Borçlanma

2019 doğum borçlanması hesapla

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ne kadardır .Bilindiği gibi 5510 sayılı Kanuna göre  ve torba yasa ile yapılan değişikliğe göre doğum yapan bayana en fazla 3 çocuk süresi kadar borçlanabiliyor. Doğum borçlanma süresi en fazla her çocuk için 2 yıl olmak üzere 3 çocukla sınırlandırılmıştır. Toplam doğum borçlanması en fazla  2160 gün  olarak yapılabilir.

 Doğum borçlanması asgari ücrete göre belirlenir . En az asgari ücretin  %32 si en fazla asgari ücretin %32 sinin 7,5 katı kadardır.

Doğum borçlanması hesabını  doğum borcu otomatik hesaplama formundan yapınız .

Hesaplama formunda çıkan iki sonuç arasında istediğiniz miktarı seçebilirsiniz.İsterseniz alt limittden isterseniz üst limitden borçlanabilirsiniz..

Ocak 2019 dan itibaren geçerli olmak üzere 01.01.2019-31.12.2019  tarihleri arası doğum günlük borçlanma miktarı en az günlük 27,29  TL aylık  818,56 TL dir.

Çocuk sayısına göre borçlanma tutarları aşağıdadır. Hepsini borçlanmanıza gerek yok . İhtiyaç duyduğunuz gün sayısına göre borçlanabilirsiniz.

1 çocuk 2 yıl 19645,44  TL

2 çocuk 4 yıl 39290,88 “TL

3 çocuk 6 yıl 58936,32  TL dir.

Yorumunuz

48 comments on “2019 doğum borçlanması hesapla

Cigdem

Ben 1970 doğumluyum 1987 ssk girişim var fakat prim yok 3 çocuğum var 2. siyle üçüncünün arasında 10 buçuk ay var bu durumda ben 6 yıl ödeyebilir miyim bana iki sene 10 ay ödeyebilirsin dediler siz bilgilendirir misiniz beni teşekkürler.
Cevap: Sigortalı olduktan sonra doğan çocuklarınız için başvurabilirsiniz.He çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Bu iki yılda çalışmamış olmanız gerekir. Eğer çocuklar arasında 10,5 ay varsa ikisi için 4 yıl değil 2 yıl 10 buçuk ay borçlanabilirsiniz.

Ali Can ALAGÖZ

Merhaba annem için doğum borçlanmasına başvurduk 1960 doğumlu 1980 de sigorta girişi var 1982-1983-1986-1988-1991-1993 doğumlu 6 çocuğu var fakat talep ettiğimiz borçlanma süresi bize 1470 gün olarak verildi emeklilik için daha 8 ayı eksik olduğu söylendi 1975 gün prim gün sayısı var.Ne yapmalıyız? yardımınız için teşekkürler.
Cevap: 5000 gün ile yaşa takılmadan emekli olabilirsiniz. 3 çocuk için 2160 gün borçlanabilirsiniz. Eğer çocuk doğumundan sonra 2 yıllık sürelerde sigorta veya bağkurunuz varsa borçlanamazsınız. Kısmi emeklilik için 3600 güne ihtiyacınız var .Her iki halde de 7 yıl içinde 3, 5 yıl artı 1 gün ssk lı olmanız gerekiyor.

Betül

Merhaba 2000 mayıs sigorta girişim 2006 haziranda ayrıldım işten.birinci 2007 ikinci çocuğum 2013 doğumlardan hak kazanabilir miyim? 2300 gün sigortam var.
Cevap : Her iki çocuğu borçlanabilirsiniz.1440 gün alabilirsiniz.

muzeyyen

Bazi yorumlar da askerlik ile kiyaslama olmus .Ben kesinlikle onunla kiyaslamiyorum ,ben sadece calismaya basladiktan sonra ki cocuklar ile calismaya baslamadan once doguran anne arasindaki ayrimciligi begenmiyorum.Parasini odedikten sonra bizlerde emeklilige hak kazanmaliyiz .Ayrica milli servet pesin olarak Devlete para verilecek bu da hazineye katki demektir .Dilerim cikar.

sabriye tiftikci

neden anneler doğum borçlanması yapamıyor biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz nerden geldik lütfen yetkililler ilgilensin biz madur duruma düştük resmen yalvarıyoruz geriye dönük doğumborçlanması çıksın diye 5 milyon kadının sesini duyan yokmu bizde anneyiz lütfen ilgilenin

metin viran

Askerlik borçlanması gibi bayanlara sigorta öncesi borçlanma yapılacaktı eski başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamıştı bayanlara bu hakkın erkeklere tanınan hak misali verilmesini talep ediyoruz haksızlığa son verileceğine inanıyoruz selamlar.

guneş

Çalışırken doğum borçlanması yapabilirmiyim ?
Yapabilirsiniz

zeyneppppp

sigortalılıktan önce doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabiliyormu yürürlüğe girdimi bazı kaynaklarda sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar içinde borçlanma yapılacağı söyleniyor bilgilendirirseniz seviniriz.
Şu an için yapılamıyor. Fakat bu konuda çalışmaların olduğu söyleniyor. Henüz mevzuat da sigortalılık öncesi doğan çocuklar için borçlanma yok.

şengül bağcı

bencede ilk ssk tarihinden önceki doğumlar borçlandırılsın,nasıl erkekler askerlik ödeyip ilk tarihleri öne çekiyorsa bu hak bizede verilsin, en azından çok eskiler olmaz belki ama yıllara göre kademe kademe yapılandırılır belki(inşallah)

hilmiye alkan

benim ilk çocuğum sigorta başlamadan önce doğumlu ve diğer çocuğum sigorta başlangıcı sonrası doğum yaptm ikinci çocuğumda çalışıyordum ve 6 ay boşluğum var ve hala çalışıyorum doğum borçlanması yapabilir miyim ?
2 yıl içindeki tüm boşlukları borçlanabilirsiniz.

şerife arslan

kızken 1200 gün sigortam var evlendim işten ayrıldım şu an 3 çocuğum var ama doğumlarımda ssk lı deyildim şu an doğum borçlanması yapabilirmiyim lütfen cevap verin

simanperi

askerlik borçlanması hakkında vatan hizmeti diyorsunuz katılıyorum vatana hizmet veren evlatları doguran ve yetiştiren analar bu devletten degilmi lütfen biran önce sskdan önce dogum borçlanmasını istiyoruz yetkilere duyurulur tabi duymak isterseniz

sibel

merhaba benim sizlerden öğrenmek istediğim birşey var ben doğum borçlanmasından yararlanamıyorum ilk çocuğumdan dolayı fakat ikinci çocuğumda çalışma hayatında oldu doğumdan sonra enfazla 6 ara verdim ginede bu süre içersinde doğum borçlanmasından yaralanabiliyormuyum yoksa illada iki yılmı çalışmamak için ara vermek gerekiyor teşekürrler şimdidden
doğumdan sonraki iki yıla bakacaksınız. Yani çocuğun 24 aylık olma süresine kadar.Şimdi bu 24 aylık sürede çalışmadığınız yada prim ödemediğiniz günleri borçlanabilirsiniz.Örneğin iki yıllık sürede 6 ay çalıştı iseniz kalan 18 aylık boşlukları borçlanabilirsiniz.

gözde

emekli sandıgından sıgortaya gecıste dogum dusuluyormu yanı erken emeklı olabılıyormuyum emeklı sandıgından sıgortalıya gecıste ? lutfen hemen ogrenmek ıstıyorum…dusuluyorsa gereken parayı yatırıcam

selçuk

doğum borçlanılması yapılmasındaki amaç doğum süreleri boyunca gün eksikliklerinizin yeniden kazandırılmasıdır.

selçuk

malesef öyle bi kanun yok yararlanılmıyor.

selçuk

doğum borçlanması yapabilme şartı işe girdikten sonra yapılan doğumlar için geçerli olan bir borçlanmadır ve en fazla iki çocuk için yapılır bu sürede maksimum 4 yıl 1440 gündür

selçuk

askerlik borçlanması vatan hizmeti olduğu için borçlanılabiliyor

tülin

Erkekler geriye gönük askerlik borçlanması yapabiliyorlar.Neden anneler de geriye dönük doğum borçlanması yapamıyorlar …Yetkillere iletin de çalışan tüm anneler işe girmeden önce yaptıkları doğumlar için geriye dönük borçlanma yapabilsinler.

ayşe oğur

Erkekler sigorta başlangıcından önce yapılan askerliği borçlana biyorda kadınlar niye doğum borçlanması yapamıyor haksızlık dütfen düzelin

gülseren şahin

ben bir şey ögrenmek istiyorum işe girmeden önce iki çocukğum var yani ben doğum borçlamasından fadalanamazmıyım lütfen cevap bekliyorum.
ilk sigortalılıktan sonraki çocuklar için borçlanabilirsiniz öncekiler için borçlanamazsınız.

aysel paylar

harikasın sen ya.ben ce ilk defa birisi çok doğru bir gözle bakmış bu olaya.

rabia

bence doğum yapan kadınlara devlet olarak bir hak verilmeli işe giriş ten önce ki doğumlar sayılmalı sonuçta devlete vatandaş kazandırıyoruz.

nurcan

şimdi doğumdan önce sigortalı olmayan borçlanmadan yararlanamıyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler