Bağkura borcu olanlar ssk lı çalışırsa sağlık yardımı alabilirmi

Bağkura borcu olanlar bağkur borcunu yapılandıranlar ssk lı bir işe girerse yada başka bir işyerinde işe başlarsa sağlık yardımı alabilirmi.

Bağkur a 60 günden fazla borcu olanlar sağlık yardımından yararlanamazlar. Fakat 6111 sayılı torba kanun ile getirilen yeniliklerden biride borçlular 5510 sayılı kanunun 4 a maddesine göre eski ismi ile ssk ya tabi sigortalı olarak çalışırlarsa sağlık yardımı alabiliyorlar.Bu durumda bağkur kapanıyar ssk açılıyor . Dolayısı ile  hem sigortalı hemde bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık yardımı kapsamına alınıyor. Sgk senin borcun var git borcunu kapat sonra tedavi ol demiyor .Bu durumda olanlar aktivasyon işlemini yaptırarak işlemlerine devam etiriyorlar.

Bununla ilgili bir  yaşanmış olayı anlatmak isterim . Kanser tedavisi gören bir kişi bağkur borcundan dolayı sağlık hizmeti alamıyordu . Sigortalı çalışmaya başlasa sağlık yardımı almak için süre uzundu . Maalesef  tedavi olamadan vefat etti . Şu an kanser tedavileri için ücret alınmıyor. Diğer tedaviler için 30 gün sigortalılık sonrası istenilen hastaneye gidilebiliyor

1 thought on “Bağkura borcu olanlar ssk lı çalışırsa sağlık yardımı alabilirmi

  1. Bagkur yapılandırmam vardı ödedim ve 01.10.2012 tarihinde emekli dilekçemi verdim dudullu tavukçu yolundaki SGK bana tekrar borç çıkardılar bu borcu ödediğimde emekli olacağımı söylediler fazla olabilir fazla geleni geri iade edecegiz dediler yatırdım ve emekli oldum e devlet hesabımda sekiz bin üzeri fazla para yatırdığımı öğrendim tekrar SGK ya orda ki yetkilide evet fazla yatırmışsın dediler ve dilekçe yazdım bana sizlere gönderilmiş sayı: 81631252/20303-48412182280/1940775 konu pirim iade yazısı geldi ödemeyi hesabıma yoksa siz Kadıköy SGK dan mı alacam siz değerli yetkilimden bana yardımcı olmanızı dilerim

    Ali bey Size gönderilen yazıda açıklama olması gerekir. Bu yazınızı Bilgi edinme ile sorabilirsiniz veya Kadıköy SGM ye başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir