Tazminatı hesaplama

Bu sayfada Kıdem tazminatı hesaplama, ihbar tazminatı hesaplama  ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı alırım sigortalı ssk lı memur işçi kıdem tazminatı hesaplama  sorularına yanıt bulacaksınız

Sigortalı çalışanlar için kıdem tazminatı hesaplama  ve  ihbar tazminatı hesaplama


memurlar için emekli ikramiyesi hesabı (kıdem tazminatı hesabı.Not memurlar için kıdem tazminatı olmamakla birlikte emekli ikramiyesi kıdem tazminatı olarak aranmaktadır.)

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır

Kıdem tazminatının hesaplanması  son brüt ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur.

Kısmi çalışanlar kıdem tazminatı alabilirmi . Kanunda kısmi süreli çalışanlara kıdem tazminatı verileceği şeklinde herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Yargıtay kararlarında ise kısmi süreli çalışanlara kıdem tazminatı verileceği belirtilmiştir. Kısmi süreli çalışanlar için işe giriş tarihine bakılır bu durumda hesaplamalarda kısmi süreli çalışanlar işe giriş tarihini ve son ücretini yazabilirler ve kısmi çalışma sonucunda alınan ücreti yazınız.

Kıdem tazminatı hesaplamasında kıdem tazminatı  tavanını  aşan kısım için  vergisi ödenmek suretiyle kıdem tazminatı ödenebilir .Tavana kadar olan kısmından gelir vergisi kesilmez .Kıdem tazminatından damga vergisi kesilir

Kıdem tazminatı hesaplamasında aşağıdaki ödemeleri brüt ücrete  dahil edilir

Aile yardımı, kasa tazminatı, konut yardımları, mali sorumluluk tazminatları, sağlık yardımları, taşıt yardımları, temettüler, unvan tazminatı, yakacak yardımı (parasal olarak yapılan ), yemek yardımı, yıpranma tazminatı,  ayakkabı bedeli (parasal yapılan ) ,çıplak ücret, çocuk zammı, devamlı ödenen primler, eğitim yardımı, erzak yardımı,gıda yardımı, giyecek yardımı (parasal yapılan) , kalifiye-nitelik zammı,

Aşağıdaki ödemeler kıdem tazminatı hesaplamasında hesaba katılmaz

hastalık yardımı, iş arama yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, ölüm yardımı, seyahat primleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, yıllık izin ücreti, yolluklar. askerlik yardımı, bayram harçlığı, bir defalık verilen ikramiyeler, devamlılık göstermeyen primler, doğal afet yardımı, doğum yardımı, evlenme yardımı, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, hafta tatil ücreti,

Hesaplamada her 365 günlük süre bir yıl olarak kabul edilecek kalan süreler ise orantı yapılmak suretiyle  kıdem tazminatı hesabında kullanılacaktır.41 thoughts on “Tazminatı hesaplama

 1. öncelikle merhabalar
  ben 1998 sgk girişliyim yaşım 44 primim 6800 iş gününü doldurdum emeklilik için 56 yaşını bekliyorum
  şuan özel bir şirkette sgk lı olarak çalışmaya devam ediyorum
  işten ayrılmak istesem tüm tazminat haklarımı alabilir miyim.
  teşekkür ederim.
  Cvp: SGK dan emekli olabilir yazısı alıp işten ayrılabilirsiniz. Sadece kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 2. 6 aydır çalıştığım fabrika var parmağım makinede kaldı sigortam da yoktu sigortasız çalıştığım için dava açarsam ne yapmam lazım ve ne kadar tazminat alırım.

  Cevap : İş kazasından dolayı sgk dan iş göremezlik ödeneği alırsınız. Mesleğinize ve sakatlık durumuna göre işverenden tazminat alırsınız. Miktarını bilemeyiz. Mahkeme karar verir.

 3. Merhabalar ben 14 aydr bi kuruyemiscide çalışıyorum fakat sigortam 3 ay sonra basladi sgk 11 ay olarak görünüyor dun de isten çıkartıldım tazminat alabilir miyim?
  11. ay için kıdem tazminatı olmaz . Fakat işverene sigortasız çalıştırıldığınız günleri söyleyin. Tazminatınızı isteyin. Ayrıca şikayet hakkınızı kullanın

 4. Selim koluaçık
  Merhaba lar 05 09 2012 den beri sgorta li olarak çalışıyorum ama şu aralar çıkmaya zorlanıyorum çıkarsam tazminat alabilirmiyim çok uzun saat çalışıyorum 14 veya 15 saat tazminatı im ne kadardır.
  Cevap Eğer 08.09 1999 tarihinden önce işe girdiyseniz 3600 günü doldurduysanız sgk dan emekli olabilir yazısı alıp işten ayrılabilirsiniz ve kıdem tazminatı alabilirsiniz. Sadece yazı alacaksınız emekli olmanıza gerek yok. Yada 11 saat üzerinde çalıştırıldığınızı iddia ederek işten ayrılıp dava açabilirsiniz.

 5. Merhaba ben 2009 dan bu yana bır fırında çalışıyordum sadece 2012 2013 yılları yarım SGK yatırdılar sonra yapılmadı 2016 yılı yatırmadığı ıcın çıkışım verıldı çıktım dava açtım gerıye donuk 5 yıl hem tazmınat hem SGK yatırılması ıcın kazanabılır mıyım bu davayı sızce ?
  Cevap Çok büyük bir ihtimalle kazanabilirsiniz.

 6. Merhaba sene 1990 dan beri tatlı salonunda çalışıyorum o yıldan beri SSK var ama tazminat veremeyiz diyorlar nasıl alabilirim.

  Çok basit . 1999 tarihi öncesi işe girdiğinizden ve 3600 gününüzde varsa SGK Müdürlüğüne gidin emekli olabilir yazısı alın .(Emekli olmanıza gerek yok ) Bu yazıya istinaden işten ayrılıp tazminatınızı isteyin . İşveren Kanunen ödemek zorunda. Ödemez ise mahlkemeye başvurun . Kesin kazanırsınız. Faiziyle alırsınız.

 7. Şubat 2008 den eylül 2015 yılına kadar çalıştıgım firma satıldıgı için işten çıkarılıyorum maaşım 2300 tl ama askeri ücret bankadan kalanını elden alıyorum şimdi ihbar ve kıdem tazminatım nekadat alırım alacagım tazminatlar elden aldıgımı yoksa askeri ücret üzerindenmi hesaplanacak .
  Asgari ücret üzrinden hesaplanacak .Elden aldığınızı ispatlarsanız (şikayet veya dava yolu ile )2300 Tl üzerinden hesaplanır .

 8. merhaba ben 02 11 2006 da bir tekstil fabrikasında şu anda calışmaktayım bazı sorunlar nedeniylen işi bırakmayı düşünüyorum maaşım 1.450 tl kıdem işimi sonlandırırsam şu anda ne kadar kıdem tazminadı alabilirim teşekkür ederim.
  Kendiniz işten çıkarsanız tazminat alamazsınız . Eğer hizmet cetveliniz de sigorta ilk girişiniz Eylül 1999 dan önce ise ve 3600 gününüz var ise SGK dan emekli olabilir yazısını alın tazminat isteyin. 1450 net maaş değil bunun brüte çevrilmiş halini çalıştığınız yıl ile çarpın alacağınız tazminat ortaya çıkar. Yada otomatik tazminat hesaplama programını kullanın

 9. 8 yıldan beri kapıcılık yapıyorum ve işime son verildi tazminatımın ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorunm Yardımcı oLurmusunuz .
  Muhtemelen asgari ücret alıyorsunuzdur . 1071 TL ile 8 yıl üzerinden 8.560 TL kıdem 1999 brüt ihbar (net 1684 TL ihbar ) tazminatı alırsınız.

 10. 2006 yılında işe başladım ışveren işten cıkartıyo benı butun haklarımda nekadar ıhbar ve tazmınat alırım burut mu yaksa net tenmı hesaplanıyor.
  Aldığın maaş nettir.Hesaplama brütten yapılıyor.

 11. esım 5 senedir çalıştığı işten anlaşarak ayrıldı ama tamınat halen ödenmedı 1994 ten sigorta baslangıcı var 3700 gunluk sigortası var bu duumda napmamiz lazım.
  Ayrılırken SGK dan emekli olabilir kağıdı alacaktı (15 yıl 3600 gün ile) işverenede bunu verip ayrılacaktı.Tazminat hakkı hemen doğardı. Fakat anlaşarak ayrılmada tazminatı işveren vermeyebilir.

 12. 04 07 2007 de işe başladım 1000 tl maş alıyorum 20 07 2013 de işime son verdiler ne kadar tazmiimat alırım.
  Brüt maaşınızın 5 katı kadar tazminat . Ayrıca ihbar tazminatı alırsınız.

 13. Mrb ben 2006 yılınin 12. ayindan 2012 nin 9uncu ayina kadar sigortali calistim fakat evlilik nedeni ile ayrilmak zorunda kaldim maasim 950 tl fakat 675 olarak gorunuyor ne kadar tazminat alirim simdiden tesekkur ederim

 14. merhabalar

  01/07/2010 tarıhınde işe basladım 12/09/2012 tarıhınde ısten cıkarıldım fakat ısyerı bana kıdem yada ihbar tazmınatı odemedı ayrıca yıllık ızın paramıda alamadım aıle gecım ındırımı ucretını hıc bır zaman vermedıler ve sımdı ne yapmam gerekıyo bılmıyorum ihtarname cektıgımız halde henuz hıc bır ıslem yapılmıyor konuyla ılgılı bana yardımcı olursanız sevınırım

 15. merhaba kolay gelsin sayın hocam ben 2007 10uncu ayında işşe başaldım ve halen aynı işyerimde çalışmaktayım iş yerinde olan bi takım huzursuzluktan dolayı işten kendim ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim albiliyosamda nasıl alırım ve tahminen ne kadar alabilirim kendi net maaşım 1100 tele ama ssk pirimim askari ücretten yatıyo
  bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  kendi isteğinizle ayrılırsanız alamazsınız . Fakat 1100 Tl net ücret alıp asgari ücretten priminiz yatıyorsa ve bunu ispatlayabilirseniz tazminat hakkınız doğar . 1100 Tl yi brüte çevirip 5 ile çarpacaksınız. 1100 net yaklaşık 1540 Tl brüte geliyor .7700 TL alabilirsiniz. İspatlayamazsanız dikkat edin ihbar tazminatını siz ödeyebilirsiniz

 16. arkadaşlar yeni çıkan yasada tazminat kalkıyor mu yada kalkdımı benim 19 ay oldu şimdi çıkarsalar tazminat alamayacakmıyım .
  daha yasa çıkmadı. Çıksa bile eski haklar baki kalacak. Yani yasa çıktığı tarihe kadar çalışma süreniz tazminatınızda esas alınacak

 17. merhaba ben normalde 1400 tl maas alıyorum ama sırket asgarı ucret den yatırıyor 886 dan ısden cıkartılırsam ne gıbı hakkımı arayabılırım.
  Bu işverenlerin yaptığı kanuna aykırı uygulamalaının başında geliyor. Çalışma bölge müdürlüğü ve sgk ya şikayet edin .Elden aldığınız parayı ispat etmeye çalışacaksınız. özellikle eğitiminiz konumunuz yaptığınız iş çok önemli.örneğin mühendis asgari ücret almaz müdür almaz . Eğer yıl sayınız fazla ise şikayetden sonuç çıkmaz ise dava açınız.

 18. bir kamu işyerinde yaklaşık 16 yıl çalıştım bunun 2 yılı askerdenönce askere giderken 2 yıllık tazminatımı aldım askerden sonrada 14 yıl çalıştım aynı işyerinde bahsettiğim işyeri bir kamu işyeri 2006 yılında işveren tarafından iş hakkım fes edildi ama ben işyerinden hiçbir tazminat alamadım yeni çıkan kanunla benim tazmainat almam için ne yapmam gerekir tazminatımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekür ederim

 19. merhabalar ben 2000 yılında işe başladım 12senemi doldurdum ama turizimde çalıştığım için yılda 9 ay ssk gösteriyor ve asgari ücretten ama ben 12 ay çalışıyorum hafta sonları ve bayramlar dahil olmak üzere ve askında 1250 lira maaş alıyorum.bankaya asgari ücreti yatırıp gerisini elden ödüyorlar birde şu ana kadar hiç agimi vermediler sizin hakkınız yok diyorlar .bu şekilde ben ne kadar tazminat alabilirim şu ana kadar ödemedikleri agimi alabilme şansım varmı nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

 20. mrh ben 20-03-2001 yılından bu yana özurlü eleman olarak calışyorum şu anki sigorta primim 3800 civarı rahatsızlığımdan dolayı işten çıkmak istıyorum kıdem tazminatı alarak nasıl cıkabilirim

 21. Merhaba 16/7/1997 tarihinden beri aynı kurumda çalışıyorum ve 02/1996 tarihinden beri sigortalıyım 15 yıl ve 3600 günümü doldurduğumdan emeklilik için işten ayrılma hakkımı kullanmak istiyorum. Bu durumda Kıdem tazminatı dışında İhbar tazminatı alma hakkım varmdır?Teşekkür ederim

 22. hocam benim sigorta giriş tarihim 01,02,1998 şuan halen çalışıyom kıdem tazminatımı hangi tarihte ayrılıp alabilirm.sigorta başlangıç tarihimin 18 yaşından küçük olması engel olurmu doğum tarihim 16,02,1981 saygılarımla

 23. slm,hocam, ben 08 01 2009 tarihinde işe başladım,12 03 2012 de çıkışımı yaptılar. ben günde 12 saat çalışıyorum,her hangi bir çizelge yok,tanıminat hesaplarken günde 4 saat mesaim hesaplanır mı kaçtan hesablanır,yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

 24. size bir şey danışmak istiyorum 8 yıldır bir fırmada calışıyorum ama artık bıktım anlaşamıyorum müdür ve amirler ile şirketten tazminatım alma hakkım varmı çok merak ediyorum.
  Cvp:Anlaşamıyorum diye kendi isteğinizle ayrılırsanız alamazsınız.Ama ilk sigortalılık ile bugün arasında 15 yılınız varsa 3600 günde priminiz var ise sgk dan yazı alıp tazminat ile ayrılabilirsiniz.

 25. ben 24/12/2004 tarihinde asgari ücretle çalışmaya başladım. 15/06/2011 tarihinde haberim olmadan işten çıkarıldım. bu yıla kadar çalıştığım yıllar içerisinde yılda 2 aylık çıkışlar yaptırıldı. kıdem tazminatı hesaplanırken, bul yıllar da hesaba katılır mı? yani işe giriş tarihinden başlayarak tüm yılların kıdem tazminatını alabilir miyim? teşekkürler.

 26. 05/11/2010 tarihinde işe başladım 17/01/2012 tarihinde işten çıkarıldım ve yıllık izinimide kullanmadım bu işlem nasıl hesaplanır yardımcı olursanız sevinirim.
  Tazminatınızı tablodan hesaplayın . Kullanmadığınız yıllık izin parasını da ayrıca işverenden isteyeceksiniz.

 27. selam. haksız sebeple işten çıkarılan eski memur kıdem tazminatı alabiliyor sanırım.peki hükümlülük sebebiyle kamu görevinden ayrılmak zorunda kalınca bu haklı sebep mi oluşturur.dolayısıyla kıdem tazminatı alınamaz mı?? yeni yasayla tanınan bi kazanılmış hak var ve bu zaman aşımına uğramış sayılmıyor artık değil mi?? aydınlatırsanız sevinirim

 28. ben 4 aydır sıgortalı olarak markette calıstım ve eski elemanları geldigi için marketten cıkarttıldım tazminat alma hakkım varmı varsa nasıl yapıcam yardım edebilrmisiniz ?

 29. ben ssk dan emekli oldum 8865 iş günüm var 29yıl 2gün oldu ilk aylıgımı yarın alacam.son çalıştığım işyerinde 3 yıl oldu iş yerinden tazminat veya ikramiye kaç tl. alacam.birde benim maaşım az geldi bana hesap ederseniz sevinirim.ssk başlama tarihim 01/10/1982.1964 doğumluyum.teşekkür ederim
  brüt ücret*3 kat dır.yazıdaki hesaplama formunu kullanın .Son işyerinden kıdem tazminatını alırsın

 30. merhaba ben harun 12\6\2008 tarihinde özel sektörde işe başladım.24\10\2011 tarihinde sigortadan cıkışım yapılmış ve ben halen aynı şirkette calışıyorum.yani şu anne yapacagım da bilemiyorumve benim 25 aylık vergi iadesi paramı da alamadım bana yardımcı olursanız sevinirim,nasıl bir yol cizmeliyim ne yapabilirim..şimdiden teşekkür ederim..

  noterden bir ihtarname gönder .Çalıştığın halde sigorta yapılmamış.kıdem tazminatı hakkı doğar .diğer konu için maliyeye dilekçe ver

 31. sayın hocam 07.12.1987 tarihinde işe başladım askerlik borçlamasını yapmadım yaparsam ne kadar yapmam lazım ve ne kadardır.ne zaman emekli olurum bana ne gibi faydası olur. yapmasam ne gibi zararım olur.

 32. 03 1986 da ssk başlangıcım 1990 da işe başladım halen çalışmaktayım 2013de emeklı olacagım nekadar tazmınat alırım.

  son ay brüt ücret ve ek ödemeleri yazarak hesaplama formunu kullanınız

 33. merhabalar. faydalı bilgiler çok, bu yüzden teşekkür ederim ama tazminat hesaplama programınızda tarihsel hesaplamalar

  teşekkürler özhan bey hata düzeltildi

 34. yeni kıdem tazminatı kanununa göre kanun yürürlüğe girdiği gün işi bırakan biri geçmiş çalışılan günlerin tazminatını alabiliyor mu? 2yıldır çalışıyorum 2 yıllık tazminatımı alabilir miyim? teşekkürler iyi çalışmalar

 35. merhabalar, 29 eylül 2011 yılında işe başladım ve askerlik dolayısıyla 01/12/2011 tarihinde işi bırakıp askere gidecem,
  ben sorum şu; 850maaş+120 yol+59tl asgari g.i alıyorum ve 250tl sodexo yükleniyor,birde ben her ay sattıgım ürün başına prim alıyorum, mesela bu ay 1740 tl hersey dahil bankaya yatan para, bu sekilde işi bırakırsam primler tazminatıma ekleniormu yoksa maaş+yol+yemek üzerinden mi tazminat alacagım, teşekkürler iyi çalışmalar.

 36. yazıdaki sayfadan tarihleri girerek kıdem tazminatınızı hesaplayabilirsiniz

 37. 2004 yılı 10 ay iş girişi -30/07/2011 çıkış tarihi olarak kıdem tazminatı ne kadar yapar, 50,00tl yemek,asgari geçim indirimi aylık 800,00tl nin dışında alınan net maaşım:910,00 tl hesaplar mısınız? kümüle gelir matrahı nedir?

 38. MERHABA

  KOLAY GELSİN SİZE BİŞİ SORUCAM BEN 16-08-2008 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM VE ASKERLİK NEDENİYLE 20-07-2011 TARİHİNDE İŞTEN AYRILCAM BENİM İHBAR VE KIDEM TAZMİNAT ÜCRETİ NE KADARDIR ??? AYLIK ÜCRETİM 700 LİRADIR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…..

 39. öncelikle merhaba
  27.06.2007 tarihinden itibaren çalışanımıza 11.05.2011 tarihinde ihbar öneli başlattık.normal çıkış tarihi 06.07.2011 iş arama süresini toplu kullanma hakkı ise 22.06.2011 tarihinde bitiyor.(ihbar süresini haftamı yoksa gün olarak mı pazarları saymadanmı hesaplayacağız)bu işçini çıkış tarihini 22.06.2011mi yoksa 06.07.2011 mi yapacağım.ayrıca eğer 22.06.2011 de çıkarsa geri kalan 13 günlük ücreti ödeyecekmiyim.şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir