12. Erkekler sigorta başlangıcından önce yapılan askerliği borçlana biyorda kadınlar niye doğum borçlanması yapamıyor haksızlık dütfen düzelin

 13. ben bir şey ögrenmek istiyorum işe girmeden önce iki çocukğum var yani ben doğum borçlamasından fadalanamazmıyım lütfen cevap bekliyorum.
  ilk sigortalılıktan sonraki çocuklar için borçlanabilirsiniz öncekiler için borçlanamazsınız.

 14. harikasın sen ya.ben ce ilk defa birisi çok doğru bir gözle bakmış bu olaya.

 15. bence doğum yapan kadınlara devlet olarak bir hak verilmeli işe giriş ten önce ki doğumlar sayılmalı sonuçta devlete vatandaş kazandırıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir