5510 sayılı kanuna göre hastalık sigortası nedir yararlanma şartları

5510 sayılı kanuna göre hastalık sigortası nedir sağlanan haklar yapılan yardımlar nedir bu hak ve yardımlardan yararlanma şartları nelerdir

Kanunun 15 inci maddesinde hastalık hali, sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar olarak tanımlanmaktadır.

Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine istinaden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamında sayılan aday çırak, çırak ve işletmelerde eğitim gören öğrenciler ile  (g) bendi kapsamında sigortalı sayılan sigortalılara geçici iş göremezlik ödeneği verilecektir. Bu sigortalılar dışındakilere hastalığa bağlı geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyecektir.

Sağlanan haklar ve yararlanma şartları :

Bu sigorta kolunda hastalık haline bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

a- İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

b- İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

c- Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir.

8 thoughts on “5510 sayılı kanuna göre hastalık sigortası nedir yararlanma şartları

  1. merhaba yaklasık 7 yıldır cagrı merkez,nde calısmaktayım . kulagımda buna baglı olarak işitme güclüğü var bunu işyerine söyleyemedim işten bir bahaneyle cıkartılırım diye bir hekimede gitmedim henüz. bu konuda ne yapabilirim . en azından tüm haklarımı larak cıkmakta yeterli gelir ama bu konuda ne yapacagımı bilmiyorum.
    Ferhat Bey yaptığınız işle hastalığınız arasında illiyet bağı var. Dolayısı ile sizin ki meslek hastalığı sayılır. Aynı işkazası gibi bir çok haktan faydalanırsınız.

  2. 5203 Sayili yasa ve Icisleri Bakanliginin izni ile Yabanci uyruga gecen Türk Soylu Mavi Karti ve TC Kimlik numarasi olan Yabanciyim.

    Üniverisiteye Türkiye de gitmek istiyorum. Ortopedik sorunlarim var. SGK nin saglik hizmetlerinden nasil yararlanirim. Tesekkür ederim..

  3. eğer işveren maaşınızı tam öderse ssk dan alacağınız parayı alabiliyor.. Ama postaneye para gönderildi ise muhtemelen almamıştır.. Dilekçe ile başvuru yapın

  4. slm. ben 2009 yılında tatildeyken sakatlandım 10 gün rapor verildi ve daha sonra bu sakatlığıma istinaden bir 10 gün daha verildi ve rapor sonunda işe başladım. şirketimiz bunu sgk ya bildirdi ama bize maaşımız tam olarak yattı. fakat şirket değiştirildi. ben bu parayı sgk dan almayı unuttum. taşören firmada çalıştığımız için bizde öbür firmaya geçtik. bende tekrardan beşiktaş sgk ya rapor asıllarımı yolladım ama hala bir cevap alamadım. 2009 yılında ptt şubesine yollamışlar ama alınmadığı için geri iade olmuş. daha sonra araştırdığımda bana verilen tazminatta bu para kesilmiş. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. tşk.

  5. bağcılar sigorta müdürlüğünün 0 212 630 6100 nl.telefonuna 2 saattir ulaşmaya çalışıyorum telefonları açan yok çalışanlarınız öldümü,yazıklar olsun onlara, bizim sırtımızdan aldıkları maaş haram olsun günah bu millete

  6. ssk dan almak istediğim istihrahat paramı alamıyorum tam bir buçuk ay olmasına rağmen az önce esenyurt ssk kurumunu aradığım halde telefonda ki şahıs bana yardımcı olmak yerine telefonu yüzüme kapatmayı tercih etmiştir şikayetçi olacağımdan emin olabilirsiniz esenyurtlu bir vatandaşa yardımcı olmayıp telefon nasıl yüze kapatılırmış anlamış olursunuz bu kadar da terbiyesizlik olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir