iş hukuku yazıları

Bayram ve Genel Tatil Günlerinde Ücretler

Bayram ve tatillerde çalışma ve  mesai ücretleri hakkında bilgi verelim . Tatilde çalışan ve çalışmayan işçilerin  ücretleri hakkında notlarımızı ve mevzuatı yazalım

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde  çalışmayan işçilere tam ücret ödenir.Çalışanlara ise artı olarak bir gün ücret daha ödenir.Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesi ile  kararlaştırılmadığı sürece bayramda ve tatilde  işçinin çalıştırılabilmesi için işçinin onayı gerekmektedir.

İşveren işçiyi bayram ve tatilde çalıştırıp bu günlere ait izinleri daha sonra kullanmayı vaad ederek zamlı ücret ödemesinden kaçınamaz.

Esnek çalışma durumunda ise çalışma süresi bayram ile tatile rastlarsa yine aynı şekilde birgünlük tam ücret ve artı bir günlük ücret daha ödenir.

Artı bir günlük ücret dediğimiz  ikinci ücretin hesabında ‘fazla çalışma karşılığı olarak alınan ücretler, primler, işyerinin temelli işçisi olarak normal çalışma saatleri dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işlerinde çalışan işçilerin bu işler için aldıkları ücretler ve sosyal yardımlar dikkate alınmaz

Mevzuat hükümleri aşağıdaki gibidir.

4857 sayılı İş Kanunu ;

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Madde 44 ” Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Bu günlere ait ücretler 47 nci maddeye göre ödenir. ”

Genel tatil ücreti

Madde 47 ” Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir”

Ücret şekillerine göre tatil ücreti

Madde 49 ” İşçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.

Parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Saat ücreti ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti saat ücretinin yedibuçuk katıdır.

Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir. ”

Tatil ücretine girmeyen kısımlar

Madde 50 ”Fazla çalışma karşılığı olarak alınan ücretler, primler, işyerinin temelli işçisi olarak normal çalışma saatleri dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işlerinde çalışan işçilerin bu işler için aldıkları ücretler ve sosyal yardımlar, ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri için verilen ücretlerin tespitinde hesaba katılmaz. ”

Yorumunuz

14 comments on “Bayram ve Genel Tatil Günlerinde Ücretler

yusuf aydin zengi

Kolay gelsin benim bir sorum olacak bayram arefeleri yarim gundur biliyorsunuz fakat arefe gunu yarim gunden fazlac alisildığında veya resmi tatil oluryormu veya fazlacalisma mesai olarakmi aliniyor tsk

elif

osman can bey size ek ücret vermesi gerekir işverenizin eğer iş sözleşmeniz varsa yoksa da hakkınız ama iş kanununda belli saatler 7,5 saattir mesai saati toplam bunu dışına çıkan saatler mesaidir.

emrah

Merhaba benim bir sorum olacak bugün Şuan 18 mayıs 2012 saat 23,27 normal de calistigim bu nerde gece vardiyası yok kayıtları o şekilde fakat Şuan gece vardiyası olarak çalışma yapıyoruz bu yasalmı ve yarın gündüz çalışma yapacak olan arkadaslara bu çalışma tatil edildi fakat bize edilmedi bu durum karşısında ne yapmamızı önerirsiniz bu isyeri bir holding bünyesindedir ve her sahtekarlığı yapmaktalar aslında fakat kanıtlayamıyoruz fikirlerinizi paylaşırmisıniz kolay gelsin iyi çalışmalar..

admin

resmi tatilde bayram zamanı çalıştığınız gibi fazla ücret alırsınız

Cemil Müminoğlu

Mrb.
Ben bir şirkette büro elemanı olarak çalışıyorum. Bayram zamanları çalışırsak mesai ücretini alıyorum, çalışmaz isek normal ücretimi alarak tatil yapıyorum. Fakat devletin resmi tatil ilan ettiği bayram sonrası günlerdede çalışıyorum bu günler için mesai almam gerekiyormu?
Yardımlarınızı rica ederim.

admin

bayram bey işveren sizi belli saatlerden fazla çalıştıramaz . fazla mesai için ek ücret vermek zorunda. şikayetlerinizi çalışma bakanlığı çalışma bölge müdürlüklerine yapmanız gerekir.

osman can

merhaba bnm bi sorum olacak.
bi marketın deposunda asgarı ucrele calısıyorum.calıstıgım işyerı benı asgarı ucretın sartlarına gore degıl de yanı 08.00 – 17.00 saatlrı aasında degılde aksam iş ne zaman bıterse o zaman mesaı mı bıtırıyo ve ek ucret ermıyo.sızce bu yasal mı yoksa ek ucret vermesı zorunlu mu benı aydınlatırsanız sevınırım.sımdıden tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler