SGK Bilgi edinme başvuru

SGK Bilgi edinme başvuru ve müracatları gerçek kişi veya  tüzel kişi olmanıza göre iki ayrı şekilde yapılmaktadır.

Aşağıdaki hususlarda blgi talebinde bulunulmaması gerekmektedir.

( Kanun kapsamında olmayan konular hakkında başvuruda bulunmayınız )
Tavsiye ve mütalaa talepleri
Madde 38- Tavsiye ve mütalaa taleplerine ilişkin başvurular bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.
Yayımlanmış veya kamuya açıklanmış bilgi veya belgeler
Madde 13- Kurum ve kuruluşlarca yayımlanmış veya kitap, broşür, ilan ve benzeri yollarla kamuya açıklanmış bilgi veya belgeler, bilgi edinme başvurusuna konu olamaz.
Özel hayatın gizliliği
Madde 32- Kişinin izin verdiği haller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması halinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.
Ticari sır
Madde 34- Kanunlarda ticari sır olarak nitelenen bilgi veya belgeler ile, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçek veya tüzel kişilerden gizli kalması kaydıyla sağlanan ticari ve mali bilgiler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.
Kurum içi düzenlemeler
Madde 36- Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.

Bilgi edinme mevzuatı

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu
Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik
Bilgi edinme talebinde Bilgi ve Belgeye Erişim Ücret Tarifesi
Bilgi ve Belgeye Erişim Ücretinin Yatırılacağı Banka Bilgileri ve hesap numaraları
Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu BEDK

 

Bilgi edinme elektronik başvuruları

sgk gerçek kişi bilgi edinme başvurularını

sgk tüzel kişi bilgi edinme başvurularını

şimdilik bimer üzerinden yapmanız gerekiyor. SGK ilgili linki kaldırmıştır. Bilgi edinme için buradaki sayfaya gidiniz.Sayfadan gerçek kişi veya tüzek kişi kısmını tıklayarak BİMER’e bağlanabilirsiniz.

7 thoughts on “SGK Bilgi edinme başvuru

 1. merhaba indeks ağır derecede uyku apne var cihaz verdiler ayrıca kalp kırizi geçirdim stent takıldı ana damar a şeker kollestrol var 1988 ssk başlangıcı 3100 primim günüm var emekli olabilir miyim ?
  Cevap: Sorunuzu yazıdaki linklerden sorabilirsiniz. Biz yinede cevaplayalım. Malüllük için başvurursanız %60 engelli raporu alırsanız. Malulen emekli olursunuz. . Diğer yol ise bir günlüğüne işe girin . Vergi indirimi talebinde bulunun işten çıkın. %40 engelli raporu alabilirseniz.3600 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

 2. Ben SSK dan ayrıldım. Bağkurumun devam etmesi için 06.11.2012 tarihinde Bostancı’daki kurumunuza dilekçe verdim.Meslek gereği acilen sigortamın başlaması gerekli.Ne zaman başlar?
  Başvuruyu bimer üzerinden resmi yapınız

 3. ..Tc numaramla eski emekli sandığı çalışmaktayım.Oğlum 03.08.2012 de 18 yaşına girdi.(…..)Tc li oğluma gelir testi yaptırmaktansa isteğe bağlı sigorta başlatalım istedik.Bu arada oğlum Üniversite sınavına da girmişti.07.08.2012 de isteğe bağlı sigortaya müracaat ettik.Daha sonra eski memur çalışanlarının çocuklarının 25 yaşına kadar sağlık yardımı aldığını öğrendik.
  Bu arada Zonguldak genel sağlığa bakan memurlarına gittik.Tekrar Annenin üzerinden sağlık yardımı alır diye isteğe bağlıya 10-15 gün sonra prim ödemeden kayıtları tamamen iptal ettirdik.Memurlar çocuğumuzun sistemden düştüğünü bir daha Annenin üzerine dönemeyeceğini belirtiler.Biz ne kadar uğraştıysak da çocuğumu tekrar üzerime döndüremediğim gibi!Çocuğum üniversiteyi kazanıpta kayıt belgesiyle ilgili memurlara gidince,yaşı dolduğu halde gelir testi yaptırmadığımız için de Ziraat Bankasına 03 Ağustos’tan 05 Eylü’le kadar 406.30Tl borç ödettiler ve öedemeyince çocuğumun sağlık sigortasını açmadılar.
  Araştırdım eski emekli sandığı çalışanı olarak çocuğumun tekrar üzerime geçeceği gibi herhangi bir cezada ödememiz gerekmiyormuş.
  Çocuğumun tekrar benim üzerimden 25 yaşına kadar sağlık yardımı almasına ve de para cezasının tarafıma ödenmesine aksi takdirde her türlü kanuni hakkımı kullanacağım.15 gün içinde bilgi verilmesini istiyorum.

  Adres:Meşrutiyet Mah.Papatya apt.Da:8 Zonguldak
  Tel No:

  Ayten hanım sgk ya başvuru yapacaksınız. Yada verdiğimiz linklerden bilgi edinmeye başvuru yapın .Sitemizin resmi kurumlarla ilgisi yoktur.

 4. Benim hiçbirşeyden haberim yokken bana bilgi verilmeden benim sigortamı 1 günlük çıkış giriş yapmışlar ( 2011 12 30 çıkış 2012 01 01 giriş )yapılmış buna göre bana tazmimat vermeleri gerekmiyormu bana bir yol gösterin ne yapmam gerekiyor
  tazminat vermeleri gerekiyorsa bu nekedardır (işe giriş tarihide 2006 nın 8 çi ayında işe başladım) (2011 sigorta pirimİ 837 tl den ödenmiş 2012 de 886,5 tl de ödeniyor aylığım ise 1,580 tl dir)

 5. Ben Yenel Karaman 04.01.1964 dogumlu cifte vatandasiyim Eylül 1970 den beri Almanyadayim Temmuz 1979 dan beri calisiyorum 13.09.1989 – 13.11.1989 iki aylik askerlik hizmeti yaptim. 25.06.1992 Alman vatandaslina girisim. 11.03.1993 ihtibaren hem Alman hemde Türk Vatandasiyim. Benim Borclanma primim nekadardir ve nereye basvurmam lagzim.

 6. 78-80 arası iş hayatım oldu fakat sigorta girişim yapılmamış.Bu durumda hakkımızı nasıl arayabiliriz?

 7. babamız emekli polis memuru idi ve vefat etti.
  annem emekli hemşire.kızkardeşim ise ssklı ancak daimi bir işi yok ve bekar.
  kendilerine maaş bağlatmak istiyorum ve gerekli işlemleri ve evrakları öğrenmek istiyorum.
  yardımcı olunursa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir