emeklilik yazıları

çalışan emekli kesintisi

2019 yılında kendi adına çalışan emekliler  prim ödemeyecek . İşverenin yanında çalışanlar da prim ödenecek

2016 mart ayından itibaren emekliler bağkura tabi bir iş yaparlarsa artık maaşlarından kesinti yapılmıyor. Bir işverene bağlı çalışırlarsa yine maaşlarından kesinti olmayacak fakat işveren SGDP primi ödemeye devam edecek .

Eski yazılar

Son zamanlarda sık sorulanlardan biri emekliyim çalışırsam SGK maaşımı kesecekmi.Ortalarda dolaşan çok sayıda yazı ve söylemler var.Konuya açıklık getirmek için bu yazıyı yazıyorum.

01.10.2008 tarihi önemli.5510 sayılı Kanun bu tarihte yürürlüğe girdi.Bu tarihe kadar 1 gün dahi sigortalılığınız varsa emekli olduğunuzda çalışırsanız SGK maaşınızı kesmeyecek.01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar emekli olduğunda çalışırlarsa  maaşı kesilecek.Tabiki bu durum 25 30 yıl sonra  gerçekleşecek .Maalesef çocuklarımızı etkileyecek.Mevcut uygulamada emekli olanlar için Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeniyor yada emeklinin istemesi halinde maaşı kesiliyor.

ssk emekli sandığı bağkur dan her nereden emekli olunursa olsun çalışan emeklilerin maaşı kesilecekmidir. ?

Bu üç kurumdan herhangi birisinden emekli olanlar bir işverene tabi çalışırlarsa istemedikleri takdirde emekli  maaşları kesilmeyecek .sadece sosyal güvenlik destek primi ödenecek.Aynı emekli olmayan sigortalılar gibi işlem görecekler ve destek primi ödenecek . Diyeceksinizki neden maaşımın kesilmesini isteyeyimki .Maaşınız kesilmesini istemedeki mantık yeniden prim ödeyerek ve tekrar başvurarak maaşın yeniden hesaplanması ve daha yüksek maaş alınmasıdır.

peki emekliler bağkura tabi bir iş yaparlarsa ne olacak .Yani işveren olurlarsa esnaf olursa vergi kaydı bulunursa ve şirket ortağı olurlarsa maaşı kesilecekmidir.Evet bağkura tabi çalışan emeklilerin maaşının belli bir kısmı kesilecek .peki bu çalışan ssk emekli sandığı ve bağkur emeklilerinin maaşından ne kadar kesilecektir.Bu durumda aldığınız aylığa bakın ssk emekli maaşı  bağkur emekli maaşı  ve memur emekli maaşının %10 u kesilecektir. (Torba kanun ile %10 olmuştur)Buna SGDP kesintisi denir . Bu da sizin ödeyeceğiniz Sosyal güvenlik destek primi oluyor.Aman dikkat edin SGK artık her yerden bilgi alıyor.SGDP ödemiyorsanız yakında tespit edilirsiniz.Bu durum 2004 yılından beri var yeni çıkmadı .Kesinti oranları aldığınız emekli maaşına uygulanıyor .

Yeni torba kanun ile %10 kesinti kaldırılmıştır.

emekli sandığına tabi bir işte çalışan emeklilerin maaşı ise tamamen kesiliyor.

Yorumunuz

24 comments on “çalışan emekli kesintisi

Mustafa

Annem babamın vefatı sebebiyle bağkur dan maaş almaktadır.ayni zamanda annemin üzerine kayıtlı işyeri vardır.son düzenlemelerle sgdp kalkmıştı fakat e devlete baktığımızda 1479-4/1 b zorunlu sigortalı yazmaktadır bu nedir acaba?
Cevap : Emekliler için SGDP kalkmıştır. Dul maaşı alanlar işyeri çalıştırırsa normal işveren gibi muamele görür ve bağkur primi ödemek zorunda kalır. 1479-4/1 b denilen de eski ismi ile bağkurdur.

ercan

slm ben yeni emekli oldum esnafım eşimin üstündeydi kendi üstüme aldım fakat sorum şu ikinci bir işyeri daha açabilirmiyim benim üstüme yoksa bagkur ödermiyim nasıl olur emekli ikinci şube tşkler
Cevap : kaç tane şube açarsanız açın durum farketmez. Emekli olunca sosyal güvenlik destek primi ödemezsiniz. Bağkura para yatırma durumunuz söz konusu değildir.

FIRAT ŞİMŞEK

Emekli oldum fakat SSK lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Çalışma hayatımı bitirdiğimde SSK dan kesilen destek primlerini geri alabiliyor muyuz. Teşekkür ederim.
Cevap : Hayır alamazsınız.

zeki arabacı

mrb 2014 ocak ilk emekli maaşımı almaya başladım 1630 tl emekli maaşı alıyorum emekli oldugum iş yerimde tekrar işe başlamak istiyorum emekli maaşım keilirmi yada maaşımdan kesinti olurmu
Hayır. Başka işverene bağlı çalışırsanız maaşınız kesilmez.Kendinize iş kurarsanız maaşınızın %10 u kesilir.

cemal

2ay önce ssk dan emekli oldum özel şirkette şöför olarak çalışıyorum. maşımdan 160tl kesinti olacak dediler neden doğrumudur.
Doğru değil. Vergi kaydıyla kendinize iş kurar veya şirket ortağı olursanız maaşınız kesilir. Sigortalı çalışırsanız kesilmez.

hasan karabulut

emeklıyım.üzerimde ticari araç var ve özel bır şirkette çalışiyorum.bu durumda sgdp ne şekilde ve oranda kesilir.
emekli maaşınızın %15 i sgp primi olarak ödemeniz gerekir. Siz bildirmezseniz bile borç birikyordur. Çünkü vergi daiesi sgk ya vergi kaydı olanları bildiriyor.

cemile seval cebeci

2006 yılında emekli sandığından emekli oldum.3 ayda bir maaş alıyordum.15 haziran 2012 de tekrar aile hekimi olarak göreve başladım.2 yıl ssk lı olarak sözleşme imzaladım.emekli maaşımın tamamen kesileceği söylendi ama yanlış anlamadıysam sizin açıklamanızda kendi talebim olursa ya da emekli sandığına bağlı çalışırsam bu olabiliyormuş.aynı durumda olduğum dr ve hemşire arkadaşlarımın maaşı kesilmedi.2 aydır sağlık güvencem de yoktu.açıklamanız için şimdiden teşekkür ederim.

Murat ONARAN

memur emeklisiyim. 25.04.2012 tarihinde kendi adıma vergi dairesine kayıtlı iş yeri açtım. SGK na da bildirdim. 04.06.2012 tarihinde aldığım 3 aylık maaş 3823 Tl. iken 04.09.2012 tarihinde aldığım 3 aylık maaş 2570 Tl. bu aradaki fark SGDP mi? Yoksa başka bir yere kesinti var mıdır? bu kesinti SGDP ise kaç alığa karşı kesilen bir kesintidir? Sorumu yanıtlarsanız sevinirim.
Aldığın maaşın %15 i olması gerekir. 3 ay içinde aynıdır. 3.825 in % 15 i yaklaşık 590 TL ye denk geliyor.Bu rakamın üstünde kesinti olmaması gerekir. Ama sizin 25.04 ile 04.09 tarihleri arası kesinti yapmış olabilirler . kesinti yaklaşık 6 ay için görünüyor.

ibrahim yılmaz

8 şubat 2005 de emekli oldum kıdem tazminatımı aldıktan sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam ettim 6 yıl geçti kendi isteğimle ayrılırsam tazminat alabilirmiyim . o günden beri destek primi ödeniyor.
kendi isteğinizle ayrılırsanız tazminat alamazsınız

admin

ssk lı yeni ismi ile 4 a lı çalışanların maaşlarından istemedikleri takdirde çalışmalarından dolayı kesinti olmaz. Eğer bağkura tabi çalışırsanız (4 b li olursanız ) vergi kayıtlı bir iş yaparsanız emekli maaşınızın % 15 i kesilir.

şafak özmen

28-4-2011.emekli dilekçemi verdim.aynı işyrimde yeniden işe başladım.sosyal destek primi ödüyorum.emekli maaşımdan.kesiliyormu.emekli olupta çalışandan.emekli maaşından kesiliyormu.

Salih

memur emeklisiyim,emekli olduğumda maaşımı üç aylık olarak alıyordum sonra internet üzerinden aylığa dönüştürdüm.üç ay sonra maaşım aylığa dönüştü ama iki aylık maaşım kesintiye uğradı,ben bir aylık maaşımın kesintiye uğrayacağını biliyordum bunda bir yanlışlık varmı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler