kısa bilgiler

iki ayrı emeklilik varmı

iki emeklilik çifte emeklilik geldimi.6111 sayılı Kanun ile getirilen yeniliklerden biride   hem ssk ya hem bağkura prim ödenebilme durumudur.Halk arasında bu durum yanlış anlaşılmaktadır.Sanki hem ssk dan hemde bağkurdan emekli olunabileceği şeklinde bir anlaşılma  ortaya çıkmaktadır.İki ayrı emekli maaşı bağlanacağı veya iki ayrı emekliliğin olabileceği şeklinde anlaşılmalar olmaktadır. Bu doğru değildir.SSK ya ve Bağkura prim öderseniz seçeceğiniz birisinden yada ssk dan emekli olabiliyorsunuz.Burada emeklilik hesaplamalarında yatan prim önemli olduğundan her iki ödenen prim toplanacak ve hesaplama yapılacaktır.Daha yüksek maaş bağlanabilecektir.

Eskiden sadece bir yere prim ödenebiliyordu. Şimdi vergi kaydı olan birisi gidip aynı zamanda bir işyerinde de çalışırsa hem ssk ya hem bağkura prim ödeyebilyor.SSK ya tabiki işvereni primleri yatırıyor.Bu kişi ssk dan emekli olabilir.SSK emekli maaşı hesaplanırken hem Bağkura hemde ssk ya yatırılan primler toplanıyor.Doğal sonuç olarak da daha yüksek maaş bağlanır.

Sonuç olarak iki ayrı emekli maaşı bağlanamaz ve iki ayrı  emeklilik yok hem ssk hem bağkurdan aynı zamanda emekli olunamaz.6111 sayılı kanun iki ayrı prim ödeme kolaylığını getirmiş fakat iki ayrı emeklilği getirmemiştr.

Yorumunuz

14 comments on “iki ayrı emeklilik varmı

halil

merhaba,

annem, vefat eden babamın emekli maaşını alıyor ve kendisi hala sigortalı çalışan primi dolunca hem kendi emekli maaşını hem eşinin emekli maaşını alabilecek mi? eşinin maaşı kesilirmi?

aydoğan

Merhaba,
Annem, vefat eden babamın gününü tamamlayıp ”babamdan emekli oldu”. Babam ölmeden önce de annem, bağ-kur’a isteğe bağlı tarım sigortası olarak başklamış ve 7 yıl prim ödemişti. Şu durumda kendi adına bağ-kur’dan emekli olabilir mi? Ne yapılmalı? Çok teşekkür ederim.

babanın maaşını alır kendiside bağkurdan emekli olabilir

admin

artık hem ssk ya hem de bağkura prim ödenebiliyor. Hatta sadece ssk ya ödeme yapılabilir. Özel işyerleri artık sorun etmez .etmesinede gerek yok

mehmet

merhaba;
Bir soru soracaktım admin bey/hanım,
Benim üzerime taksi plakası alarak doğal olarak vergi numara aldım ve bağ-kur’a geçmiş oldum.Askerden önce ssk’daydım,askerden sonra da özel kurumda iş bakmaktayım.Acaba ben işe girerken özel kurum bunu bana sorun eder mi? bide şirket ssk’mı öderken daha fazla mı vermiş olacak?
ilginiz için tşkler.
Saygılar.

ahmet

merabalar benim size sorum şu alcak babam yüzde doksandokuz ağır özürlü bi rahatsızlık geçirdi babam dedemin maaşından faydalanıyo yalnız 1690 günde ssk primi bulunmakta biz bunu bağkura kaydırıp bağkurdan malulen emekli olsak ssk daki maaşı kesilırmi acaba saygılar

admin

bağkura ödediğiniz primden sağlık primlerini düşemezsiniz.

emin tekeoğlu

merhabalar
ssk primi işveren tarafında bağkurda bizim tarafımızdan yatıralacak. Bağkura ödediğimiz primden sağlık primini düşürebilirmiyiz. sadece emeklilik kısmını yatırabilirmiyiz. SSK nın sağlığından faydalanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler