İş kazası ve meslek hastalığı hallerinde sağlanan haklar yararlanma şartları

İş kazası ve meslek hastalığında hangi haklar sağlanır hangi yardımlar yapılır .5510 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin birinci fıkrasında iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde sigortalılara sağlanan haklar;

a- Sigortalıya geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi,

b- Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması,

c-  İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması,

ç- Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,

d- İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi,

olarak sıralanmıştır.

Yukarıda sayılanlardan sadece geçici iş göremezlik ödenekleri kısa vadeli sigorta kolları kapsamında, diğerleri ise uzun vadeli sigorta kolları kapsamında yürütülecektir.

İş kazası ve meslek hastalığında sğlanan haklardan ve yardımlardan yararlanma şartları

Sigortalıların iş kazasına bağlı olarak geçici iş göremezlik ödeneklerinden yararlanabilmeleri için Kuruma yapılan bildirimin iş kazası olarak kabul edilmesi, meslek hastalığı sigortasından geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için ise meslek hastalığının Kurum sağlık kurulunca tespit edilmesi gerekmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneğinin süresi Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulundan alınacak istirahat raporuna bağlıdır. Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine istinaden sigortalılara iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle iş göremedikleri sürece prim ödeme gün sayısı şartı aranmaksızın ilk günden itibaren her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilecektir.

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanlara iş kazası ile meslek hastalığı halinde geçici iş göremezlik ödeneği,  genel sağlık sigortası dahil prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede ödenecektir.

Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bunlar hakkında bu Kanunun kısa vadeli sigorta kolları bakımından yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır.

Kanunun Ek 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalıştırılan sigortalıların, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kollarından sağlanan yardımlardan yararlanabilmeleri için iş kazasının olduğu tarihten en az on gün önce tescil edilmiş olmaları ve sigortalılıklarının sona ermemiş olması, iş kazası veya meslek hastalığından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi için prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Bu kapsamdaki sigortalıya, tescil edildiği tarihten sonraki on gün içinde (onuncu gün dâhil) iş kazası geçirmesi halinde geçici iş göremezlik ödeneği verilmeyecektir.

kaynak sgk

 

56 thoughts on “İş kazası ve meslek hastalığı hallerinde sağlanan haklar yararlanma şartları

 1. Merhaba,
  yaklaşık bir ay önce kardeşim çok kötü bir iş kazası geçirdi. elektrik üretim fabrikasının içinde bulunan asansör firmasında çalışıyordu. bir gün işten çıkma saatine yakın asansör arızası ile ilgili bir telefon alıyor ve arızayı yapmak için asansörlerin yanına gidiyor(tabi iki kişi çalışması gerekirken iş vereni yanında olmadığı için tek başına gidiyor.). asansör arızasını yapmak için çatıya çıkıyor 60 metre yükseklikte çatı.
  çürük bir sac a basıp 8 metre aşağıda bulunan demir boruların üzerine düşüyor. bu olay akşam 17.30 civarında gerçekleşiyor. yalnız olduğu için ve o saatlerde görevde olan vardiya amiri ve usta başı işini yapmayıp oraları kontrol etmediği için 21.00 civarı bizim aramamız sonucu kardeşim bulunup hastaneye getiriliyor. hastanede durumu çok kötü olduğu için ve yogun bakımlarda boş yer olmadığı için (doktorlarda yaşayacağını ihtimal vermiyor ve elimizde kalmasın diye herhangi bir müdahale de bulunmuyor) 112 acil in uygun bir yoğun bakım bulmasına kadar yani gece 03.30 a kadar hiç bir müdahale yapılmadan başka bir şehirdeki hastaneye sevk ediliyor.
  beyninde bir kaç yerde kanama var. yüzünde burnu ve elmacık kemikleri kırık. omzunda parçalı kırık var. kaburgaları kırılmış ve cigerine batmış hastanede müdahale yapılıp balon takılmadığı için içindeki kan boşalmış. neyse bu hastanede ilk müdahaleleri yapılıyor. yaşama ihtimali çok düşük olduğu söylenerek beyninde en riskli yer olan şakak kemiğindeki kanamadan ameliyat oluyor ve şükür ameliyat iyi geçiyor. diğer ameliyatları henüz tekrar narkoz alması riskli olduğu için şuan yapılmıyor bekletiliyor. 15 gün yogun bakımda kaldı şimdi serviste hafıza kaybı var. zamanla geçmesini bekliyoruz. bu günümüze binlerce kez şükür diyoruz. diğer ameliyatları için hala bekliyoruz tedavi uzun bir süreç alacak
  kısacası sorum şu bu süreçte nasıl bir yol izleyebiliriz.
  henüz bilinci yerinde olmadığı için avukata vekalet veremiyor.
  davayı ailesi olarak biz açabilirmiyiz?
  ve henüz tedavisi bitmeden raporu tam olarak verilmeden bu davayı açabilirmiyiz?
  bu süreçte maaşını işveren mi yoksa sgk mı ödüyor?
  yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevap : Öncelikle SGK ya işkazası ile ilgili dilekçe verin. Mahkeme müfettiş raporunu bekleyeceği için zaman kazanmış olursunuz.İş kazası sonucu kendisine vefat ederse (umarız iyileşir ) eşe ve çocuğa ve muhtaç anne babaya maaş bağlanır. Maddi ve manevi tazminat için avukat ile görüşmeniz gerekir.

 2. Özel sektörde markette çalışıyorum. Mesai saatinde çalısma esnasında mal yükleniyordu. Çalışma arkadaşım transpalet ile ayağımın arkasına topuk bölgesine çarptı. Kırık ve çatlak meydana geldi. 02.05.2017 tarihinden bu yana tedavim sürmekte iş kazası olarak geçti kayıtlara ve parça parça (15-20 gün 1 ay gibi) raporlar verildi şuan da raporluyum 15 gün. İş yeri veya Sgk henüz bana bir ödeme yapmadı. Tüm raporlar bitince tedavi bitince yapacakmış sanırım sgk. Ne kadar ödeme yapar maaşımla aynı mı olur? Ayrıca extra bir maddi manevi tazminat hakkı doğuyor mu? Eskisi gibi olmayacaktır çünkü kırık ayak.

  Cevap : İstirahat süresince geçici işgöremezlik ödeneği alacaksınız.Brüt maaşınızın (net değil brüt ) 2/3 ü alırsınız. Eğer sakatlığınız sürekli olursa işgöremezlik derecenize göre yada sakatlık oranınıza göre ömür boyu sürekli işgöremezlik ödeneği alırsınız. Sürekli sakatlığınız varsa tazminat davası açabilirsiniz.

 3. merhaba
  ben 3 yıldır yetkili serviste tamirci olarak çalışıyorum 2 kere omuzdan ameliyat oldum ilk ameliyatım is saatin disinda oldum k
  omuzum çıkmısti ve ise devam ettim 2 sene sonra çalışırken aynı omuzuma cok feci agrılar girdi ve hastaneye gittim tekrar ameliyat oldum ama is kazası falan demedim raporum bitti ve devlet hastanesinden agır işte calısamaz raporu aldım ve isyeri bana farklı bi bolumde kaportada hasar danısmani ol dedi ve ben kabul etmedim mekanik teknisyeniyim benim alanim degil hasar bolumu bu raporla kendim cıksam tazminat alabilirmiyim.

  Cevap: Siz işkazası veya meslek hastalığı başvurusu yapın.Kendiniz çıkarsanız alamazsınız. Eğer 1999 tarihinden önce işe girdiyseniz 3600 günüde doldurduysanız emekli olabilir yazısını sgkdan alın . Bu durumda sadece kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 4. Öncelikle iyi çalışmalar.
  Annem bir devlet kurumunda işçi olarak çalışmakta. temizlik vs işlerine bakmakta. Annem ellerinden geçirmiş olduğu bir operasyon nedeniyle 1 yıllığına su ile teması bez sıkması pas pas kullanmasının uygun olmadığına dair rapor verilmiş fakat yöneticiler bu rapora rağmen aynı yapması için sürekli baskı yaparak işlerini yaptırıyorlar. Ayrıca temizlik işleri için taşeron firma çalışanı olmasına rağmen kurumda aynı vasıftaki diğer çalışanlar değil sadece annemde bu durum devam etmektedir. Bunun dışında çalışanlarında uygulamış olduğu ahlak dışı mobingler de cabası konu ile ilgili yorumunuzu ve bizim ne gibi bir yol izlememiz gerektiğine dair bilginizi rica ederim.

  Cevap . Hiç kimse bünyece elverişsiz işte çalıştırılamaz. Hele birde rapor varsa hiç çalıştırılamaz. Hemen bir dilekçe yazın raporu ekleyin. Dilekçede çalıştırılması uygun olmayan işleri yazın ve durumuna uygun iş verilmesini talep edin. Sonra evraktan geçirin bir nüshasını alın. Eğer devam ederlerse şikayet edeceksiniz. Nereye . Kurumun teftiş kuruluna direk yazın.

 5. Ben barmenlik yapiyorum bir hotelde 2007 den beri turizm sektorundeyim sigortali olarak..ve devamli ayaktayimm …2008 de sag dizimden meniskus ameliyati oldum sonra ic ve dis cogu alindi meniskuslerin. Ve kikirdak dayanmiyor ilac kullaniyorum agrilarim cok fazla oyle devam ediyorumm sonrasinda basur ameliyati oldum varikosel ameliyati sonrasinda 2013 de sol dizimin dis meniskusunden ameliyat oldum en son daha 1 ay once yine sol dizimden meniskus ameliyati oldumm ve yine ayakdayim 8 saat boyunca meslek hastaliklari hastanesine basvurabilirmiyim sansim nedir ayrica kalca kemigimin femur basi buyuk ve buda cok aci veriyor doktor birakman lazim diyor ama meslegim bu ne yapmam lazimm.

  Cevap . Meslek hastalıkları hastanesine başvurun.Eğer hastalıklarınız yaptığınız iş ile ilgiliyse engelliolduğunuz oranda maaş alırsınız. Buna doktor karar verir. Ayrıca işveren rahatsızlığınızın engel olduğu veya artıracağı işte sizi çalıştıramaz.

 6. İş kazası geçirdim. Bu süre boyunca maaşımı tamamiyle aldım. Sigortadan yatan parayı şirketin maaşından kesme gibi bir ihtimali varmı.? Aciklarmisiniz lütfen

  Cvp.İstirahatli sürelerde işveren maaş ödemez. SGK dan istirahat ödeneği alırsınız Bu dönemde işveren maaşınızı yatırırsa işsizlik ödeneğini kesebilir.

 7. iş kazası sonucu sol gözüm hiç görmüyor yüzde 32 raporum var engelli maaşı alabilir miyim ?
  İşkazasından dolayı gelir bağlanması gerekiyor. Bunun için başvuru yapmalısınız.

 8. 30/08/2013 tarihinde izmitte 50 metre yuksekte iş kazası akşam saat on buçukta vincin ucundaki parça ile sabitleyeceğim parçanın arasında arasında kalarak sol el baş parmağım yarıdan fazlası koptu dikildi fakat tutmadı ve kolumdanda damar alındı uyuşukluk var halen ve başka bir hastaneye götürdüler orada tutmayan parmağım kesildi karnımdan parça alındı 6 hafta parmağım karnmds gezdim ve sonunda karnmdanda parça alınarak oradanda mağdur kaldım bacağında halen uyuşukluk var hissetmiyorum ve özel hastanede tam 5 ameliyat geçirdim fakat hiçbir işe yaramadı yaşım 21 askere gdmyrm almadılar ve şuanda işsizim işten çıkardılar sizce ne yapmam gerekiyor ve sgkdan ne kadar ksyıp verirler ve ne kadar tazminat alırım cevabı adresimide gonderirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.
  Cvp Hemen sgk ya başvuru yap .Dilekçe ile durumu belirt.

 9. 2010 iş kazası geçirdim sol elimde kalıcı hasar var çalışmakta zorlandığım için kendim ayrılmak istiyorum haklarımı nasıl ala bilirim.işyeri işçileri bize söylemeden 2013`ün 11.ayında sigortamıza çıkış yaptı.2014 2.ayında tekrar giriş yaptı.burda benimle beraber 50 kişivar bizlerin bir hakkaybıvarmı varsa neyapabiliriz .
  Sizin dilekçe vermeniz gerekir. İşkazası ve diğer durumlarınız araştırmalı . Hem SGK ya hem de Bölge çalışma İş kur müdürlüğüne şikayet dilekçesi yazınız.

 10. Slm bn iş kazası geçirdim iş yerinden ayağım kirdim iş yeri iş kazası olduğunu söyleme dedi bana bende tamam dedim iş yeri maaş m yatırımı ssk şikayet edeyimi iş kazası olduğunu yatirmazlarsa cvp bekliyorum

 11. Slm ben iş kazası geçirdim iş yeride ayak parmağımi kirdim ayağım basamiyorum iş kazası olduğunu söyleme evde düştüm de de dediler ben de söylemedim buna göre iş yeri maaşimi kesermi ssk hasta raporu vermiş bana ne yapabilirim ssk bildirsemmi iş kazasini acil cvp acil

  İş kazası geçirdiğinde veya hasta olduğunda isgk sana işgöremezlik ödeneği verir. İşyeri de her iki halde maaş vermeme hakkına sahiptir.

 12. halk otobüsünde şöfürlük yapıyordum akşam paydostan sonra petrole gittim ve yakıt aldım yakıt aldıktan sonra arabayı her akşam olduğu gibi yıkama cekti yıkamacı dış yıkama yaparak ve bende tazyikli suyla kapıların iç kısmını yıkamak istedim tazyikli su tabancası elimde düşerek sağ gözüme geldi sağ gözüm tamamen görme kaybına meydana geldi yüzde 32 rapor verdiler buna güre ne kadar maaş bağlanır.
  Size sürekli iş göremezlik ödeneği bağlanırsa , hesaplama şu şekilde olacaktır. Kaza tarihinden önceki son üç ay gelirinizi toplayın 3 e bölün %70 ini alın ve %32 ile çarpın.
  formül ortalama gelir x %70 x kayıp oranınız.
  Senin için özel bir durum var. Eğer mesleğini icra edemez isen yani şoförlük yapamaz ise %32 % 100 e çıkar. Meslekte kazanma gücün tamamen yok olmuştur.Maaşında Başlangıçta yapılan hesaplamanın 3 katını geçer.

 13. selam ben çalıştığım iş yerinde iş kazası geçirdim rapor aldım ama iş yerim ssk ya iş kazsı mailini atmadığı için paramı alamadım rapor kağıdımı iş yerine bıraktım kaybolduğunu söylediler 5-6 ay gecti ben iş yerinden ayrıldım bundan 2 ay önce hastaneden raporumun cıktısını alıp kayseri çalışma Müdürlüğüne dilekçe yazdım ama 2 ay gecmedine rağmen bi sonuç cıkmadı neden benm ne yapmam gerekiyor.
  SGK il müdürlüğünede bir dilekçe yaz.Yada kayseri işkur çalışma müdürlüğünden takip et.

 14. slm benim işe gireli 1 ay oldu. iş yerinde bi iş kazası geçirdim sol işeret parmağımın birinci eklem yerinden itibaren kullanamıyorum. hastahaneden rapor aldım. ben başvuru yapsam iş yerinden tazminat alabilirmmiyim.
  SGK dan geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. İşveren iş güvenlik önlemlerini almadıysa kusurluysa tazminat alabilirsiniz. Fakat miktarı küçük olabilr.

 15. ben 08 05 2013 de iş kazası geçirdim sağ bileğim cam kesti damarlarım liflerim kesildi şu anda kaslarım eriyormuş ben dilekçemi ve evraklarımı yaptırdım sgk ya verdim hastalık diye iş yeri bildirmiş ben tekrar iş kazası yaptırdım raporlarımı sgkya verdim yaşım 20 malulen emekli olabilirmiyim ne kadar maaş bağlanır maddi manevi tazminatta alabilirmiyim şu anda çalışamıyorum hiç bir işyeri beni kabul etmiyor iş verende hiç ilgilenmedi ne yapa bilirim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  SGK müfettişleri inceleme yapacak işka zasına karar verilen raporun ardından hastaneden alınacak rapora göre sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak.Bu emekli maaşı gibi ömür boyu sürebilir. Bu maluliyet maaşından farklıdır. Alacağın gelirdir. prim ve sigortalılık günlerin yeterli olursa malulen emekli olabilirsin .

 16. 5 sene önce inşaattan düştüm ve sigortam yoktu ayağım kırıldı belim kırıldı çalışamiyorum davam dahada sürüyor niye bukadar devam ediyor ben 5 senedir mağdurum

 17. Ben 13/10/2013te iş kazası geçirdim.sol gözümde 100 /50 oranında görme kaybı var.ancak kesin raporum yok.Doktorlar iyileşmeyeceğini söylüyor.Sgk ya her türlü bildirimim iş kazası olarak yapıldı.Gzümde oluşan bu görme kaybıyla ilgili işyerinden tazminat alabilirmiyim?
  İş kazasında işverenin kusuru varsa işçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırı davranmışsa taminat davası açabilirsiniz.

 18. Çalıştıgım iş yerinın şantiyesınde gece uyurken ranzadan düştüm kolum kırıldı iş kazasına geçermi geçerse ne yapmalıyım.
  İşyeri eklentisi olduğu için işkazası sayılır. Hemen SGK ya dilekçe ile başvurunuz.

 19. slm 02:02:2013 tarihinde iş kazası geçirdim sol kolum kırıldı doktor o an raporu hastalık olarak çıkarmış bunu düzeltebilirmiyiz acaba
  resmi başvuru yapmalısınız.

 20. mbr ben erkut 2004 de iş kazası gecırdım sol bacagım pılatınlı haraket kısıtlılıgı var malulen emeklı oldum 197 tl maaş baglandı 2005 de tekrar ssk bı ıse gırdım ne kadar calışmam lazım normal emeklı olmak ıcın

 21. ağır işitiyorum duyuyorum fakat anlamıyorum iş hayatımı çok etkiliyor ne yapmam gerekiyor iş görememezlik maaşı alabilirmiyim

 22. ben 2000 yılında bir iş kazası sonucu sürekli iş göremez aylıgı alıyorum 176,5 tl bende toplu para alma olayım varmı evlilik için

 23. 27 ekım 2011 tarıhınde bir iş kazası geçirdim.
  sgk ya hemen başvuru yapın

 24. iş kazasında sol gözümü tamamen kaybetim nekadar tazminat ala bilirim maaşım 1530 tl raporum yüzde 32
  işgöremezlik ödeneği alabilirsiniz.Tazminat için işverene dava açmanız gerekir

 25. merhabalar ben 2010 yılında iş kazası geçirdim 2011 de müracatta bulundum ve müracat edeli 6 ay oldu hala bi netice alamadım lütfen yardımcı olur musuz ve biz ne yapmalıyız.
  Hasan bey bizim yapacak bir şeyimiz yok . İlgili yere dilekçe veriniz yapılmazsa üst makamlara dilekçe gönderebilirsiniz.

 26. slm. ben 2008.de iş yerinde traktörle kaza yaptım ehliyetim yoktu patron kullanmamı istedi bende kullandım ve sol kol ve sol bacağım kırıldı platin takıldı bir hak talep edebilirmiyim bunu bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

  Kazadan dolayı raporlu bir süreniz varsa yada sakatlığınız oluşmuşsa geçici işgöremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik geliri alırsınız.Patronunuz kullanma dedi ve sizde kullanmış iseniz yine yararlanırsınız .sadece küçük bir kesinti olur o kadar . sgk ya başvuru yapınız.

 27. işyerinde iş kazası oldu arkadaşlar doktora git dedi gece vardiyasındaydık sabah tıp merkezine gittim normal rapor verdi 7 günlük işyerinededim alcıya almadan önce gece oldu haberiniz olsun birim şefine tamam dedim elim alçıı geldim rapor aldım am raoprda iş yerinde oldu yazacakmış yazmıyordu öle başladı ameliyat oldum kemik ölümü hastlıgı oldu elimde şimdi ban ihtarnae geldi 180 gün rapor aldın diye bene işyerine savunmamı verdim ,işkazası oldugunda arkadaşlar şahit şimdi işyeri işten çıkartacak ne yapmam lazım halan raporluyum nasıl bir yol izlemem lazım tşk
  sgk il müdürlüğüne işgöremezlik ödeneği ve geliri için başvur.aynen anlattıklarını yaz olayı anlat şahitlerin ismini ver ayrıca çalışma bölge müdürlüğüne dilekçe ile başvur

 28. 15.08.2006 tarihinde iş kazası geçirdim sağ işaret parmağımı kaybettim buna göre bana %10maliyetgibi bir maaş bağlandı maaşımın 1000tlden tesbiti yapıldı fakat askeri ücretten ödeniyor aynı zamanda yapılan bu ödeme kaza yapıldığı tarihten itibarenmi verilir eğer öyleyse 15.08.2006dan bu yana aldığım maliyet3.300tldir bu konuyla ilgili beni aydınlatırsanız çok minnet olacağım tşkler
  öğrenmek istediğinizi daha net yazarsanız yardımcı oluruz.ama bir hak kaybı varsa hemen dilekçe ile başvurun .internetten arama yapmayın bırakın sgk size resmi cevap versin

 29. slmben emrah bi faprikada calışıyorum gecen hafta iş yerinde düşme sonucu bileyimi incittim 7 gün rapor aldım usta başı dedi bana maaşından kesilecek 7 gün devletlen alcaksın dedi 7 günü ama ben doktora gittiyimde iş kazası demedim iş yerinde düştüm dedim doktorda bana hasta raporu verdi aydınlatır sanız sevinirim
  işyerinde düşmede iş kazasıdır.hastalıktada para alırsın ama 2 gün eksiktir.

 30. mrh admin kardeş ; ben 2008 iş kazası sonucu sağ elimin gücünü yitirdim ve raporlarım ankaradan geldi %19 sakatlık verilmiş maaşım 126 lira bağlanmış, birde ek gelir 176 tl diyoor; tam anlayamadım ek gelir süreklimi yoksa maaşım 126 liradanmı bağlanmış oluyor? eğer 126 tl ise durum çok vahim ben iş yerimden ayrılırsam başka bir iş yapamam . bana acil cevap yazarsanız çok mutlu olucam ; hayırlı akşamlar

  ek gelir sürekli olması lazım

 31. hastahaneden ciktim su an evdeyim. bir hafta sonra kontrole gidecegim. ben bu raporu nasil elde edecegimi anlayamadim. cunki doktora soyledigim zaman bana vermedi. is veren benim elimin resimlerini alip goturdu ki rapor cikartsin. sizce bu normal mi? ben simdi gidip bas vurdugum zaman is verende sikayetci olmus gibi olurmuyum.odenecek mikari kim odeyecek. lutfen aydinlatirsaniz sevinirim!!!!

  iş kazası geçici işgöremezlik ödeneği ve sürekli iş göremzlik ödeneği için rapor verilmeli. verilmez ise sgk ya başvur iş kazasından dolayı sakatlığın tespit edilsin . sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilir .parmaklarını kaybedene nasıl rapor verilmiyor anlayamadım . yada açık ifade edemiyorsunuz

 32. ben 1982 tarihinde tedaş ta işe başladım 1996 tarihinde iş kazası geçirdim.14 ay raporlu kaldım.bu rapor süresince sgk bana ödediği rapor parasını çalıştığım iş yerine verdim onlarda benim maaşımı yapıp verdi.yalnız 14 şubat 2011 de emekli oldum bana iş yerim 14 ay raporuma kıdem tazminatı ödemedi.ne yapmam gerekiyor. not.iş kazamdam dolayı maaşa bağlanmıştım.mahkeme kararıyla ½ 55 raporum var.gaziantep tedaşta çalışmış.elk.tekn.elamanım.lütfen cevap yazın.

 33. merhaba! ben 08122011 tarihinde is kazasi gecirdim. sag elimdeki uc parmagim koptu yuk asansøru yuzunde. simdi ne yapmam gerekir. is goremez raporunu nasil alabilirim. hastahane bana herhangi bir rapor yazmadi. nasil gecici yada surekli is goremez oldugu ayirt edebilirim. lutfen acil cevap

  hemen sgk il Müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne dilekçe verin .Olayı tanıkları ve kaza anaını kaza sonrasını anlatın .İnceleme başlatılacaktır.3 parmağı kopmuş kişiye hastane nasıl rapor vermez anlamadım .

 34. ben ani işitme kaybından dolayı meslek hastalıkları hastanesinden 14.1 raporum var düşük bir gelir baglandı rahatsızlıgımdan dolayı iş bulamıyorum 25 yılımı ve pirimi doldurdum yaşı bekliyorum raporum oldugundan dolayı yaşı beklemeksizin emekli olabilirmiyim

 35. mrb! ben 2002 yılında iş kazası geçirdim. sol el baş parmağımın ilk boğumundan koptu. kazayı geçirdiğim dönemde sürekli iş göremezlik hakkımın olduğunu bilmiyordum . şimdi bu hakkımdan yararlanabilirmiyim. kazaya ait bende olan belgelerim kayboldu. bu belgeleri nasıl temin edebilirim. şu an kaza yaptığım fabrikada çalışmaya devam ediyorum. cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  aynı yazdığın gibi dilekçe yaz.. Sgk İl Müdürlüğüne ver

 36. sakatlığınız işkazasına bağlı ise sürekli iş göremezlik geliri alırsınız. yine çalışmaya devam edip ayrıca emekli olabilirsiniz. gelir bu durumda yarıya düşer kısaca 1, 5 kat maaşalırsınız .

 37. 15.01.2010 yılında geçirmiş olduğum iş kazası nedeniyle sol gözümde %40 kayıp bulunmaktadır.Alacağım bu raporla ne yapabilirim?

 38. ben iş kazası geçirdim, işlemi yaptırdım izmir den.ancak postaneye para yatırıldığında yurt dışındaydım.para on gün içinde alınmadığı için izmir e geri dönmüş ben telefonla arıyorum ancak ulaşamıyorum.ne yapmam gerekiyor.teşekkür ederim…

 39. işyerinde kaza geçirmen yeterli .Yani işyerinde olman yeterli. mesai bitmesi 29 Ekim olması etkilemez .istirahatli olduğun sürece iş göremezlik ödeneği alırsın. İşveren kesti diyorsun. İşveren neyi kesti

 40. slm ben iş kazası geeçirdim gece vardiyalı çalışıyom 2001 iş girişliyim ama asgari üçreten çalışıyoz ben iş kazası geçirdim 26 10 2011 mesayim sabah 8 de bitti saat 8.30 da işte işkaza geçirdim işveren bende bu ay 5 gün kesti neden ben hakımı ögrenmek istiyom bedi 29 ekim vardı pazar sayılıyormu ben bunu ögrebmek istiyorum

 41. 4 yıl önce sol el işaret parmağımın ilk boğumu yani yarısına yakınını kaybettim bununla ilgili sgk maaş veriyormuş böyle bir şey varmı?

 42. dilekçe ile sgk müdürlüklerine başvurun . rapor istenecek ayrıca işyerinde inceleme yapılacaktır.

 43. mrb. fabrika ortamında çalışmaktayım. yaptığım iş nedeniyle yaklaşık 4 yıl sonra ellerimde egzama meydana geldi malzemelerin iş güvenliğini araştırdım ellerde egzamaya sebep olabilir diye ibare kullanılmış. bu olay meslek hastalığına girermi girerse nasıl bir yol izlemem gerekir.

 44. slm admin ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.bayramın 1.günü görev başında tinercilerin saldırıcı sonucu 3 bıçak darbesi aldım yaralandım 20 gündür raporluyum ve iyileşme sürecimin aşagı yukarı 1 ay daha süreceği söyleniyor.benim bu durumda ne gibi tazminat hakkım vardır bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tşkr.
  tazminat değilde geçici işgöremezlik ödeneği veya sakatlığınız varsa sürekli iş göremezlik geliri almanız söz konusu . Tazminat hakkınız ise işverenein gerekli tedbirleri almaması sonucu yada çalışma yeri ve şartlarını sağlayamadıyasa doğar. hukuki bir durumdur.

 45. işveren iş kazasını bildirmese bile siz ihbarda bulunun sgk ya kazayı bildirin .her türlü hakkınızı teftişten sonra alabilirsiniz

 46. hasan bey hemen sgk il müdürlüğüne veya merkez müdürlüğüne yazı ile başvurun iş kazası geçirdiğinizi belirtin.İş göremezlik ödeneği alabilirsiniz..Sakın boşvermeyin işkazası müracatını mutlaka yapın

 47. iki sene önce bir iş kazası geçirdim sol elime cam düşmesi sonucu damarlar kesildi ve sol elimi hissedemiyorum ağırlık kaldıramıyorum tedavi sonucu hep öyle kalacak dediler işten çıkarılırsam ne hak idda edebilirim tek elle çalışmak zor oluyor bu konuda bana yardımcu olurmusunuz

 48. hemen bağlı bulunduğun sgk il müdürlüğüne veya sgm sgk merkez müdürlüğüne dilekçe ile başvur. teftişten sonra sana iş kazasından dolayı sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. iş kazası nedeniyle gelir alırken istersen çalışmaya devam edebilirsin . ayrıca emekli de olabilirsin . bu kez emekli maaşı ve iş kazasından dolayı alacağın gelir yarıya düşer 1,5 maaş alırsın. Hiç beklemeden başvurunu yap. geçmiş olsun

 49. iş kazası geçirdim sag bacagım ispiral taşı patlaması sonucu dizden aşagısı kaval kemigim koptu ve parcalıkırık 4 parçaydı şu anda hala kafesin içindeyim ve 24..5 .2010 dan bu güne ve 3 .10 2011 e kadar da raporluyum tedavim devam ediyor bacagım çelik kafesin içinde duruyor adana oturuyorum devlet hastaneside yüzde verilmedi tedavim devam etdigi için 6 altı ay sonra görülmesi uygundur dedi ve kemigin kaynamadıgını belirtdi şimdi soruyorum arkadaşlar iş kazasından dolayı maaş baglanırmı beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinecegim cektigimi bir ben birde allahım biliyor

 50. işkazasından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği alıyorum. herhangi bir yerde çalışabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir