isteğe bağlı sigortalılığın başlangıcı

İsteğe bağlı sigortanın başlangıcı aşağıdaki şekilde olmaktadır

(1) İsteğe bağlı sigortalılık, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin veya talep dilekçesinin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlar. Adi posta veya kargo ile gönderilen veya Kuruma doğrudan verilen bildirgenin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarih, taahhütlü, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi olarak gönderilenlerde ise postaya verildiği tarih, başvuru tarihi olarak kabul edilir.

(2) İsteğe bağlı sigortalılığın başladığı tarihten itibaren, aynı zamanda 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre sigortalı olmayı gerektirecek çalışması bulunduğu tespit edilenlerin isteğe bağlı sigortalılıkları, 5510 sayılı Kanu- na tabi sigortalılıklarının sona erdiği tarihi takip eden günden başlatılır. Bunların zorunlu sigortalılıkla çakışan sürede isteğe bağlı sigorta primi ödenmişse, bu süreye ilişkin ödedikleri isteğe bağlı sigorta primleri talepleri halinde ilgililere iade veya doğacak borçlarına mahsup edilir.

(3) Ay içerisinde 30 günden az çalışan veya Kanunun 80 inci maddesi uyarınca prim ödeme gün  sayısı, ay içindeki toplam çalışma saatinin 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanuna göre belirlenen  günlük normal çalışma saatine bölünmesi suretiyle hesaplanan sigortalıların aynı ay içerisinde isteğe bağlı sigorta primi ödemeleri halinde, ödenen primler zorunlu sigortalılığa ilişkin prim ödeme gün sayısına otuz günü geçmemek üzere eklenir.

Kaynak SGK tebliği

7 thoughts on “isteğe bağlı sigortalılığın başlangıcı

 1. benim annem 25.02.1954 doğumlu, 06.02.2002 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta ödüyor, toplam gün sayısı 9 yıl 25 gün…ne zaman emekli olabilir yardımcı olabilirmisiniz

 2. 2011 yılında 3 aylık sigortam yattı ondan sonra işten çıktım ve sigortam yatırılmadı ben dışardan yatırmak istiyorum nasıl yatırabilirim sigortamı devam ettirmek istiyorum nasıl yapabiliriz.
  isteğe bağlı sigorta olmak için ikametgahınızın bulunduğu sgk il müdürlüğü veya merkezine başvuru yapınız.

 3. Eşim 1983 doğumlu ve hiç çalışmışlığı yok. Ocak 2012 den itibaren isteğe bağlı sigorta yaptırdık. ancak hastane ve sağlık hizmetlerinden benim üzerimden devam etmasini talep ettik.Buna rağmen geçen iki ayda prim ödemedik. bu noktada sormak istediğim soru şimdi prim yatırmadığımız için eşim sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. SGK ya sorduğumuzda bu primleri ödemez isek eşimim sağlık hizmetlerinden faydalanamıyacağını söylüyorlar. Gerçekten benim üzerimden sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün değilmi?

 4. istege bağlı ssk dan 3600 günden emekli olunuyormu şimdiden teşekkür ederim
  işe giriş tarihi yaş ve ssk lı olmak şrtıyla evet

 5. ben 25.07.2011 yılında isteğe baglı sigortaya müracat ettim .evraklarımı mektupla gönderdim mektubum ssk ulaşma ama bana halya cevap göndermediler .lütfen mesajıma cevap veriseniz sevinirim iyi çalışmalar.

 6. 1.5.1985 ssk girişim var 169 işgünü prim ödenmişim var,şu an ev hanımıyım ,istege baglı sigorta yaptırırsam kaç lira ödemem ve kaç yıl ödemem lazım,kaç yaşında emekli olurum,02.02.1966 dogumluyum.
  bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim,

 7. 2002 de sigortamvar 3 aylık onun üzerinden çalışmadan dışardan parayatırmak istiyorum nekadar yatıracam ve nereye başvuracam saglıktan yaralana bilirmiyim kaç işgünü yatırmam gerekiyor emekli olmam için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir