asgari ücret vergisi ve agi kalkıyor mu

asgari ücretten alınan vergi kalkıyor.Dolayısı ile  buna bağlı olarak verilen agi de kalkacak . Yeni Anayasa da bulunan sosyal güvenlik bölümüne asgari ücretten vergi alınmaz maddesi konuldu . Verilen vergiye bağlı olarak kişinin durumuna göre  çalışanlara AGİ ödemesi yapılıyordu. AGİ de kalkacak.

Asgari ücretten ne kadar vergi alınıyordu.

Brüt asgari ücret 2012 Temmuz için 940 ,50 TL dir İşçiye ait sgk primleri ve işsizlik primi düştükten sonra kalan kısma vergi uygulanıyor. Bu rakamda 119 .92 TL ye denk geliyor.  İşçiye verilen asgari geçim indirimi eski ismi ile vergi iadesi ( AGİ hesaplama sayfasına bakınız ) 113,03 TL ye kadar iade ediliyor . Bekar 66,49 TL alıyor. Sonuç olarak asgari ücret vergisi ile  AGİ arasındaki fark kadar işçiler kazanacak . Tabiki Anayasa maddesine göre düzenlenecek mevzuat da başka bir uygulama yapılmazsa durum budur.Vergi kalkınca bugün itibariyle en fazla 53,42 lira maaş artacak en az ise  6,88 Tl artacak . Bazı işverenler çalışanlara agi yi vermiyordu . Bu sorunlarda ortadan kalkmış olacak .  Asgari ücret sayfamızdan vergi miktarları ve hesaplanışınıda görebilirsiniz.

 

8 thoughts on “asgari ücret vergisi ve agi kalkıyor mu

 1. farkeden ne olacak sanki asgari geçim indirimi kalkacak olduktan sonra neye yarar

 2. 54 liralık bir artış yapılsa ne olur yapılmasa ne olur.
  bu 54 lira için bu kadar şatafata gerek yok bence ve vekillere 100%100 zam yapılır ven neden asgari üçret yerinde sayıklıyor…

 3. Ne zaman eklenecek bu aymi daha sonradan mi.
  Anayasa Kabul edildiğinde .

 4. Asgari ücret vergi kalkıyor ama asgari meslek ücretleri geliyor işverenler yağmurdan kaçarken dolu bile değil top mermisine yakalanacaklar süriyenin attıkları hariç.
  Asgari ücretten verginin kalkması işveren maliyetine etkisi yok .Vergiyi çalışan ödüyor.Gerçi işveren kesip Maliyeye ödeme yapıyor ama bu sefer çalışana ödeyecek .Ama ücretlerle ilgili yeni düzenleme maliyetleri artıracak .

 5. sayın deniz ece bizce sıkıntı yok ama sen gel birde zenginlere sor devletin vereceği 1 kuruş a münnet ediyorlar ellerinden gelse bunuda istiyorlar bu asgari ücretlinin değil bizim hakkımız deyip üstün çıkmaya çalışıyorlar hal böyle iken biz neden asgari ücretli olacak bundan mahrum kalalım sonuçta sadaka değil kendi maaşımızdan kesilen paranın geri iadesi söz konusu!!!

 6. İYİ AKŞAMLAR ASGARİ ÜCRETTEKİ VERGİNİN İŞÇİYE VERİLMESİ KANISINDAYIM ÇÜNKÜ İŞÇİNİN GEÇİM SIKINTISI İNSANIN İÇİNİ SIZLATIYOR BUNUN AKABİNDE YETKİLİLER BUNA KULAK VERMELİDİRLER…

 7. 54 liralık bir artis yapilsa ne olur yapilmasa ne olur.
  bu 54 lira icin bu kadar satafata gerek yok bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir