Kategoriler

psikolojik hastalığı olanların malulen emekliliği

Psikolojik hastalığı olanların malulen emekliliği nasıl olacak ve hangi hastalıklar maluliyet kapsamına girecektir. Bu hastalıklarda Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen yada işlevselliği düzelmeyen psikolojik rahatsızlık olmalı ve bunun için rapor alınmış olmalıdır. Hastalığın ilk sigortalılıktan sonra ortaya çıkması  sigortalılığın başlangıcından itibaren 10 yıl geçmiş olması ve 1800 gün prim ödeme şartının sağlanmış olması gerekir.  Malulen emeklilik işlemleri yönetmeliği eki listede maluliyet için psikolojik rahatsızlıklar sayılmıştır. Çalışma gücünün %60 kaybı  aşağıdaki durumlarda verilmiş olacaktır.

1-(IQ 50 ve altı) Zeka gerilikleri

2-Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni ve alt tipleri

3-Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizoafektif bozukluk

4-Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen sanrısal bozukluklar

5-Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar

6-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen bipolar bozukluk

7-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, v.b.)


One Reply to “psikolojik hastalığı olanların malulen emekliliği”

  1. cenk

    2001 senesı sgk gırısı bulunan ve 2006 2007 askerlıgı tamamlayamayan askerde psıkotık bozukluk yasayıp gata ve kocaelı de 15 er gun yatan ve daha sonra manısada yatıp nasıl emeklı olur sgk gırısı var fakat gun gereklı mı?nasıl ve nereye basvurub yapabılır yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler . 1800 gün tamamlamalısınız. Yoksa askerlik yaptığınız kadar süreyi borçlanın . Eğer hala tamamlamadınız ise ssk lı bağkurlu yada isteğe bağlı sigortalı olmalısınız. Günü tamamlayınca bulunduğunuz yerdeki sgk Merkezine yada il müdürlüğüne gideceksiniz. ben malulen emekli olmak istiyorum diyeceksiniz. Sizi hastaneye sevk edecekler orada oranı belirlenecek %60 ve üzeri olursa malulen emekli olabilirsiniz. O

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir